סגור

דרמה פוליטית: סילמן פרשה מהקואליציה; נתניהו: "ימי הממשלה ספורים"

ח"כ עידית סילמן הודיעה על החלטתה לפרוש מהקואליציה שבראשה היא עומדת, מבלי לעדכן מראש את יו"ר מפלגתה וראש הממשלה נפתלי בנט. סילמן: "אינני יכולה עוד לתת יד למהלכי הממשלה". נתניהו שנאם במליאה,"יש היום בישראל ממשלה חלשה ורופסת"

ח"כ עידית סילמן (ימינה) הודיעה הבוקר על החלטתה לפרוש מהקואליציה שבראשה היא עומדת - מה שגורם לכך שהממשלה מאבדת את הרוב שלה בכנסת. הודעתה של סילמן מהווה רעידת אדמה פוליטית, שכן כעת תמנה הקואליציה 60 ח"כים בלבד ותתקשה להעביר חוקים, בהם תקציב המדינה. לפי הערכות, סילמן סיכמה עם הליכוד כי תשוריין ברשימה בבחירות הבאות, וכי תמונה לשרת הבריאות אם בנימין נתניהו יקים את הממשלה החדשה.
על רקע ההודעה, ראש הממשלה, נפתלי בנט, ייפגש בצהריים עם ח"כ ניר אורבך ועם השרה איילת שקד. בהמשך היום יקיים פגישות נוספות עם חברי סיעת ימינה וראשי מפלגות הקואליציה.
סילמן לא הודיעה מראש על החלטתה לאף גורם בקואליציה, גם לא לראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד. סילמן נימקה את פרישתה מהקואליציה ״אינני יכולה עוד לתת יד למהלכי הממשלה״.

1 צפייה בגלריה
ח"כ עידית סילמן
ח"כ עידית סילמן
ח"כ עידית סילמן
(צילום: איליה מלינקוב)

"ניסיתי אחדות, כאחת שבאה מעולמות הטוב המשותף, עמלתי רבות עבור הקואליציה הנוכחית. לצערי לא אוכל לתת יד לפגיעה בזהות היהודית של מדינת ישראל ועם ישראל. לא הכל אתם יודעים כי ניסיתי בשקט. לא אוכל עוד להמשיך בדרך זו בשל הערכים והמקום ממנו אני באה.
"אני מפסיקה את חברותי בקואליציה ואמשיך לנסות לשכנע את חבריי לחזור הביתה ולהקים ממשלת ימין. אני יודעת שאינני היחידה שחשה כך. הזהות היהודית של מדינת ישראל היא זכות קיומנו כאן, זה הלב שלנו, זו המהות שלנו. פגיעה, ללא כל התחשבות בציבור ובערכים שאותם אני מייצגת היא קו אדום מבחינתי. ניתן להקים ממשלה אחרת כבר בכנסת הזו".
יצויין שהשבוע יצאה סילמן נגד שר הבריאות שהודיע לבתי החולים שעליהם לאפשר הכנסת חמץ בפסח.
בעקבות פרישתה של סילמן ינסו בלכוד לגייס ח"כ נוסף לצורך הקמתה של ממשלה חדשה בראשות נתניהו בלי בחירות. המאמצים יתמקדו בין היתר בח"כ אביר קארה מימינה ולא מן הנמנע שיוצעו הצעות לאיילת שקד. אם יושג רוב של 61 ח"כים בהצבעת אי אימון בכנסת שהמועמד לראשות הממשלה הוא בנימין נתניהו אזי הממשלה נופלת ומוקמת ממשלה חדשה.


בתוך כך, רה"מ לשעבר בנימין נתניהו פירסם הבוקר סירטון שבו אמר "התרגשתי מאוד לשמוע את הצהרתה של סילמן ואני מברך אתה בשם המונים בעם ישראל שיחלו לרגע הזה.
"עידית את הוכחת שמה שמנחה אותך הדאגה לזהות היהודית והדאגה לארץ ישראל ואני מקבל אותך בברכה בחזרה הביתה למחנה הלאומי הוכחת שנציגי ציבור לאומים פועלים לפי צו מצפונים ואין זכות גדולה מזו. קורא לכל מי שנבחר בקולות המחנה הלאומית להצטרף לעידית ולחזור אלינו הביתה תתקבלו בכל הכבוד הראוי ובזרועות פתוחות".
בצהריים דיבר נתניהו בכנסת ואמר, "חג הפסח אנו חוגגים את יציאת ישראל ממצרים לארץ ישראל, הארץ המובטחת. היום אנו שמחים מסיבה דומה, ומברכים את ח״כ עידית סילמן על כך שקיבלה את ההחלטה הנכונה. עידית שבה הביתה - לימין האמיתי, למחנה הלאומי.
"יש היום בישראל ממשלה חלשה ורופסת, שימיה ספורים. אני קורא מכאן לחברות וחברים נוספים בקואליציה שליבם במקום הנכון: אנחנו מחכים לכם. נקבל אתכם בכבוד ובהערכה. אתם יכולים לקנות את עולמכם בהחלטה אחת שתציל את מדינת ישראל מממשלת החולשה. קבלו את ההחלטה הנכונה הזאת עוד היום".
יו"ר סיעת הרשימה המשותפת, ח"כ סאמי אבו שחאדה, צייץ: "התסריט הכי טוב מבחינת המשותפת זה ללכת לבחירות. לא ניתן רשת ביטחון לא לבנט ולא נתניהו. הליכוד לא יכול לספור את האצבעות שלנו. בימים הקרובים נתכנס ונבחן את האופציות, הכלים והתסריטים שעומדים לפנינו".