סגור
 שר השיכון יצחק גולדקנופף וראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי
שר השיכון יצחק גולדקנופף וראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי (צילום: יואב דודקביץ, אבי רוקח)

בלעדי
עסקן הנדל"ן מאשדוד, הקשיים בתוכנית הבנייה לחרדים והפגישה עם השר גולדקנופף

עיריית אשדוד לא היתה מרוצה מזכויות הבנייה שאישרה לה הוועדה המחוזית במסגרת תוכנית להסדרה ופיתוח לרובע ז' שבו מתגוררים חרדים רבים. אז סגן ראש העיר ויו"ר אגודת ישראל שהוא חסיד גור יזם פגישה עם השר גולדקנופף. ומי עוד הצטרפו? יזם נדל"ן חסיד גור שעשוי ליהנות מהתוכנית ויו"ר הוועדה המחוזית. גולדקנופף ממשיך להוכיח עבור מי הוא עובד

שר הבינוי והשיכון יצחק גולדנקנופף מאגודת ישראל זוכה לא אחת לביקורת על פועלו במשרד לטובת הציבור החרדי וחסידות גור, אליה הוא משתייך.
ביום שלישי האחרון נערכה פגישת עבודה בלשכתו שממחישה עד כמה הוא פועל למען המגזר. אל הלשכה הגיעו אנשי עיריית אשדוד, ובהם סגן ראש העירייה יחיאל ויינגרטן (יו"ר אגודת ישראל באשדוד וחסיד גור), כדי להלין על היקף זכויות הבנייה שאושרו במסגרת תוכנית העירייה להסדרה ופיתוח רובע ז' בעיר, שבו מתגוררים חרדים רבים, ועל החסמים שהיא נתקלת בהם בנושא מול הוועדה המחוזית.
ל"כלכליסט" נודע כי מי שעוד נכח בפגישה הוא יעקב מילבסקי, איש חסידות גור, בעל אינטרסים עסקיים בתחום ההתחדשות העירונית ברובע שבלב התוכנית. באופן טבעי, מילבסקי עשוי ליהנות מפירות קידום התוכנית וקבלת שיעור גבוה יותר של זכויות בנייה במסגרתה.
"יש לו פרויקט שתקוע בגלל שינוי התוכנית בוועדה המחוזית ויש עוד פרויקטים כאלה באשדוד באותו מצב", אמר לנו גורם בלשכת השר. "וכאשר יזמים שנתקלים בביורוקרטיה פונים אלינו אנו מנסים לראות איפה אפשר לעזור".
הבעיה של מילבסקי נגזרת מבעיית רחבה של עיריית אשדוד, בראשה עומד יחיאל לסרי, הנהנה מתמיכת אגודת ישראל לקראת הבחירות המקומיות, וחשוב לו להציג קידום של התוכנית ברובע החרדי. זו נולדה כבר לפני כמה שנים בשל הצורך לספק למשפחות החרדיות מרובות הילדים פתרונות דיור. התוכנית ביקשה בין השאר להגדיל את זכויות הבנייה בדירות הקטנות ברובע ל-160 מ"ר, להוסיף מרפסות ו"מרפסות סוכה", שטחי מסחר צמודים (למשל עבור פעוטונים) וגם להכשיר חריגות בנייה לא מעטות.

הפגישה אצל גולדנקנופף, השבוע. בצד,שמאל: מילבסקי, יזם הנדל"ן שעשוי להינות מפירות התוכנית -
בעירייה מדגישים ש"התוכנית זכתה לתמיכת רוב חברי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מכל הסיעות". אולם, לאחר הפקדתה והתנגדויות שהוגשו, הוועדה המחוזית אישרה אותה באופן חלקי (למשל לא אושרו תוספות בנייה על גגות הבתים ועוד). בעירייה חולקים על כך, ולכן הגישו ערר למועצה הארצית לתכנון ובנייה.
אנשי עיריית אשדוד לא מסתפקים ב"דרך המלך" הזו, בעיקר כאשר אפשר להפעיל קשרים כדי להגיע לשר. וכך, ביוזמת ויינגרטן מגור, נולדה הפגישה אצל גולדנקנופף, אליה הצטרף גם מילבסקי מגור וחבר מועצה נוסף מאגודת ישראל (מחסידות ויזניץ'). יחד איתם, הגיעו אנשי המקצוע בעיריית אשדוד - מהנדס העיר ומנהלת אגף התכנון בעירייה. מצד השר נכחו עוזרו מוטי בבצ'יק ומנכ"ל משרד הבינוי והשיכון יהודה מורגנשטרן.
מי שעוד התבקש להצטרף לפגישה הוא יו"ר הוועדה המחוזית במחוז דרום עודד פלוס, שהיה אצל השר בעניין אחר והתבקש על ידו להישאר "כדי לשמוע על הבעיות ולראות במה הוא יכול לעזור, כי לפעמים כשמתכנסים יחד מוצאים פתרונות", כדברי גורמים בלשכה.
העירייה והיזם מילבסקי ביקשו סיוע מגולדנקנופף במחלוקת מול הוועדה המחוזית. הם תיארו את מצוקת הדיור בשכונה והסיבות מדוע יש לאפשר עוד זכויות בנייה, למשל על הגגות, להוסיף עוד דיוריות בכל הקומות (שטחים צמודים לדירות שניתן לגור בהם) ולצמצם את השטחים הציבוריים.
הפגישה נשאה פרי: פלוס שמע את הטענות של אנשי המקצוע בעיריית אשדוד (לדבריו נכח רק בחלק הזה בפגישה) והטיל עליהם להכין "שיעורי בית" לגבי ניתוח הצרכים ברובע והסביר מה עליהם להביא בפני הוועדה המחוזית, כדי אולי להגיע להסכמות, כך שהערר יתייתר.

"עסקן נדל"ן דומיננטי ברובע ז' באשדוד"

מילבסקי הוא בעלי חברת אם.סי. פרויקטים, העוסקת בין השאר בתמ"א 38, ונחשב כדברי גורמים באשדוד, ל"עסקן נדל"ן מאוד דומיננטי, שמוכר כמי שמנסה לטפל בהכשרות של חריגות בנייה ברובע ז' בעיר. הוא מעסיק אדריכלים ויש לו קשרים הדוקים באגודת ישראל, ומוכר היטב בקומת מחלקת ההנדסה בעירייה. הוא לא היזם היחיד שייהנה מהגדלת זכויות הבנייה בתכנית, אבל הוא הדומיננטי ביותר ועם הכי הרבה לקוחות".
גורמים משפטיים בכירים מצביעים על הבעייתיות של פגישה כזו בנוכחות יזם פרטי, והחשש לפגיעה במנהל התקין, שהרי שר השיכון לא אמור להתערב בתוכניות בנייה ספציפיות, לבטח כאלה שמיטיבות עם ציבור בוחריו ואנשי החסידות שלו, לא במפורש ולא ברמיזה.
בהקשר זה, באוקטובר 2021 הוציא המשנה לשעבר ליועמ"ש ארז קמיניץ מכתב שאסר על שרים ומנכ"לים להתערב ולהשפיע על מוסדות התכנון וחברים בהם, וכתב כי התנהלות שכזו "פסולה, פוגעת קשות בהליך המנהלי התכנוני ובאמון הציבור במערכת התכנון".
מעיריית אשדוד נמסר כי "ביוזמתם של סגן ראש העיר ויו"ר הוועדה המחוזית, זומן דיון בלשכת השר שתכליתו הקמת צוות עבודה שיפעל לגישור על המחלוקת בין הועדה המקומית למחוזית. היזם לא הוזמן על ידי הצוות המקצועי בעירייה, שכלל את מהנדס העיר ומנהלת אגף תכנון".
מטעם גולדקנופף נמסר: "שר הבינוי והשיכון מקיים ישיבות עבודה רבות בהן נוכחים יזמים ולא מדובר באירוע יוצא דופן, זהו חלק מובנה בתפקידו של השר מתוך שאיפה להאיִץ תהליכי בניה ולייצר פתרונות דיור".
מילבסקי סירב להגיב.