סגור
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בפגישה בניו יורק
ביידן ונתניהו לוחצים יד בפגישתם בניו יורק (צילום: AP/Susan Walsh)

הבית הלבן: ביידן הביע בפני נתניהו את דאגתו משינויים ללא הסכמה רחבה

כשבחוץ מחאות ובאיחור ניכר, רה"מ ונשיא ארה"ב נועדו בניו יורק במשך שעה. "בהנהגתך אפשר להגיע להסכם עם סעודיה", אמר נתניהו לביידן בהצהרתם, והזכיר גם "שלום על הפלסטינים". הנשיא התבדח: "אם היינו אומרים את זה לפני 10 שנים, היו חושבים ששתינו משהו". ביידן הזמין את נתניהו לביקור בוושינגטון לפני סוף השנה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (רביעי) עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בשולי עצרת האו"ם בניו יורק, כשמחוץ למלון אינטרקונטיננטל, שבו הם נועדו, הפגינו מאות עם דגלי ישראל וזמבורות. הפגישה החלה באיחור של כארבעים דקות, ובהצהרות לתקשורת שנמסרו בתחילתה הקפיד ביידן להזכיר את המחויבות לערכים דמוקרטיים, בעוד שנתניהו התחייב שישראל תישאר דמוקרטיה. השניים גם התבטאו בפתיחות ובאופטימיות חסרת תקדים על נורמליזציה עם סעודיה. בשלב מסוים יצאו ביידן ונתניהו לטובת מפגש בארבע עיניים. בסך הכל הפגישה ארכה כשעה בדיוק, ולא מעבר לכך - בניגוד למפגשי עבר בין מנהיגי שתי המדינות.

4 צפייה בגלריה
הפגנה מול המלון בניו יורק שבו מתקיימת פגישה בין בנימין נתניהו ו ג'ו ביידן
הפגנה מול המלון בניו יורק שבו מתקיימת פגישה בין בנימין נתניהו ו ג'ו ביידן
ההפגנה מול המלון שבו נועדים נתניהו וביידן
(צילום: AP/Seth Wenig)
הבית הלבן פרסם הצהרת סיכום לפגישה, שבה נכתב כי הנשיא האמריקני הביע את דאגתו מביצוע שינויים יסודיים למערכת הדמוקרטית בישראל ללא הסכמה רחבה. כמו כן, צוין כי ביידן הזמין את נתניהו לביקור בוושינגטון הבירה לפני סוף השנה. בנוסף, נכתב כי ביידן הדגיש את הצורך בנקיטת צעדים מיידיים לשיפור הביטחון בגדה המערבית, ואת החשיבות שבשמירה על היתכנות פתרון שתי המדינות.
בפגישה לא שררה אווירה חמה, שכן הורגשה בה מתיחות - גם מעבר לעיכוב. ביידן דווקא ניסה לשבור את הקרח בהתחלה באיזכור של היכרותו רבת השנים עם נתניהו, אבל הזכיר גם את זה שיש ביניהם פערים. ביידן אמר לנתניהו בפתח הפגישה שהוא מקווה להתראות איתו בוושינגטון לפני סוף השנה. בפגישה ישבו בין היתר גם מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן, ראש המל"ל צחי הנגבי ובכירים נוספים מטעם שתי המדינות.
ביידן אמר בפתח הפגישה כי "לפני 75 שנה דיבר בן גוריון על ישראל - הוא אמר שהעולם עומד לימינה ושחלום הדורות עומד להתגשם. מאז אנו עומדים זה לצד זה, ויחד עבדנו במשך הרבה זמן כדי להפוך את החלום הזה למציאות. אמרתי בעבר שאם ישראל לא הייתה קיימת היינו צריכים להמציא אותה, ואני מתכוון לכך. זה קורה לאורך זמן באמצעות יוזמות היסטוריות של ממשלים קודמים".
לאחר מכן אמר הנשיא כי "נדון היום בסוגיות קשות - בין היתר בערכים הדמוקרטיים שבלב השותפות שלנו, איזונים ובלמים, פתרון שתי המדינות, להבטיח שאיראן לעולם לא תשיג נשק גרעיני, וגם בעניין סעודיה. כי למרות שיש בינינו חילוקי דעות, המחויבות שלי לישראל חזקה כברזל. ללא ישראל אין ביטחון לאף יהודי בעולם".
נתניהו השיב לביידן כי "אנחנו יכולים להקים ברית אסטרטגית שתסיים את הסכסוך הערבי-ישראלי, שיקדם פיוס בין העולם האיסלאמי למדינה היהודית. אני מאמין שתחת הנהגתך ניתן להגיע להסכם חסר תקדים עם סעודיה ואף לקדם שלום בין ישראל לפלסטינים". בנוגע למהפכה המשפטית נתניהו ציין כי "יש לנו מחויבות מוחלטת לדמוקרטיה. אני רוצה לשוב ולאשר דבר אחד: לעולם לא נשנה את מחויבות ישראל לדמוקרטיה. נמשיך לקיים את הערכים ששתי הדמוקרטיות שלנו חולקות. אדוני הנשיא - ההנהגה שלך יכולה לחולל היסטוריה".


ביידן אמר בהמשך כי "אם היו אומרים לפני 10 שנים שתהיה נורמליזציה היו אומרים ששתינו משהו". ביבי העיר: "שותים וויסקי אירי". בנוסף אמר נתניהו כי בתקופה של סיכויים גדולים ישנן סכנות גדולות, ודיבר גם על החשיבות של הטלת סנקציות משתקות נגד איראן, לצד אופציה צבאית אמינה.
כאמור, במקביל לפגישה מפגינים מאות בני אדם. בין השאר, המפגינים - שנשאו דגלי ישראל - הפריעו לריאיון של השגריר באו"ם גלעד ארדן, והשתמשו בזמבורות. במקביל, מחאות התקיימו גם מחוץ לשגרירויות ארה"ב בתל אביב ובירושלים.
המפגינים בניו יורק נשאו שלטים בנוסח: "ביידן, אל תלבין את ההפיכה של ביבי", "ביבי שורף את הבית". במקביל כאמור, החלו ההפגנות בתל אביב ובירושלים מול שגרירויות ארה"ב. המפגינים בתל אביב חסמו את הכביש סמוך לשגרירות, וקראו: "ביידן, אל תיתן לנתניהו להחריב את ישראל", לצד הקריאות הקבועות של "דמוקרטיה", ו"יאללה ביבי לך". בירושלים המוחים החזיקו שלט גדול שעליו נכתב: "no to dictatorship", ו"U.S save us". בניו יורק התפתחה במקביל הפגנה קטנה של נטורי קרתא.

4 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בפגישה בניו יורק
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בפגישה בניו יורק
ביידן ונתניהו בפגישתם בניו יורק. במקביל מפגינים נושאים שלטים בנוסח "ביידן, אל תלבין את ההפיכה של ביבי", "ביבי שורף את הבית"
(צילום: Jim WATSON / AFP)
לפגישה בין נתניהו לנשיא ביידן הוקדשה שעה שלמה. מבחינת ביידן, הנושא המרכזי יהיה המהפכה המשפטית. ביידן מצפה לשמוע מנתניהו התחייבות להגיע להסכמה רחבה ככל האפשר בשינויים במערכת המשפט. נתניהו, מנגד, יצטרך להבהיר לביידן שהוא אכן מנסה להגיע להסכמה כזו, אך יטען כי הוא נתקל בהתנגדות מצד האופוזיציה.
נתניהו יצטרך לשכנע את ביידן שמה שהוא רואה בטלוויזיה, כפי שראה בתוכנית "60 דקות" עם אנשי "אחים לנשק", זה לא מה שזה. רמז לכך היה ניתן לראות שלשום בפגישה שקיים עם אילון מאסק, אז הוא הודה בפני המיליארדר כי הרפורמה המקורית של לוין הייתה רעה - והוא תיקן ואיזן אותה. לא בטוח שזה יספיק להרגיע את ביידן.
אין ספק שהדבר החשוב ביותר לביידן במזרח התיכון כרגע זו העסקה הסעודית. כל היתר זה רעשי רקע. העסקה הסעודית היא, בסופו של דבר, גם מה שהכי חשוב לנתניהו. זו דרכו לבסס - או לנסות להציל, תלוי את מי שואלים - את המורשת שלו. על הבסיס המשותף הזה יצטרכו ביידן ונתניהו למצוא דרך לבטל את רעשי הרקע, אבל העבודה של נתניהו תהיה הפעם קשה במיוחד כי הרעשים האלה יגיעו ממש מהרחוב למטה. לנתניהו חשוב מאוד להבין אם ביידן מתכוון ללכת בכל הכוח על העניין הזה, כי מדובר בהימור גדול מבחינתו לקראת שנת בחירות. ביידן יצטרך להישען על תמיכה רפובליקנית רחבה שמקורה בתמיכה ישראלית.

4 צפייה בגלריה
הפגנה מול המלון בניו יורק שבו מתקיימת פגישה בין בנימין נתניהו ו ג'ו ביידן
הפגנה מול המלון בניו יורק שבו מתקיימת פגישה בין בנימין נתניהו ו ג'ו ביידן
ההפגנה מול המלון
(צילום: AP/Seth Wenig)

4 צפייה בגלריה
הפגנה מול המלון בניו יורק שבו מתקיימת פגישה בין בנימין נתניהו ו ג'ו ביידן
הפגנה מול המלון בניו יורק שבו מתקיימת פגישה בין בנימין נתניהו ו ג'ו ביידן
(צילום: AP/Seth Wenig)

נתניהו אף יעלה מצידו את האיום האיראני. מבחינת נתניהו, ההודעה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שאיראן ביטלה את הוויזות לשליש מהפקחים שלה - חשובה ומשרתת את המסר הישראלי. נתניהו ינסה להגיע לתיאום עם ביידן באשר לצעדים שיש לנקוט נגד איראן לנוכח ההפרות שלה, וכיצד לייצר הרתעה מול מדינה שקרובה שנתיים מפריצה לפצצה גרעינית.
בסביבת נתניהו מקווים שראש הממשלה יצליח לקבל מביידן מועד לפגישה נוספת בהמשך השנה בבית הלבן. בתשובה לשאלת ynet לפני ההמראה אם הוא לא מאוכזב מכך שביידן לא הזמין אותו לבית הלבן, נתניהו השיב: "מה שחשוב זה לא המקום, אלא מה שנדבר עליו".
סוגיה נוספת שוודאי תעלה בשיחות היא סוגיית הפטור מוויזה לישראלים. סביר להניח שביידן יעדכן את נתניהו אם אכן מסתמן שישראל תצטרף לתוכנית - וההודעה הרשמית על כך צפויה בסוף חודש ספטמבר.
היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ייק סאליבן, התייחס לפני מספר ימים לפגישה הצפויה ואמר כי "הנשיא ביידן ייפגש עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו כדי לדון במגוון נושאים בילטרליים ואזוריים שמתמקדים בערכים הדמוקרטיים המשותפים שחולקות שתי המדינות ובחזון להפוך את האזור ליציב, משגשג ומשולב יותר. בנוסף הם ידונו בדרכים אפקטיביות להתנגד לאיראן ולהרתיע אותה".

ההפגנות מול שגרירויות ארה"ב, והמכתב מ"שלום עכשיו" שנשלח לביידן

לקראת הפגישה, שלחו ב"שלום עכשיו" לנשיא ביידן ולמזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש דוח על הפעילות של הממשלה בשטחים מאז כינונה. במסמך הובלטו ההחלטות והצעדים המדיניים שבהם נקטה הממשלה הנוכחית בשטחים מאז כינונה. "לצד אירועי הפנים, נתניהו העמיק את הכיבוש וחיזק את המתנחלים בצורה חסרת תקדים", נכתב במסמך.
בין היתר צוינו בו: "הכשרות 10 מאחזים כהתנחלויות ועוד חמישה כשכונות בהתנחלויות, העברת סמכויות המנהל האזרחי לשר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ', ביטול חוק ההתנתקות, סלילת כביש הריבונות, השקעה באתר העתיקות סבסטיה, הקצאת מיליארדי שקלים לבניית תשתיות והרחבת כבישים בהתנחלויות, הקמת המאחז חומש, קידום אזור תעשייה ענק בין ההתנחלות אריאל לקו הירוק, שינוי משמעותי בהלכי התכנון בגדה המערבית והקמת לפחות שישה התנחלויות תיירותיות בהשקעה של 150 מיליון שקל בגדה המערבית".
במקביל לפגישה מתקיימות בשעה זו כאמור הפגנות של מתנגדי המהפכה המשפטית מול שגרירויות ארה"ב בתל אביב ובירושלים. ב"כוח קפלן", ממובילי המחאה, אמרו לפני ההפגנות: "נתניהו הופך את ישראל לדיקטטורה משיחית נוסח טורקיה, רומס את תדמית ישראל בעולם, והורס את הברית עם ארצות הברית. במקום לעצור את ה-D9 ולתקן את נזקי ממשלתו, הוא מסית נגד המפגינים והמפגינות אוהבי המדינה שנלחמים לשמור עליה דמוקרטיה ליברלית. נבהיר לנתניהו שישראל לא תהיה דיקטטורה ולא ניתן לו להרוס את הברית עם ארצות הברית".
מאות ישראלים הפגינו אתמול בטיימס סקוור כשהניפו דגלי ישראל, שרו, צעקו וקראו קריאות "בושה" ו"דמוקרטיה או מרד". לצד המפגינים עמדה משאית שעליה הוצגו סרטונים של נתניהו נואם באו"ם, בעודו אפו מתארך כמו פינוקיו