סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
ההפגנה נגד נתניהו מחוץ למפעל טסלה
ההפגנה נגד נתניהו מחוץ למפעל טסלה (צילום: AP/Noah Berger)

נתניהו למאסק על הצעת הרפורמה המקורית של לוין: "חשבתי שהיא רעה"

רה"מ נפגש במפעל טסלה בקליפורניה עם מאסק כשבחוץ מתקיימת הפגנה נגדו. מאסק: "הרבה עובדים התנגדו למפגש", נתניהו: "מערכת המשפט שלנו הכי אקטיביסטית בעולם - זו לא דמוקרטיה". על החקיקה המקורית של שר המשפטים: "החליפה חוסר איזון בחוסר איזון אחר"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש בשעה זו עם המיליארדר אילון מאסק, האיש העשיר בעולם, במפעל טסלה בעיר פרימונט שבקליפורניה - בפגישה הראשונה שמקיים ראש הממשלה במסגרת ביקורו המדיני בן השמונה ימים בארצות הברית.
בתחילת השיחה השניים התלוצצו כי הם באמת נפגשו לשוחח במציאות, ולא מדובר בדיפ פייק. מאסק אמר לנתניהו בפתח הפגישה: "דיברנו במהלך השנים, אכלתי ארוחת בוקר אצלך בישראל וזה היה נחמד לשוחח". נתניהו אמר למאסק כי הוא ה"אדיסון של זמננו" - כשהכוונה היא לממציא הנורה החשמלית תומאס אלווה אדיסון.
לאחר "קבלת הפנים" לה זכה נתניהו עם נחיתתו בנמל התעופה סן חוזה, שם המתינו לו מאות מפגינים שצעקו לעברו "בושה", הפגנה מתקיימת גם מחוץ למפעל טסלה שבו הוא מקיים את פגישתו עם מאסק.
מאסק שאל את נתניהו על המהפכה המשפטית בישראל, והתייחס להפגנה נגד נתניהו מחוץ למפעל: "יש מחאות כפי שראית בחוץ, ובכנות, היו הרבה שהתנגדו בטסלה לריאיון הזה, אם תוכל להתייחס כמה דקות לרפורמה המשפטית". נתניהו השיב: "זו הזדמנות נהדרת להגיד לאנשים על מה הם מוחים, כי אני חושב שרבים מהם לא יודעים. מושקעים מאמצים כדי שהם לא ידעו".
לדברי נתניהו, "ישראל הייתה ותמיד תהיה דמוקרטית. האופי שלה השתנה לפני שלושה עשורים, האיזון הופר והיום יש לנו את מערכת המשפט הכי אקטיביסטית בעולם. הדמוקרטיה אמורה להיות סביב איזונים ובלמים. בישראל אין איזונים ובלמים - יש רק כוח. אז עכשיו ישנה הדרישה להחזיר את האיזון". הוא התייחס לחקיקה המשפטית המקורית שהוצעה על ידי שר המשפטים יריב לוין: "הייתה הצעה, שאני חשבתי שהיא רעה, לבטל חוסר איזון אחד באמצעות חוסר איזון אחר. אני חשבתי שזו טעות להניע את המטוטלת לצד אחר. יש לי רוב בכנסת לחוקק הכול, אבל אני מנסה להגיע לקונצנזוס".
נתניהו הוסיף: "אם אני לא אוכל לעשות את זה עם הצד השני, אני יכול לעשות את זה עם הציבור. יש הסכמה באשר לשינויים קטנים, בעיקר באשר לבחירת השופטים. הם אנשים טובים, אבל הם החליפו את הממשלה, הם החליטו לגבי הכול - אבל הם לא נבחרו. זו לא דמוקרטיה. יש מתח בין הרשויות וצריך לפתור את המתח איפשהו באמצע, ולא כחלק מהקצוות. ישראל הייתה דמוקרטיה ותהיה דמוקרטיה חזקה יותר אחרי השינויים".


לפני הפגישה כתב נתניהו ברשת החברתית X: "אני מצפה לשיחה ב-X עם אילון מאסק, שבה נדבר על האופן שבו נוכל ולהפחית את הסיכונים של הבינה המלאכותית לטובת הציוויליזציה". לאחר הפגישה ביניהם בארבע עיניים השניים יקיימו שולחן עגול בהשתתפות מומחים בנושא בינה מלאכותית ויערכו סיור ברכב אוטונומי במפעל טסלה.
הפגישה המתוכננת בין נתניהו למאסק זכתה לביקורת חריפה מצד ארגונים יהודיים, שרואים במאסק איש עסקים בעייתי, שמסיר את המגבלות על אנטישמים ברשתות החברתיות. נתניהו מקווה שישכנע את מאסק להגביל התבטאויות אנטישמיות ברשת החברתית שלו.
הלילה (שעון ישראל) מאסק נפגש בניו יורק עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, שצפוי להיפגש גם עם נתניהו במהלך ביקורו. מאסק הגיע לפגישה עם הנשיא הטורקי כשהוא מחזיק את בנו הפעוט בידיו. בפגישה ארדואן ביקש ממאסק להקים את המפעל השביעי של טסלה בטורקיה.
נתניהו נסע להיפגש עם מאסק בפרימונט מיד לאחר נחיתתו בנמל התעופה סן חוזה. לאחר שחולל סערה הלילה רגע לפני שהמריא מישראל, כשהשווה בין המפגינים נגדו לאש"ף ולאיראן, ביציאה מנמל התעופה חיכו לנתניהו כאמור מאות מפגינים, יהודים וישראלים, שקראו לעברו קריאות "בושה" והניפו שלטים בגנותו. גם בכניסה למלון סיגניה שבו שוהה נתניהו המתינה לו הפגנה קולנית, שבה המוחים הפעילו סירנות וצעקו.
אופיר גוטלזון, מראשי המחאה בסן פרנסיסקו, אמר לאחר נחיתתו של נתניהו: "כ-300 ישראלים ויהודים מכל האזור הודיעו לנאשם בפלילים שהביקור שלו כאן לא יעבור בעסקים כרגיל, ומפה נלווה אותו לפרימונט (שם ייפגש עם אילון מאסק). אחרי הדברים הקשים שראש הממשלה הנאשם בפלילים אמר על המפגינים בחו"ל, הראינו שמאות אנשים יצאו מהבית ב-5 בבוקר עם דגלי ישראל ועם אהבה יוקדת לישראל, והדבר האחרון שאפשר להגיד עליהם זה מה שנתניהו אמר - שהם חברו לאש"ף ולאיראן. כולנו פטריוטים וכולנו שמחים לקום בבוקר בשביל להילחם על המדינה היהודית והדמוקרטית".
שני גרנות-לובטון, מראשי המחאה נגד המהפכה המשפטית בניו יורק, מסרה: "ההצהרה הקיצונית והמסוכנת של נתניהו, שבה השווה את יהדות התפוצות שמתנגדת למדיניות שלו לארגוני טרור, סיפקה תשובה טובה לכל מי שעוד התלבט האם לצאת להפגין איתנו השבוע. נתניהו תדלק את הקהילות בארה"ב ואנחנו נגיע באלפים לאירועי המחאה ברחבי העיר. הוא יפגוש אותנו בכל פינה".