סגור

פרשנות
שרת הפנים מחפשת מצביעים

עמדותיה של איילת שקד נגד החלטות הממשלה והדרג המקצועי באוצר נועדו לקושש תמיכה פוליטית בקלפי

שרת הפנים איילת שקד לא נחה לרגע. לאחר שלא קיבלה בממשלה הנוכחית את תיק המשפטים אלא את משרד הפנים שהיה שייך במשך שנים לש"ס, היא עוסקת לא רק בתחומי משרדה כמו העמקת פעילות הוותמ"לים וצמצום הגירעונות התקציביים של הרשויות המקומיות אלא מרחיבה את פעילותה ומעורבותה מעבר לכך.
כפי שנחשף אתמול בכלכליסט, בדיונים לגיבושה של תוכנית הדיור הממשלתית החדשה שקד לוחצת על שר האוצר אביגדור ליברמן ועל שר השיכון זאב אלקין שלא להעלות את מס הרכישה על המשקיעים. שקד כשרת הפנים היא שותפה בכירה וחשובה בתוכנית הדיור המשותפת לשלושת השרים. אף שעמדתה של שקד נגד העלאת מס הרכישה על משקיעים נובעת ככל הנראה מנימוקים כלכליים – אין ספק שהמהלך יסייע לה לזכות לתמיכה בקרב ציבור גדול של משקיעים מבוססים.
אין זו ההתנגדות היחידה של שקד למדיניות המיסוי של הממשלה החדשה. באוגוסט השנה הצטלמה שקד עם פחית קולה זירו וצייצה ברשתות החברתיות: "לגבי הקולה זירו – בכנסת תיאמר המילה האחרונה. על זה נאמר באנו לעבוד". בכנסת מעריכים שהצו להעלאת המס על המשקאות הממותקים אכן יאושר בסופו של דבר, אבל יוכנסו בו שינוים והקלות לטובת היצרנים והמשווקים של המשקאות הקלים. עמדתה זו של שרת הפנים נגד העלאת המס על המשקאות יש בה מן הסתם קריצה לבוחרים פוטנציאלים.
1 צפייה בגלריה
איילת שקד חברת כנסת מ מפלגת ימינה
איילת שקד חברת כנסת מ מפלגת ימינה
איילת שקד, שר הפנים
(צילום: יואב דודקביץ)
שקד היססה עד הרגע האחרון אם להצטרף לממשלת בנט־לפיד, שבה שותפות מפלגות מימין, שמאל, מרכז וערבים ושכל השותפים בה הולכים על קצות האצבעות כדי לא להרגיז זה את זה. כעת היא מסובבת את ההגה ימינה בניסיון לגרוף תמיכה פוליטית. בביקורה בשבוע שעבר באיחוד האמירויות הכריזה שלא תוקם מדינה פלסטינית, הכרזה שהעניקה לה תמיכה רחבה בחוגי הימין. קידום ההתיישבות והבנייה ברמת הגולן הוא המשך לכך.
שקד גם מקדמת את "חוק האזרחות" בעניין איחוד משפחות של ישראלים עם פלסטינאים ואף הגיעה אתמול להבנה בעניין עם ח"כ שמחה רוטמן מהציונות הדתית.
בכל ההכרזות והעמדות הללו מפגינה שקד קו עצמאי, בחלקו שונה מהקו הרשמי המרכזי של הממשלה, ובעצם היא מבדלת את עצמה במידה מסויימת מהממשלה עם העמקת הנטיה ימינה.
בסקרים הפוליטיים שנערכו לאחרונה ימינה לא מתרוממת, אף שראש הממשלה נפתלי בנט הוא שסיפק את הקולות הדרושים להקמת הממשלה. שקד רואה את המפה הפוליטית ואת עתידה של מפלגתה, ולכן לא מן הנמנע שיוזמותיה נועדו ליצור לעצמה בסיס בוחרים חדש או מחודש לאחר שהותקפה בימין על חבירתה לממשלה שבה שותפה מפלגת רע"מ. השאלה אם משקיעי הנדל"ן יזכרו לה חסד נעורים.