סגור

בלעדי
הדיל של רע"מ: חוק החשמל תמורת חוק הגיוס - מאחורי הבלגן במליאה

חוק החשמל התקבל היום בתום דיון סוער ברוב של 61 ח"כים בעד מול אפס מתנגדים ו-3 נמנעים וחוק חריש - המגביל את התרחבותה - צפוי להיות מאושר הלילה. לפי הערכות, רע"מ תתמוך גם באישור חוק הפנסיות - חוקים שהקואליציה הייתה מתקשה להעבירם ללא תמיכתה

חקיקתו החפוזה היום (ד') של חוק החשמל ושל חוק חריש שיחוקק הלילה לשביעות רצונה של רע"מ, יאפשרו את חקיקתו של חוק הגיוס, שאותו מתקשה הקואליציה להעביר בלא תמיכתם של 4 ח"כי רע"מ וכן של "חוק הפנסיות", כך מעריכים גורמים בקואליציה.


לדבריהם, בעצם נוצר "דיל" במסגרתו הקואליציה קידמה 2 חוקים שחשובים לרע"מ, ובתמורה תזכה הקואליציה לתמיכת רע"מ בחוק הגיוס.

3 צפייה בגלריה
מנסור עבאס יו"ר רע"מ 11
מנסור עבאס יו"ר רע"מ 11
מנסור עבאס יו"ר רע"מ
(צילום: שרון צור)

חוק החשמל שהוגש על ידי ח"כ וואליד טאהא (רע"מ) מאפשר חיבור לתשתיות חשמל, מים וטלפון במבנים שהוקמו ללא היתר בתנאים מסויימים. החוק זכה בתחילה להתנגדותה של שרת הפנים איילת שקד (ימינה) ולאחר שורת הסכמות הסירה את התנגדותה.
"חוק החשמל" התקבל בתום דיון סוער ברוב של 61 ח"כים בעד מול אפס מתנגדים ו-3 נמענים. האופוזיציה נטשה את הדיון לאחר שהקואליציה הפעילה את סעיף 98 לתקנון שאיפשר לה לקצוב את משך הדיון ונימוק ההסתייגויות. זאת חרף העובדה שהיועצת המשפטית של הכנסת שגית אפיק הסתיייגה משימוש בסעיף זה בתקנון בחקיקת החוק.
3 צפייה בגלריה
רה"מ בנט בעימות עם האופוזיציה חוק החשמל
רה"מ בנט בעימות עם האופוזיציה חוק החשמל
רה"מ בנט בעימות עם האופוזיציה על חוק החשמל
(יואב דודקביץ')

"חוק חריש" יעלה לקריאה שנייה ושלישית

לאחר שוועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ ווליד טאהא אישרה לקריאה שניה ושלישית את "הצעת חוק חריש", לפיה יוארך תוקפה של הוועדה המיוחדת לתכנון העיר חריש. הוועדה המיוחדת היא גוף תכנון חריג, שהחוק מאפשר את הקמתו לפרקי זמן קצובים. ועדה כזו קמה לפני 13 שנה כדי להקים את העיר חריש. לוועדה המיוחדת יש סמכויות כמו לוועדה מחוזית, ולפי חוק זמנה קצוב לחמש שנים, כששר הפנים רשאי להאריך את תוקפה לחמש שנים נוספות באישור ועדת הפנים. לפני שלוש שנים התבקשה ועדת הפנים להאריך בשלישית את כהונת הוועדה, ואז הובטח שזוהי ההארכה האחרונה.
חברי ועדת הפנים התבקשו על ידי הממשלה לאשר את המשך כהונתה של הוועדה המיוחדת, למרות שזמן כהונתה הקבוע בחוק הסתיים ב-27.11. ועדת הפנים שינתה את הרכב חברי הוועדה המיוחדת, בכך שהוסיפה חבר נציג ארגוני הסביבה, וכן חבר של אחד היישובים הסמוכים (בנוסף לחבר מטעם הרשות המקומית הגובלת בחריש, ומשקיף נוסף מיישוב סמוך).
3 צפייה בגלריה
ווליד טאהא דיון ועדה ועדת הפנים חוק החשמל חשמל
ווליד טאהא דיון ועדה ועדת הפנים חוק החשמל חשמל
ווליד טאהא, בדיון ועדה ועדת הפנים חוק החשמל חשמל
(צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ח"כ אוסמה סעדי הגיע להסכמה עם מינהל התכנון, לפיה "ככל שתקודם תוכנית לתחנת מעבר או למסוף תחבורה, הוועדה המיוחדת תעשה את כל המאמצים להגיע להסכמה עם הרשות הגובלת". בכך ייעשה ניסיון לבלום התרחבות שפוגעת ביישובים ערביים סמוכים.
לאחר אישורם של שני החוקים הללו, מקווים בקואליציה שיהיה ניתן לגייס כאמור את תמיכת רע"מ בחוק הגיוס ובחוק להסדרת הפנסיות הצבאיות.
חוק הגיוס הוגש על ידי שר הביטחון בני גנץ והן על ידי יש עתיד. חוק להסדרת הפנסיות הצבאיות הוגש על ידי גנץ ואושר בממשלה. עם זאת, ח"כים במרצ ובעבודה מתנגדים לאשרו במליאה. ברע"מ הביעו באחרונה התנגדות לתמוך בכל חוק צבאי שהוא.
בג"ץ הורה אתמול לממשלה לתת תשובתה לעתירות נגד "חוק הפנסיות" עד לסוף החודש. שר הביטחון גנץ מופקד על קידומם של חוקי הגיוס והפנסיות בתוקף תפקידו. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מקדם את חקיקתו של חוק הגיוס. כעת, מקווים בקואליציה שרע"מ תתרצה ותתמוך בשתי הצעות החוק הללו וכי יהיה ניתן להסיר את התנגדותם לחוק ה"פנסיות" של ח"כים מהעבודה וממרצ.