סגור
צוות הקרב של חטיבת גבעתי ב חאן יונס חיילים לוחמים צה"ל מלחמת עזה 9.1.24
לוחמי גבעתי בחאן יונס (צילום: דובר צה"ל)

מחבלים חדרו לישוב אדורה בהר חברון וחוסלו: "נמנע פיגוע רצחני"

בעקבות הדיווח על חדירת המחבלים, הוקפצו למקום כוחות ימ"מ שחיסלו אותם; גבר בשנות ה-30 לחייו נפצע מירי המחבלים באורח קל-בינוני; על מחבלים נמצאו נשק, גרזן וסכינים; לשכת רה"מ: תרופות יוכנסו לחטופים שמוחזקים בידי חמאס לאחר תיווך של קטאר; ארה"ב: "תקפנו בכ-30 מוקדים בתימן אתמול בלילה"; גרמניה מבקשת להצטרף לדיון בהאג: "ישראל לא מבצעת רצח עם"

23:10 - דיווח: ישראל תוקפת בדרום לבנון. רשת אל-מנאר של חיזבאללה דיווחה על תקיפות ארטילריות של צה"ל בכפרים ביארון ועיתרון שבדרום לבנון. (ליאור בן ארי)
22:30 - ארה"ב: "תקפנו בכ-30 מוקדים בתימן אתמול בלילה". ארה"ב ובריטניה תקפו אתמול בלילה כ-30 מוקדים בתימן, תוך שימוש ביותר מ-150 חימושים. כך מסר הגנרל דאגלס סימס, מנהל המבצעים של המטות המשולבים של ארה"ב. לדבריו, הוא לא ציפה שיהיו נפגעים רבים כתוצאה מהתקיפות מאחר שהן כוונו למטרות באזורים כפריים. עוד הוא אמר כי וושינגטון ציפתה שהחות'ים ינסו להגיב, ושהם אכן ירו מוקדם יותר טיל בליסטי נגד ספינות, שלא פגע באף ספינה. הוא הוסיף כי הוא "לא מאמין שהחות'ים יוכלו לשחזר את המתקפה הגדולה שביצעו בים האדום לפני שלושה ימים". (רויטרס)
21:40 - על המחבלים שחוסלו באדורה נמצאו נשק, גרזן וסכינים: "נמנע פיגוע רצחני וגדול". ברשות שלושת המחבלים שחוסלו באזור התעשייה שצמוד ליישוב אדורה שבהר חברון נמצאו נשק, גרזן, בקבוקי תבערה וסכינים. כוחות הביטחון ממשיכים לערוך סריקות באזור. לפי הערכה בצה"ל, תגובת הכוחות מנעה פיגוע רצחני וגדול שתוכנן לערב שבת ביישוב. (יואב זיתון)
9 צפייה בגלריה
הנשק שנמצא ברשות המחבלים שחוסלו באדורה
הנשק שנמצא ברשות המחבלים שחוסלו באדורה
הנשק שנמצא ברשות המחבלים שחוסלו באדורה
(צילום: מתוך ynet)
21:10 - חדירת מחבלים לאדורה, פצוע מירי במקום. מחבלים חדרו היום לישוב אדורה שבהר חברון. בעקבות זאת, הוקפצו למקום כוחות ימ"מ, ובמקום התפתחו חילופי אש. שלושה מחבלים חוסלו. מצה"ל נמסר כי "בהמשך להתרעה על חדירת מחבלים ביישוב אדורה שבחטיבת יהודה, מחבלים ירו לעבר כוח צה"ל שהיה בסיור ביישוב. כוחות צה"ל פתחו במרדף אחר המחבלים ובסריקות נרחבות במרחב. במהלך הסריקות זוהו שלושה מחבלים שחוסלו על ידי כוחות הביטחון. הכוחות ממשיכים בסריקות". ממד"א נמסר כי הגבר שנפצע מירי המחבלים, בשנות ה-30 לחייו, במצב קל-בינוני ובהכרה מלאה עם פצע ירי ברגל. הוא פונה לבית החולים.
21:00- אזעקות באשדוד והסביבה. התרעות מפני ירי רקטות וטילים נשמעו באשדוד ובניצן.
18:45 - לשכת רה"מ מודיעה: יוכנסו תרופות לחטופים ברצועת עזה "בימים הקרובים". בהנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש המוסד דדי ברנע הוביל מהלך מול קטאר שיאפשר הכנסת תרופות לחטופים המוחזקים בידי חמאס בעזה, כחלק ממערך הסיוע ההומניטרי של ישראל לרצועה. כך נמסר מלשכת ראש הממשלה. מתן התרופות יתבצע כבר בימים הקרובים. (ynet)
18:30 - צה"ל: חיל האוויר השלים סדרת תקיפות בדרום לבנון. דובר צה"ל עדכן כי "מטוסי קרב של חיל האוויר השלימו תקיפה במרחבי הכפרים לבונה, רמיה ועייתא א-שעב" שבדרום לבנון, וש"במסגרת התקיפה הושמדו מספר תשתיות טרור בשימוש ארגון הטרור חיזבאללה". עוד נמסר כי "במהלך היום זוהו מספר שיגורים משטח לבנון לעבר מרחבים שונים בצפון הארץ. כוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי ומרחבים נוספים בלבנון". (איתן גליקמן)
18:00 - גרמניה תבקש להצטרף כצד שלישי לדיון בהאג: "ישראל לא מבצעת רצח עם". גרמניה תבקש להצטרף כצד שלישי לדיון בהאג כדי לטעון ש"ישראל לא מבצעת רצח עם". כך הודיע דובר ממשלת גרמניה, שטפן הבשרייט, ברשת X. (נדב איל)
17:35 - החות'ים: "כל האינטרסים האמריקניים והבריטיים הפכו למטרות לגיטימיות". המועצה המדינית העליונה של החות'ים בתימן מסרה כי "כל האינטרסים האמריקניים והבריטיים הפכו למטרות לגיטימיות", בעקבות התקיפה של ארה"ב ובריטניה הלילה בתימן. (AFP)
9 צפייה בגלריה
שיגור טיל מספימת מלחמה של ארה"ב תקיפה על ה חות'ים ב תימן 12.1.24
שיגור טיל מספימת מלחמה של ארה"ב תקיפה על ה חות'ים ב תימן 12.1.24
שיגור טיל מספינת מלחמה של ארה"ב על החות'ים, הלילה
(צילום: רויטרס / US Central Command via X / Handout)
17:15- חיזבאללה טוען: ירינו לעבר 3 מוצבים; דיווחים בלבנון: צה"ל מגיב. חיזבאללה לקח אחריות על שלושה מקרי ירי לעבר מוצבי צה"ל לאורך הגבול עם לבנון. לא דווח על נפגעים. מדובר בלקיחת האחריות החמישית של ארגון הטרור השיעי משעות הבוקר. במקביל, רשת אל-מנאר של חיזבאללה דיווחה כי צה"ל תוקף באל-ג'בין ובטיר חרפא שבדרום לבנון. (ליאור בן ארי)
16:45 - סיפוק בצה"ל מהתקיפות בתימן; כ-30 מחבלים חוסלו במרכז הרצועה. בצה"ל הביעו סיפוק מהתקיפה הלילית בתימן של ארה"ב ובריטניה, שכללה לפי הידוע בצבא כמות דו-ספרתית של יעדים, בהם מכ"מים משמעותיים של החות'ים. במקביל, ברצועת עזה ממשיך התמרון הקרקעי בעיקר בשני מוקדים: מחנות המרכז - ובייחוד אל-בורייג' ונוסייראת, שם חוסלו הלילה כ-30 מחבלים ונמצאו עוד מפעלים לייצור אמל"ח; ובחאן יונס, שם צה"ל פירק את הגדוד הצפון-מזרחי של חמאס ופועל כעת נגד הגדוד הדרום-מערבי. עיקר העבודה בחאן יונס של אוגדה 98 היא נגד הבסיסים התת קרקעיים של חמאס בהובלת יחידות עילית. (יואב זיתון)
16:30 - אזעקה ראשונה היום: התרעה בגליל המערבי. אזעקה הופעלה בקיבוץ חניתה שבגליל המערבי. זו ההתרעה הראשונה שהופעלה היום ברחבי הארץ. (ynet)
16:25 - דיווח: ישראל תוקפת בדרום לבנון. רשת אל-מנאר של חיזבאללה דיווחה על תקיפות ארטילריה של צה"ל בכפר עלמא א-שעב שבדרום לבנון. (ליאור בן ארי)
16:10- לאחר שנפצע קשה בעזה: עידן עמדי שוחרר מטיפול נמרץ. הזמר והשחקן עידן עמדי שוחרר מטיפול נמרץ בבית החולים שיבא בתל השומר והועבר למחלקת הטראומה, לאחר שביום שני נפצע באורח קשה ברצועת עזה, שם שירת במילואים כלוחם חיל ההנדסה. עמדי פונה לבית החולים עם רסיסים בכל חלקי גופו כשהוא מורדם ומונשם, ושם נותח. (אדיר ינקו)
9 צפייה בגלריה
עידן עמדי זמר מגוייס ב צו 8 ל מלחמה ב עזה
עידן עמדי זמר מגוייס ב צו 8 ל מלחמה ב עזה
הזמר עידן עמדי לאחר שגויס בצו 8
15:50 - בבתי קברות, ליד מסגדים: יותר מ-700 משגרי רקטות הושמדו מתחילת התמרון. צה"ל השמיד יותר מ-700 משגרי רקטות של חמאס בתקיפות חיל האוויר ובתקיפות הכוחות הקרקעיים מתחילת התמרון ברצועת עזה. כך עולה מנתוני הצבא. בהודעת צה"ל נאמר כי בין השאר אותרו משגרים מוכנים בתוך בית קברות. הם הושמדו - ללא נזק לבית הקברות. במקרה אחר זוהה ירי של חמאס מתוך בית ספר ומסגד ברצועה - והמשגרים הושמדו גם הם. "ארגון הטרור חמאס בוחר במכוון, להציב את משגרי הרקטות ולבצע ירי באמצעותם בסמוך ומתוך מבנים אזרחיים כמו בתי ספר, מסגדים, בתי קברות ובתי משפחות", אמרו בצה"ל. (אלישע בן קימון)
14:30 - תם הדיון: ישראל ביקשה לדחות בקשה לצו לעצירת הלחימה, ולהסיר את התביעה. גיל-עד נועם, נציג ישראל בהאג, סיכם את דבריו בדיון ואמר כי "חמאס עדיין יורה רקטות לעבר שטחנו, ומחזיק באזרחים חטופים. מול האתגרים האלה ישראל נשארת מחויבת לחוק הבינלאומי". עוד אמר נועם כי "הטענה לרצח עם מרחיקת לכת, דרום אפריקה לא הוכיחה אותה". בתום הדיון ביקש נועם לדחות את הבקשה לצו לעצירת הלחימה ברצועת עזה, וכן להוריד את התביעה מסדר היום. (יעל צ'כנובר)
13:20 - פרופ' שואו: "אין רצח עם בעזה, דרום אפריקה סיפרה רק חצי סיפור". פרופ' מלקולם שואו, נציג ישראל בהאג, אמר כי "לישראל אין זכות להפר את החוק הבינלאומי, ובהחלט לא לבצע רצח עם. אך יש לה כל זכות להגן על עצמה אחרי 7 באוקטובר". לדבריו, "זה לא רצח עם, אין פה כוונה לרצח עם. דרום אפריקה סיפרה רק חצי סיפור".
גלית רג'ואן, נציגת ישראל בהאג, אמרה כי "דרום אפריקה מציירת תמונה עגומה אך שגויה. התביעה מעוותת". לפי רג'ואן, "דרום אפריקה טוענת שהרס מבנים אזרחיים הוא עובדה שמוכיחה רצח עם. אבל היא לא מביאה בחשבון את ההיקף שבו חמאס משתמש במבנים אזרחיים למטרות צבאיות. בתים, בתי ספר, מסגדים, מתקני או"ם ומקלטים - כולם משומשים למטרה צבאית". בהמשך הציגה רג'ואן תמונות של משגרים מתחת למיטת ילדים, טיל בבית ספר ומחבלים בבתי חולים. (יעל צ'כנובר)
9 צפייה בגלריה
מלקולם שו מלקולם שואו שמייצג את ישראל בתביעה שהגישה דרום אפריקה ל בית הדין הבינלאומי לצדק ב האג 12.1.24 מלחמה בעזה
מלקולם שו מלקולם שואו שמייצג את ישראל בתביעה שהגישה דרום אפריקה ל בית הדין הבינלאומי לצדק ב האג 12.1.24 מלחמה בעזה
מלקולם שו בדיון היום
(צילום: EPA/REMKO DE WAAL)

9 צפייה בגלריה
הדיון ב בית הדין הבינלאומי לצדק ב האג הולנד בתביעת דרום אפריקה 12.1.24 מלחמה בעזה
הדיון ב בית הדין הבינלאומי לצדק ב האג הולנד בתביעת דרום אפריקה 12.1.24 מלחמה בעזה
הדיון בבית הדין
(צילום: EPA/REMKO DE WAAL)

9 צפייה בגלריה
הפגנה למען ה חטופים ב האג הולנד ברקע הדיון בבית הדין הבינלאומי לצדק שהגישה דרום אפריקה
הפגנה למען ה חטופים ב האג הולנד ברקע הדיון בבית הדין הבינלאומי לצדק שהגישה דרום אפריקה
הפגנה למען החטופים מחוץ לבית הדין
(צילום: EPA/KOEN VAN WEEL)

11:30 - נציג ישראל בדיון בהאג: "ב-7/10 מחבלי חמאס עינו, שרפו, חטפו ואנסו. זה רצח עם". בבית הדין הבינלאומי לצדק בהאג נשמעות הבוקר (שישי) ההתייחסויות של ישראל בתביעה שהגישה נגדה דרום אפריקה בגין מעשים שאופיים לטענתה מהווים "רצח עם" ברצועת עזה.
"בהינתן ההיסטוריה של העם היהודי, זה לא מפתיע שישראל הייתה אחת מהמדינות הראשונות לאמץ את האמנה למניעת רצח עם", אמר ראשון הטוענים מצד ישראל טל בקר שענד סיכה צהובה כמחווה לחטופים בעזה. "בשביל כמה, ההבטחה 'לעולם לא עוד' היא סלוגן עבור ישראל, היא החובה המוסרית הראשונה. הפנייה נגדנו עכשיו היא ניסיון להפוך את המושג במלחמה שמדינת ישראל לא רצתה ולא פתחה בה. זו מלחמה נגד חמאס ונגד הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני וארגונים טרוריסטיים אחרים שהברוטאליות שלהם לא יודעת גבולות.
"כמו בכל מלחמה, הסבל הוא טרגי, הוא שובר לב. המציאות הקשה של העוינות שגורמת לסבל קשה אצל האזרחים היא תחת הניסיון של חמאס למקסם את הסבל האזרחי ברצועה, בעוד ישראל מנסה להביא אותו למינימום. ההצעה לבית המשפט היא עיוות משפטי ומציאותי, התיק הזה נתלה בעוינות. ב-7 באוקטובר, בזמן חג יהודי, אלפי מחבלי חמאס ואחרים פלשו לישראל מהים, מהיבשה ומהאוויר. תחת ירי של אלפי רקטות, בוצעו טבח, גרימת מומים ומעשי אונס. הם עינו ילדים מול הורים והורים מול ילדים, שרפו תינוקות בחיים ואנסו בשיטתיות נשים, גברים וילדים. 1,200 נרצחו, 240 נחטפו כולל תינוקות, קשישים, שורדי שואה ואנשים עם מוגבלות. זה רצח עם".
9 צפייה בגלריה
נציגי ישראל ב בית הדין בהאג מלקולם שואו מלקולם שו (מימין) טל בקר מלחמה בעזה 12.1.24
נציגי ישראל ב בית הדין בהאג מלקולם שואו מלקולם שו (מימין) טל בקר מלחמה בעזה 12.1.24
נציגי ישראל ב בית הדין בהאג מלקולם שו (מימין) טל בקר
(צילום: REUTERS/Thilo Schmuelgen)
09:05 - עשרות מחבלים חוסלו בעזה ביממה האחרונה, בהם מפקדים בנוחבה. לוחמים חיסלו ביממה האחרונה כ-20 מחבלים במחנה הפליטים אל-מראזי שבמרכז רצועת עזה, וביניהם מפקד בכוח הנוחבה של חמאס. בחאן יונס תקף מטוס קרב מבנה צבאי של הארגון וחיסל שבעה מחבלים, כולל מפקד בכוח הנוחבה שלקח חלק בטבח 7 באוקטובר. כמו כן, כוח מחטיבת הקומנדו זיהה בעיר שלושה מחבלים חמושים שהתקרבו לחיילים, ותקף אותם. במחנה הפליטים אל-בורייג' שבמרכז הרצועה לוחמים זיהו מחבל שירה לעבר חיילים מחלון של מבנה. בתגובה, הם הפעילו רחפן שחיסל אותו. (איתן גליקמן)
08:05 - דובר החות'ים אחרי המתקפה בתימן: "נמשיך לתקוף ספינות ישראליות או כאלה הפונות אליה". מוחמד עבד אל סלאם, דובר החות'ים בתימן, אמר: "התוקפנות האמריקנית-בריטית שתימן נחשפה לה, היא מתוך הגנה על ישראל וכדי לעצור את הפעולות של תימן שתומכות בעזה. הם טעו אם חשבו שזה ירתיע את תימן מלתמוך בפלסטין. תימן תמשיך בעמדתה הדתית וההומניטרית ותעמוד לצד עזה ככל שהיא יכולה. אין הצדקה לתקיפת תימן, כי לא היה איום על הניווט בים האדום והים הערבי. התקיפות היו ויהיו נגד ספינות ישראליות או כאלה הפונות לישראל". (ליאור בן ארי)
9 צפייה בגלריה
מצעד של ה חות'ים ב צנעא תימן 11.1.24
מצעד של ה חות'ים ב צנעא תימן 11.1.24
מצעד של החות'ים בצנעא, אתמול
(צילום: MOHAMMED HUWAIS / AFP)
08:00 - התקיפות בתימן: רוסיה קראה לכנס דיון דחוף במועצת הביטחון של האו"ם. רוסיה קראה לכנס דיון חירום במועצת הביטחון של האו"ם בעקבות התקיפות של ארה"ב ובריטניה נגד מטרות צבאיות של המורדים החות'ים בתימן. לפי דיווח בסוכנות הידיעות הרוסית TASS, הדיון יתקיים בהמשך היום.
בחיזבאללה אמרו אחרי התקיפה של ארה"ב ובריטניה על מטרות החות'ים בתימן: "אנו מגנים את התקיפות נגד ביטחונה וריבונותה של תימן, ונגד העם המכובד שתומך בפלסטינים ועושה ככל שביכולתו לשבירת המצור על עזה. התוקפנות מראה שוב שארה"ב היא שותפה מלאה בטבח בעזה ובאזור, תומכת בו ותוקפת את מי שעומד לצד העם הפלסטיני. אנחנו מצדיעים לתימן ואנשיה ומאשרים שהתקיפות לא יחלישו אותה אלא יחזקו אותה, והיא תמשיך בתמיכה בעם הפלסטיני".
9 צפייה בגלריה
תקיפה של ארה"ב ו בריטניה על מטרות של ה חות'ים ב תימן 12.1.24
תקיפה של ארה"ב ו בריטניה על מטרות של ה חות'ים ב תימן 12.1.24
התקיפה בתימן
סיכום חדשות הלילה:
ארה"ב ובריטניה תקפו לראשונה מטרות של החות'ים. ארה"ב ובריטניה תקפו הלילה (בין חמישי לשישי) מטרות של המורדים החות'ים בתימן. מדובר בתקיפות הראשונות שמבוצעות נגד בעלי בריתה של איראן מאז שהמיליציה החלה לתקוף ספינות בים האדום בעקבות המלחמה בין ישראל לחמאס. גורם אמריקני בכיר התייחס לתקיפות שביצעו הלילה ארה"ב ובריטניה נגד מטרות צבאיות של החות'ים בתימן, ואמר לרשת CNN כי "ייתכן שהתקיפות לא יהיו המילה האחרונה שלנו בנושא". לדבריו, "כשיהיה לנו משהו נוסף להגיד ולעשות - אתם תשמעו מאיתנו". מוקדם יותר, הנשיא האמריקני ג'ו ביידן הצהיר כי במידת הצורך, ארה"ב "לא תהסס לנקוט צעדים נוספים". (ליאור בן ארי).