סגור
 השר יצחק גולדקנופף. מראה עניין ובקיאות נמוכים בישיבות המקצועיות

בלעדי
היומן נחשף: שני שלישים מהזמן של שר השיכון מוקדשים לפוליטיקה ולחסידות גור

רוב הזמן של השר יצחק גולדקנופף במחצית השנה הראשונה לכהונתו כשר הוקדש לטיפול בענייני חרדים ובעיקר לחסידות גור, אליה הוא משתייך. בינתיים, משרד השיכון עוד לא הציג תוכנית להתמודדות עם המשבר בשוק וקבינט הדיור התכנס רק פעם אחת

רק כשליש מהזימונים ביומן הפגישות של שר השיכון יצחק גולדקנופף הוקדשו לדיונים מקצועיים במשרדו. את רוב הזמן בחצי השנה הראשונה לכהונתו הוא הקדיש לטיפול בענייני חרדים בכלל, ובפרט בעניינים הקשורים לחסידות גור שאליה הוא משתייך.
הנתונים האלה עולים מיומן הפגישות של גולדקנופף בחצי השנה הראשונה לכהונתו - מינואר עד יוני 2023 - שהתקבל בעקבות פנייה של התנועה לחופש המידע ונחשף כעת ב"כלכליסט". על פי היומן שר השיכון נכח במשך חצי שנה בכ־240 פגישות וישיבות עבודה מקצועיות שנמשכו בסך הכל כ־250 שעות, כלומר כ־40 שעות בחודש ו־10 שעות עבודה בשבוע. לעומת זאת, הוא הקדיש פי 1.5 (370 שעות) לפוליטיקה ועסקנים, בעיקר כאלה הקשורים לחסידות גור.
בנוסף, השר הקדיש לפחות 10 שעות לפגישות עם יזמי נדל"ן, רובם חרדים חסידי גור. פגישות עם יזמי נדל"ן מעלות חשד לניגוד עניינים וספק אם מבחינה אתית היו צריכות להתקיים בגלל האינטרס הכלכלי של אותם יזמים והיכולות של שר השיכון להשפיע על הפרויקטים שלהם.
ביומן מופיעות 5 פגישות עם אברהם ברגר, בעלי קבוצת ברגר שבונה ובנתה פרויקטים המיועדים ברובם לחרדים בבית שמש, בלוד, בביתר עילית, בצור הדסה ופרויקט מחיר למשתכן בזיכרון יעקב. ברגר הוא גם חסיד גור מקורב לאדמו"ר ובשנים אחרונות תרם לעמותות של החסידות מעל לחצי מיליון שקלים. ביוני גולדקנופף נפגש עם נציגי חברה בשם הרי זהב, על פי הרישום ביומן נושא הפגישה היה אבני חפץ. לחברה, שהוקמה על ידי זאב אפשטיין, פרויקט בהתנחלות הדתית שבשומרון. את המגרשים שעליהם היא מתכננת לבנות 900 יחידות בהרחבת היישוב היא קיבלה בהקצאה ללא מכרז.
בתחילת כהונתו השר נפגש עם נציגי חברת נטע ליפשיץ בע"מ. על פי הרישום ביומן נושא הפגישה היה "שמואל הנביא בירושלים" - לחברה פרויקט התחדשות עירונית ברחוב הזה ואפשר לשער כי זה היה נושא הפגישה.
במרץ השנה הוא סייר ברמת הגולן ובגליל והניח אבן פינה לישוב רמת טראמפ, באותה הזדמנות גם סיפר כי הוא בוחן הקמת ישוב חרדי ליד חצור הגלילית. בחצור יש קהילה של כ־400 משפחות חסידי גור. באפריל ומאי הוא ביקר פעמיים בחצור, וקיים בלשכתו עוד שתי ישיבות הכנה. ב־18 באפריל הוא פגש ביישוב הגלילי את אברהם וולקוביץ, עסקן מחסידות גור תושב חצור ומקורבו לנחמיה בנו של האדמו"ר. ב־2 במאי הוא נפגש עם מנחם וינגוט, מבעלי חברת ניהול פרויקט חצור שהקימה את הקריה החסידית בחצור שבה מתגוררים חסידי גור. 9 ימים אחר כך הוא שוב קפץ לסיור ביישוב. לא רק אנשי גור בחצור נהנו מפועלו של שר השיכון, למעשה גולדקנופף הקדיש כ־86 שעות לענייני חסידות גור בנוסף לעשרות שעות שהוא הקדיש לפוליטיקה.
על פי נושאי הפגישות והאישים איתם הוא נפגש מתקבל הרושם כי השר טיפל בנושאים ספציפיים שגם הם מציבים אותו בניגוד עניינים. חסידות גור מונה כ־70 אלף בני אדם, אבל כשר בממשלה עליו לדאוג לאינטרס של הציבור הכללי ולא לקבוצה קטנה ממנה צמח. עצם קיומן של כל כך הרבה פגישות הוא ניצול של משאב ציבורי לצרכים פרטיים.
גולדקנופף קיים עשרות פגישות בענייני גור במשך עשרות שעות תוך שהוא מקבל משכורת ממשלתית, משתמש במשרד ממשלתי או מגיע לפגישות ברכב השרד שלו שמומן בכסף ציבורי. בנוסף ייתכן שעלו בפגישות סוגיות שמשרתות את האינטרס הצר של גור, אך פוגעות באינטרס של קהילה אחרת או הציבור הכללי.
להמחשה, הנה כמה דוגמאות לפגישות: גולדקנופף נפגש פעמיים עם פתחיה ליצמן, אחיו של יעקב ליצמן ומנהל מוסדות גור בירושלים. בירושלים יש מאבק בין זרמים וחצרות על משאבים והקצאת מגרשים לבניית מוסדות תורה ודת.
עוד במחצית השנה הראשונה לכהונתו עסק גולדקנופף באופן רב יחסית גם בענייני העיר אשדוד. בעיר מתגוררות כ־2,800 משפחות מחסידות גור ובהם גם משפחות של נחמיה בן האדמו"ר מגור ולכן היא נחשבת מעוז של החסידות. יש בעיר גם קבוצה גדולה של משפחות שפרשו מהחסידות וסובלות מהתנכלות מצד אנשי גור.
ב־9 בינואר יחד עם עוזרו מוטי בבצ'יק נפגש עם ישראל קופרברג, חסיד גור תושב אשדוד, אך חשוב מכך הוא הגיס של בנו של האדמו"ר; ב־19 בינואר נפגש אדם בשם יהודה לוי - עסקן מוכר, איש גור וגם הוא תושב אשדוד; בפברואר הייתה לו פגישה עם יחיאל וינגרטן, חסיד גור וסגן ראש העיר אשדוד; עוד על פי היומן היתה לו נסיעה לאשדוד במרץ, במאי וביוני. ביוני הוא גם נפגש בבית של חנוך זייברט, סגן ראש העיר בני ברק, עם "אנשי אשדוד" - נכתב ביומן.
בחצי השנה הראשונה לכהונתו גולדקנופף נפגש לפחות 5 פעמים עם נחמן גלבך, מתמודד על תפקיד ראש העיר צפת וחרדי. היו לו פגישות גם עם עסקנים חסידי גור מקריית גת, בית שמש ובני ברק. בכל הערים האלה קהילות גדולות של גור. היו לו גם נסיעות ופגישות בענייני העיר ערד, שגם בה קהילה של גור וגם מחלוקת עם ראש העיר והתושבים החילוניים.
ביומן מופיעות עוד עשרות פגישות בענייני הציבור החרדי: סיור בקריית גת שבה נבנית שכונה חרדית חדשה, פגישה עם ראש מנהלת העיר החרדית החדשה כסיף, פגישות בבני ברק, ביתר עילית, פגישה עם ראשת העיר בית שמש וסיור ופגישה במכון המדעי טכנולוגי להלכה. לעומת זאת, מספיקות אצבעות שתי הידיים כדי לספור פגישות שהשר קיים עם ראשי ערים שאינן חרדיות באופן מובהק. היו לו שלושה סיורים בערים כאלה - ראשון לציון, נהריה ואילת. ובנוסף נרשמו פגישות עם ראשי הערים של עכו, אום אל פאחם ואור יהודה.
רוב הישיבות המקצועיות שבהן השתתף הן סדירות נקבעו מראש. ונוכחים בהן מעידים כי גולדקנופף מגלה בקיאות ועניין נמוכים. "כל דבר במשרד השיכון הולך לאט. אנשיו של גולדקנופף ישנים", אומר גורם שמעורב בעבודת המשרד. "מכרזים תקועים - אי אפשר לקדם שיווק של קרקעות. שום דבר לא זז. המשרד ממש ישן".
חוסר העניין שלו בשוק הדיור לציבור הכללי מתבטא גם בעובדה שעד עתה לא הוצגה תוכנית מקיפה לשוק הדיור ואף לא הוצגו כלים להתמודדות עם המשבר שחווים רוכשי דירות ויזמים בעקבות גל עליות הריבית. בתחילת יולי כונסה לראשונה ישיבה של קבינט הדיור, יושב הראש היה ראש הממשלה בנימין נתניהו. גם הוא הבין שהתוכנית הדלה שהוצגה בישיבה אינה מספיקה וביקש תוך שבועיים תוכנית יסודית עם יעדים ברורים. מאז חלף כבר חודש וישיבה נוספת לא כונסה.
גולדקנופף הציג עד עתה שתי תוכניות משמעותיות: מענקים בסך 50 אלף שקל לזכאים משרד השיכון שיקנו דירה יד שנייה שמכירה עד 600 אלף שקל. תקציב התוכנית הוא 100 מיליון שקל, כך שהיא תספיק ל־2,000 משפחות. התוכנית הזו נתפרה לצרכים של חסידות גור משום שהאדמור שולח את מאמיניו לרכוש דירות בערד ובדימונה במחירים האלה.
התוכנית הנוספת פורסמה בשבוע שעבר והיא כוללת תקציב של מיליארד שקלים לסבסוד עלויות פיתוח מגרשים בפריפריה. התוכנית נועדה לשפר את הכדאיות הכלכלית של המכרזים בפריפריה, אבל היא באה על חשבון צמצום ההנחות לזכאים ברחבי הארץ. גם אם יהנו מהתוכנית הזו כל מי שירכוש דירה בשנים הקרובות בפריפריה, אי אפשר להתעלם מכך שהיא מתאימה לצרכי חסידות גור. זאת, כאשר עדיין לא הוצגה תוכנית רלבנטית למרבית התושבים שגרים באזור המרכז.
מטעמו של גולדקנופף נמסר בתגובה, אברהם ברגר אחראי מטעם חסידות גור לטיפול במחלוקת עמוקה שיש לה מול העירייה. הטענה היא כי חסרות כיתות למאות תלמידים מהחסידות. גולדקנופף נפגש עימו במטרה לסייע בפתרון המשבר. הפגישות באשדוד עסקו בבחירות המוניצפליות ובהחלטה האם לתמוך בראש העיר המכהן יחיאל לסרי. הפגישות עם היזמים בפרויקט באבני חפץ ויזמי ההתחדשות העירונית בירושלים היו במטרה לפתור חסמים שמעכבים את הפרויקטים.
ההחלטות העיקריות של השר גולדקנופף במשרד השיכון
1 הקמת שכונה חרדית במערב קריית גת, העיר קיבלה בתמורה התחייבות למענקים בסך 300 מיליון שקל
2 הקמת עיר חרדית בשם תלה במועצה האזורית בני שמעון ממערב לקריית גת
3 הקמת העיר החרדית כסיף מצפון לכסייפה ומערבית לערד
4 הקמת ישוב חרדי בשם יתיר במועצה האזורית תמר
5 מענקים בסך 50 אלף שקל לרוכשי דירה יד שנייה במחיר של עד 600 אלף שקל
6 סבסוד עלויות פיתוח בפריפריה בכמיליארד שקל
7 צמצום גובה ההנחות לרכישת דירה בהגרלה באזור המרכז