סגור

גל ההתייקרויות: מחיר הביצים בפיקוח יעלה מחר ב-6.5%

לפי הסכמות בין משרדי האוצר והחקלאות לנציגי ענף ההטלה, ההעלאה הבאה תירשם אחרי החגים. בנוסף הוחלט בין היתר על הארכת התכנון בענף בעשור, הפחתה מיידית של המכס על ייבוא בכ-50% ועל תמיכה של 380 מיליון שקל בענף

מחיר הביצים בפיקוח יעלה מחר בבוקר ב- 6.5%. כך שמחיר אריזה של 12 ביצים (L) לצרכן יעלה ל-13.1 שקל. זאת בעקבות ההסכמות אליהן הגיעו שר האוצר אביגדור ליברמן ושר החקלאות עודד פורר עם נציגי ענף ההטלה.
עליית המחיר הנוכחית, מבוססת על המלצות ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות מלפני כשנה, אז מצאה הוועדה כי נדרש עדכון בשיעור של כ-6.5% במחיר הביצים, בעקבות העלייה במחירי הגרעינים בעולם, וההתייקרות במחירי התערובות המשמשות לגידול תרנגולות מטילות. אלא שלא מדובר בעלייה אחרונה לתקופה ועדכון המחיר הבא על פי ההסכם יוכל להרשם מידי אחרי חגי תשרי, בנובמבר הקרוב.

1 צפייה בגלריה
אינפו מחיר חדש 12 ביצים
אינפו מחיר חדש 12 ביצים
מחיר ל-12 ביצים

במסגרת ההסכם עם המגדלים, הוחלט בנוסף על הארכת התכנון בענף הביצים בעשור, המכס על ייבוא ביצים יופחת באופן מיידי בכ-50%, משרד החקלאות יתמוך במגדלים שיבחרו להישאר בענף בהיקף של כ-380 מיליון שקל. מגדלים שיבחרו לצאת מהענף יקבלו פדיון שלא יעלה על 150 מיליון שקל, בהתאם למספר הביצים במכסה.
כעת ממתינות המחלבות לעדכון מחירי מוצרי החלב שתחת צו הפיקוח על המחירים בשיעור של 4.9%. זאת כחלק מהסכם ענפי שנחתם עם הרפתנים. יחד עם זאת, ספק אם העדכון יצא לדרך, כיוון שההסכם כלל סעיף חריג הנוגע למעבר למנגנון עדכון מחירים אוטומטי, כפי שמתקיים בדלק, ושאינו מחייב את חתימת שרי האוצר והחקלאות.
כיוון שההסכם נחתם בתקופת בחירות, היועצת המשפטית לממשלה נוטה שלא לאשר סעיף זה, המכתיב לשר הבא את מדיניותו. אלא שללא סעיף המנכנון האוטומטי, מתנגדות המחלבות לעדכון המחיר ב- 4.9% והקפאתו למשך שנה, כיוון שהמלצת ועדת המחירים עומדת על 6.5% ומאז עלה מחיר החלב הגולמי ב-13% נוספים. אם מחיר המוצרים שבפיקוח לא יעודכן, צפויות המחלבות להעלות את מחירי המוצרים שאינם מפוקחים, מה שעלול לגרור גל התייקרויות רחב.