סגור
משכורת שכר כסף שקל
משכורת, אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

סקר: 80% מתמודדים עם קושי כלכלי מאז המלחמה; 46% צמצמו בהוצאות

סקר של AllJobs שבדק את השפעות המלחמה על המצב הכלכלי של העובדים במשק מצא ש-67% מהעובדים סבורים שמשיכת מקדמה מהמשכורת הייתה עוזרת להם להתמודד עם הקשיים הכלכליים; "אנו מזהים בשנים האחרונות את הצורך של מעסיקים לתת ערך מוסף לעובדיהם ולצד זה, דרישה של העובדים למענים קונקרטיים שמסייעים להם בחיי היום יום"

הרוב המכריע של העובדים בישראל (80%) מתמודדים עם קושי כלכלי מאז המלחמה, כמחצית מהם - במידה רבה, כך עולה מסקר חדש של מחלקת המחקר ב-AllJobs בו נבחנה השפעת המלחמה בשבועות הראשונים שלה על המשק ושוק העבודה.
39% העידו שהקושי נובע באופן ישיר למלחמה הנוכחית, 37% מעידים שהקושי הגיע בחודשים האחרונים ו-29% מעידים שהם מתמודדים עם הקושי הכלכלי כבר מספר שנים.
ההשפעות הכלכליות מקבלות ביטוי אצל כל אחד בדרך שונה. חלק חוסכים במותרות אך לחלק אין ברירה ועליהם לצמצם גם בדברים חיוניים כדוגמת מזון, חשבונות והוצאות שוטפות. ראשית, 46% מהמשיבים העידו שהם צמצמו את ההוצאות באופן כללי. 11% ציינו שהם צמצמו בהוצאות הגדולות כדוגמת רכב וחופשות, 31% העידו שצמצמו בדברי מותרות, כגון: מסעדות ובתי קפה, חוגים, אופנה וביגוד ובידור. 12% מהמשיבים ציינו שהם מצמצים בדברים החיוניים כדוגמת מזון וחשבונות, נושא מדאיג.
18% השיבו שהם דוחים באופן קבוע תשלומים, 67% העידו שמקדמה מהמשכורת יכלה לסייע להם.
הקושי הכלכלי והצמצום מקבלים ביטוי גם באופן העמידה בהתחייבויות ותשלומים. 18% מהמשיבים לסקר העידו שהם דוחים את התשלומים באופן קבוע עד לקבלת המשכרות. 36% נוספים ציינו שהם דוחים אך רק בעתות משבר. ו-46% ציינו שהם לא דוחים תשלומים כלל.
AllJobs משיקה בימים אלו שירות למעסיקים ועובדים ביחד עם Payro המאפשר לעובדים למשך חלק מהמשכורת שלהם כמקדמה במהלך החודש. זהו ענף צומח בעולם ובדגש על ארצות הברית שמוערך בעשרות מיליארדי דולרים בשנה של העברות ושהחברות הגדולות בעולם כדוגמת מקדונלד'ס, טרגט ופייפאל משתמשות בו כהטבה לעובדיהם.
"אנו מזהים בשנים האחרונות את הצורך של מעסיקים לתת ערך מוסף לעובדיהם ולצד זה, דרישה של העובדים למענים קונקרטיים שמסייעים להם בחיי היום יום ויוצרים יציבות. לכן, החלטנו ב-AllJobs על שיתוף הפעולה עם Payro שיאפשר למעסיקים להנגיש לעובדיהם את אחד מפתרונות הרווחה הפיננסית הנפוצים והמועילים בעולם במקביל למיצוב המעסיק כחדשני, אטרקטיבי ותחרותי", אמר לירן חן, סמנכ"ל הפיתוח העסקי בקבוצת AllJobs.
גורם ראשון בארץ שמאפשר לקבל חלק מהמשכורת כמקדמה, היא חברת Payro שנותנת לכל עובד שכיר בישראל את האפשרות לקבל חלק מתשלום המשכרות כמקדמה וללא דרישה לאישור מהמעסיק. העובד מצטרף לשירות של Payro בחינם ויכול בכל מצב לעדכן בקשה למקדמה בהתאם לדרישתו ולקבל את התשלום באופן מידי. זו פלטפורמה לרווחה פיננסית אמיתית שמטרתה לשנות את שיטת התשלום השכר בישראל.
שיתוף הפעולה עם AllJobs יאפשרו להגיע לקהלים רבים יותר של מעסיקים ועובדים במשק ויחזקו את העסקים שיחליטו ליישם את השירות ויגדיל את פוטנציאל הגיוס עובדים באופן רחב יותר.
לדברי אריאל יעקב, מנכ"ל Payro, "שיתוף הפעולה עם AllJobs יאפשר לנו להגיע לקהלים רבים יותר של מעסיקים ועובדים במשק, הטכנולוגיה מאפשרת לעובדים להעביר חלק מהשכר הצבור שלהם לפני סוף החודש במטרה להתמודד עם הוצאות לא צפויות ובעיות תזרים ולהימנע ממקורות הלוואה יקרים ובעייתיים. כבר היום נהנים עשרות אלפי עובדים משקט נפשי ורשת ביטחון כלכלית. השימוש ב payro עוזר למעסיקים לחזק את הקשר והאמון עם העובדים שלהם וכך הם נהנים משימור עובדים טוב יותר, גיוס עובדים מהיר יותר, עליה בפרודוקטיביות מתוך תחושת שביעות רצון במקום העבודה".
37% מהעובדים מעוניינים במקדמה מהמעסיק
בבחינת האפשרות לקבלת מקדמה מהמעסיק, השיבו 12% מהנשאלים שהם ביקשו וקיבלו, 4% נוספים ציינו שביקשו אך לא קיבלו ועוד 9% שהתביישו לבקש למרות שהיו צריכים. 75% הנותרים ציינו שלא ביקשו מעולם.
עם זאת, כאשר נשאלו האם היו מעוניינים באפשרות זו, 37% מהנשאלים השיבו שהם היו מעוניינים באפשרות זהו. 12% ציינו שהיו מושכים בין 10%-15%, 13% ציינו שהיו מושכים 16%-25%, 11% ציינו שהיו מבקשים 26%-50% מהמשכורת.
בסקר שנערך בקרב העובדות והעובדים בישראל, השתתפו 582 גברים ונשים, בחתך גיל עבודה ובחלוקה לכל חלקי הארץ ולכלל המגזרים והחברות. בבחינת המשתתפים בסקר; 53% מהמשיבים הינם שכירים, 11% עצמאים, 4% גם שכירים ועצמאים ו-32% אינם עובדים כרגע. 58% מהם עם ילדים ו-34% העידו שיש להם ילדים מתחת לגיל 18.