סגור
שר הביטחון יואב גלנט עם לוחמי הימ"מ

דיווח שוטף
בראשות ראש המוסד: משלחת מישראל תגיע מחר לקהיר לשיחות על עסקת חטופים

ביידן: עובדים על עסקת חטופים ועצירת הלחימה לפחות לשישה שבועות; פרננדו מרמן ולואיס הר שנחטפו מניר יצחק חולצו מבניין ברפיח במבצע שהוגדר בפיקוד דרום "מדע בדיוני", גלנט: "חמאס חדיר - ויהיו מבצעים נוספים"; הבית הלבן: "המשבר לא יסתיים עד שחמאס לא ישחרר את כולם"

23:37 - ביידן: עובדים על עסקת חטופים ועצירת הלחימה לפחות לשישה שבועות. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר כי ארה"ב ממשיכה לפעול להסכם שיוביל לשחרור חטופים משבי חמאס, במסגרת הפסקת אש שתימשך לפחות שישה שבועות. לדבריו, פעולה צבאית ברפיח לא צריכה להתקדם ללא "תוכנית מהימנה" עבור האוכלוסייה האזרחית, שצריכה להיות מוגנת. כמו כן, ציין ביידן כי "יותר מדי פלסטינים שנהרגו ברצועת עזה היו חפים מפשע". (רויטרס)

9 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
(צילום: REUTERS/Kevin Lamarque)

23:03 - הוחלט סופית: משלחת ישראלית תצא לשיחות בקהיר על המו"מ לעסקה. משלחת ישראלית בראשות ראש המוסד דוד ברנע תצא לשיחות על עסקת חטופים שיתקיימו מחר בקהיר בהשתתפות ראש ה-CIA וויליאם ברנס ונציגים מצרים וקטארים. המשלחת יוצאת באישורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. גורם ישראלי אמר כי למרות הדרישות הבלתי הגיוניות של חמאס כרגע, המשלחת תגיע - בעיקר בשביל לשמוע.
גורמים בכירים בישראל הסבירו מוקדם יותר כי הפערים לעסקה עדיין גדולים, וכי בצד הישראלי יש קונצנזוס מוחלט שהתנאים שהוצגו על ידי חמאס הם לא כאלה שאפשר לדון סביבם - ולכן אין מה להשתתף בשיחות בקהיר. עם זאת, גורמים מדיניים הדגישו כי ייתכן שההחלטה תשתנה בעקבות שיחות ומאמצים שמתקיימים מאחורי הקלעים.(מורן אזולאי)
9 צפייה בגלריה
דדי ברנע ראש המוסד
דדי ברנע ראש המוסד
ראש המוסד דדי ברנע
(צילום: חיים צח לעמ)

21:02 - מאחורי הקלעים: מאמצים למתן את דרישות חמאס כדי להתקרב לעסקה. הדרך לעסקת חטופים עוד רחוקה, אבל מאחורי הקלעים נעשים מאמצים לצמצם את הפערים ואת דרישות החמאס כדי להתכנס למתווה אפשרי. נכון לרגע זה, בצד הישראלי לא מתכוונים לשלוח נציג למצרים לצורך שיחות, אולם אומרים כי ההחלטה יכולה עוד להשתנות.
גורמים בכירים בישראל מסבירים כי הפערים לעסקה עדיין גדולים ובצד הישראלי יש קונצנזוס מוחלט שהתנאים שהוצגו על ידי חמאס הם לא כאלה שאפשר לדון סביבם. עם זאת, הדגישו גורמים מדיניים כי ייתכן שההחלטה תשתנה בשעות הקרובות בעקבות שיחות ומאמצים שמתקיימים מאחורי הקלעים.
מאז ניתנה תשובת חמאס הכוללת לא מעט סעיפים בעייתיים, פועל ראש המוסד דדי ברנע מול מצרים ומול ראש ממשלת קטאר על מנת לצמצם את הפערים וכדי שאפשר יהיה להתכנס לדיון רציני סביב מתווה לעסקה. ראש המוסד פועל בין היתר מול שר המודיעין המצרי ומול ראש ה-CIA כדי להתקדם לעבר מתווה. (מורן אזולאי)
20:29 - הבית הלבן בירך על החילוץ ברפיח: "המשבר לא יסתיים עד שחמאס לא ישחרר את כולם". הבית הלבן בירך על שחרור החטופים פרננדו מרמן ולואיס הר, שחולצו במבצע לילי מוצלח של ימ"מ, שב"כ וצה"ל. מהבית הלבן נמסר כי "סיום של המשבר לא אפשרי עד שחמאס ישחרר את כל החטופים". עוד נמסר, בנוגע להודעות של משרד הבריאות בעזה, הנשלט בידי חמאס, כי הבית הלבן לא יכול לאשר בשלב זה שאזרחים חפים מפשע נהרגו בתקיפות צה"ל ברפיח. עוד נמסר מהבית הלבן כי "אין לנו הרבה מידע ספציפי על מיקום החטופים שנותרו בעזה. צריך לקבל את האפשרות שחלק מהחטופים כבר לא בחיים". (רויטרס)
19:57 - בתו של לואיס שחולץ במבצע ברפיח: "היו בטוחים שהם הולכים למות". "הם היו בטוחים שהם הולכים למות". כך סיפרה הערב (ראשון) ל-ynet רינת הר שלג, בתו של לואיס הר (70) שחולץ לפנות בוקר משבי חמאס עם פרננדו מרמן (60) במבצע דרמטי של כוחות הביטחון ברפיח. "הם חלשים מאוד אבל מצבם יציב. הם צלולים בראש, אנחנו מקווים שיחלימו מהר והם יישארו פה כמה ימים להשגחה".
הבת אמרה עוד בבית החולים שיבא בתל השומר שאליו פונו שני המחולצים לאחר המבצע: "הם סיפרו שהייתה הפתעה מוחלטת לחלוטין, כמובן שלא הייתה שום הכנה לפני ואנחנו עדיין מעכלים. אבא בשוק. הם חשבו שהם הולכים למות מהפגזה ושהם ייפגעו. הם ניסו להיאחז בזהות הארגנטינית אבל זה לא באמת עזר. אני לא יכולה לפרט מה היה שם אבל הם היו בתנאים לא תנאים. (אדיר ינקו)

9 צפייה בגלריה
מימין לשמאל: לואיס הר קלרה מרמן פרננדו מרמן ו גבריאלה ליימברג בבית החולים
מימין לשמאל: לואיס הר קלרה מרמן פרננדו מרמן ו גבריאלה ליימברג בבית החולים
מימין: לואיס הר, קלרה מרמן, פרננדו מרמן וגבריאלהליימברג בבית החולים לאחר החילוץ
19:11 - ביה"ד הפלילי בהאג על חקירת המלחמה: "מי שמפר את חוק - לא יכול להתלונן כשאנחנו פועלים". התובע הראשי של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג קארים חאן אמר כי הוא מודאג מהאפשרות של כניסה קרקעית ישראלית לרפיח, וציין כי משרדו "מנהל חקירה מתמשכת ופעילה בנוגע למצב בפלסטין. אנחנו מתייחסים אל החקירה כנושא בעדיפות עליונה".
לדברי חאן, "מי שלא מציית לחוק - לא יכול להתלונן אחר כך כשמשרדי נוקט בפעולה בהתאם למנדט שלו. מי שמפר את החוק - יישא באחריות". עוד אמר חאן כי הוא "ממשיך לקרוא לשחרורם המיידי של כל החטופים. גם נושא החטופים הוא נושא חשוב בחקירותינו". (רויטרס)
18:29 - גלנט ללוחמי הימ"מ: מקווה שנביא את רוב החטופים בהסכמה, אבל יהיו עוד מבצעים. שר הביטחון יואב גלנט ביקר ביחידה הלאומית המיוחדת ללוחמה בטרור של משטרת ישראל (ימ"מ), שהשתתפה במבצע לחילוץ החטופים פרננדו מרמן ולואיס הר מרפיח. במהלך הסיור, גלנט קיים שיח עם לוחמי היחידה ושיבח אותם על פעולתם הנחושה לחילוץ החטופים. "מעצם הפעולה הזאת, נוצר היפוך בחשיבה שלנו וגם בחשיבה של החמאס: חמאס פגיע, חמאס חדיר - ואפשר להגיע לכל מקום ולעשות כל דבר", אמר שר הביטחון.
גלנט ציין גם כי "לא ירחק היום ויהיו עוד מבצעים, אנחנו בוטחים בכם ומאמינים בכם". לדבריו, המבצע לשחרור החטופים "נתן אוויר בריאות לציבור בישראל, על דבר שהוא מאוד חשוב, ציפור הנפש של הרבה מאוד של כל העם בישראל. את הרוב החטופים נביא, אני מקווה, בתהליכים של הסכמה. אבל כמה פעמים עוד נדרש לזה ובאיזה נסיבות, מי יודע". (יואב זיתון)
9 צפייה בגלריה
שר הביטחון יואב גלנט עם לוחמי הימ"מ
שר הביטחון יואב גלנט עם לוחמי הימ"מ
שר הביטחון יואב גלנט בשיחה עם לוחמי הימ"מ
(צילום: שירה קינן, משרד הביטחון)

17:18 - הלימודים בשדרות יחזרו לפעילות מלאה ב-3 במרץ. משרד החינוך ועיריית שדרות הודיעו כי כלל מסגרות החינוך בעיר ייפתחו ב-3 במרץ. במקביל, העירייה תדאג לפתוח מסגרת מצומצמת (כיתות גן, א'-ג') ב-18 בפברואר עבור המשפחות שכבר שוהות בעיר, ומסגרות החינוך המיוחד וקידום הנוער ייפתחו באופן מצומצם ב-20 בפברואר.
החלטה זו מגיעה לאחר שהעירייה קיבלה את אישור הממשלה לאפשר לתושבים המעוניינים בכך להישאר מחוץ לעיר עד לחודש יולי. לבקשת העירייה, משרד החינוך פתח מוקד טלפוני ייעודי למתן פתרונות חינוך עבור המשפחות שיבחרו להישאר מחוץ לעיר לשם תיאום ומעקב מול הרשויות המקומיות. (תמר טרבלסי חדד)
16:14 - הפעולה הקרקעית, תקיפות חיל האוויר והליווי מהחמ"ל: תיעוד ממבצע החילוץ הלילי. דובר צה"ל ודוברות שב"כ פרסמו תיעוד מהמבצע ברפיח, שבו חולצו פרננדו מרמן ולואיס הר, שנחטפו מקיבוץ ניר עוז ב-7 באוקטובר. (יואב זיתון)


16:02 - חיזבאללה הודיע על שני הרוגים משורותיו - 190 מפרוץ המלחמה. חיזבאללה הודיע על מותם של פעילי הארגון, מוחמד באקר חסאן בסאם מדרום לבנון ועלי אחמד מהנא ממארון א-ראס, שמתו "כשהידים בדרך לירושלים". מפרוץ המלחמה הכריז רשמית ארגון הטרור על 190 הרוגים. (ליאור בן ארי)
15:44 - עיריית שדרות: מסגרות חינוך מצומצמות ייפתחו בעיר כבר ביום ראשון הקרוב. עיריית שדרות הודיעה לתושביה כי ניתן האישור העקרוני לשהייה במלונות ובפתרונות דיור אחרים עד 7 ביולי. לפי ההודעה, ההחלטה על המתווה המוסכם תלויה באישור ראש הממשלה בנימין נתניהו.
עוד נמסר כי בהמשך להקלות בהנחיות פיקוד העורף, שמאפשרות למידה במוסדות החינוך בשדרות, ובהמשך להחלטת משרד החינוך, בשיתוף העירייה, כלל מסגרות החינוך ייפתחו ביום ראשון 3 במרץ ומסגרות החינוך המיוחד וקידום נוער ייפתחו ביום שלישי 20 בפברואר. בהנחיית שר החינוך יואב קיש מסגרות החינוך במרחבי הפינוי יסיימו את פעילותן ביום שני, 19 בפברואר וזאת כדי לאפשר התארגנות של צוותי ההוראה.
בנוסף, העירייה הודיעה למשפחות שכבר שוהות בשדרות כי תפתח מסגרת חינוך מצומצמת לילדי גן-כיתה ג' החל מיום ראשון הקרוב. (מתן צורי)
9 צפייה בגלריה
העיר שדרות
העיר שדרות
העיר שדרות
(צילום: takerone/Shutterstock)
15:25 - אזרח ישראלי חצה אתמול את הגבול לרצועת עזה, ושב על עקבותיו לאחר זמן קצר. אזרח ישראלי חצה אתמול את הגבול משטח ישראל לרצועת עזה באזור קיבוץ בארי. כך מסר דובר צה"ל, שעדכן כי האזרח זוהה על ידי תצפיות צה"ל והוזעקו לעברו כוחות. לאחר זמן קצר הוא שב לשטח ישראל ותוחקר על ידי כוחות הביטחון. "נדגיש כי נסיבות האירוע עודן מתוחקרות", הדגישו בצה"ל.
האזרח הגיע לעומק של קילומטר בשטח העזתי מהנקודה שבה נכנסים ויוצאים כוחות צה"ל לפרוזדור נצרים. הוא עשה זאת ברכבו הפרטי, נתפס באזור אל-בורייג' שבמרכז רצועת עזה על ידי כוחות צה"ל, ובחקירתו במשטרה טען שעשה זאת כי רצה לסייע לכוחות צה"ל בלחימה. (יואב זיתון)
15:22 - אזעקה בגליל העליון. אזעקה הופעלה בזרעית שבגליל העליון. (ynet)
13:40 - צה"ל מאשר שתקף את הרכב שבו נסע מפקד אזור בחיזבאללה. דובר צה"ל אישר כי כלי טיס של הצבא תקף רכב שבו נסעו פעילי חיזבאללה באזור דרום לבנון. זאת לאחר הדיווחים כי מוחמד עלוויה, בכיר אזור מארון א-ראס בארגון, נסע ברכב. לפי דובר צה"ל, בנוסף לתקיפת הרכב הושמדו גם כמה תשתיות טרור באזורים אל-עדייסא ואל-חיאם וכן שני מבנים צבאיים ואתר צבאי באזורים טיר חרפא אל-ג'בין ומרון א-ראס. (יואב זיתון)


13:00 - 17 מבוקשים נעצרו ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן. כוחות הביטחון עצרו במהלך הלילה 17 מבוקשים ביהודה ושומרון ובקעת הירדן. במהלך הפעילות החרימו הלוחמים אמצעי לחימה רבים ובהם רובה M16. מתחילת המלחמה נעצרו עד כה יותר מ-3,080 מבוקשים באזור, יותר מ-1,350 מהם משויכים לחמאס". (יואב זיתון)
12:34 - צפו: המפגש המרגש והראשון של לואיס ופרננדו עם המשפחות

11:19 - דיווח: "היעד בתקיפה בלבנון - בכיר בחיזבאללה"; פיצוצים גם בחלב שבסוריה. ברשת אל-חדת' הסעודית דווח מפי גורמים כי היעד בתקיפת הרכב בעיירה בנת ג'ביל שבדרום לבנון הוא בכיר חיזבאללה באזור מארון א-ראס, מחמד עלוויה. במקביל, דווח על פיצוצים באזור שדה התעופה הבינלאומי בחלב שבסוריה.
9 צפייה בגלריה
רכב שהותקף ב דרום לבנון 12.2.24 מלחמה בעזה
רכב שהותקף ב דרום לבנון 12.2.24 מלחמה בעזה
הרכב שהותקף בלבנון
11:10 - צבע אדום בעוטף. צבע אדום הופעל במושב עין הבשור שבעוטף.
11:09 - משרד הבריאות בעזה: 28,340 נהרגו בתקיפות צה"ל ברצועה מפרוץ המלחמה. משרד הבריאות בעזה, המנוהל על ידי חמאס, עדכן כי 28,340 פלסטינים נהרגו בתקיפות צה"ל ברצועה מפרוץ המלחמה. בנוסף, לפי המשרד, 67,984 בני אדם נוספים נפצעו בתקיפות. (עינב חלבי)
11:00 - דיווחים: רכב הותקף מהאוויר בדרום לבנון. העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" ורשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהות עם חיזבאללה, דיווחו כי כטב"ם תקף מהאוויר רכב בבינת ג'ביל שבדרום לבנון. (ליאור בן ארי)
08:55 - דיווח: אוניית משא "היוותה מטרה" לטילים במצר באב אל-מנדב. חברת האבטחה הימית הבריטית "אמבריי" הודיעה כי אוניית משא יוונית ששטה תחת דגל איי מרשל "היוותה מטרה" לטילים בשני מקרים נפרדים בעת שהייתה במצר באב אל-מנדב המקשר בין הים האדום לאוקיינוס ההודי. זאת לאחר שמוקדם יותר דיווחה סוכנות פעולות הסחר הימי של בריטניה (UKMTO) על "תקרית" בים האדום מדרום לתימן. (רויטרס)
9 צפייה בגלריה
לוחם חות'י על ספינה לאחר שהשתלט עליה חות'ים
לוחם חות'י על ספינה לאחר שהשתלט עליה חות'ים
לוחם חות'י על ספינה
(צילום: אי.פי.אי)
7:38 - חמאס: בערך 100 נהרגו בתקיפות הלילה ברפיח. משרד הבריאות ברצועת עזה, שמנוהל בידי חמאס, מסר כי בערך 100 בני אדם נהרגו בתקיפה הישראלית הלילה ברפיח, במהלך המבצע ההרואי לחילוצים של פרננדו מרמן ולואיס הר משבי חמאס. (AFP)
6:57 - חמאס טוען לעשרות הרוגים ב"הפצצות מאסיביות" בזמן החילוץ. בחמאס הגיבו הבוקר למבצע ההרואי, וטענו כי בתקיפה הישראלית הלילה ברפיח נהרגו יותר מ-100 פלסטינים. סוכנות הידיעות הפלסטינית "וופא" ציטטה מקורות בריאות ברפיח שטענו כי יותר מ-80 נהרגו בתקיפה, בהם ילדים ונשים, ומאות נפצעו.
מנהל בית החולים "כווית" ברפיח, סוהיב אל-חומס, אמר כי בית החולים עמוס בפצועים כתוצאה מהתקיפה. מקורות מקומיים אמרו ל"וופא" כי מטוסי קרב פתחו בסדרה של כ-40 תקיפות, שכוונו במיוחד לבתים רבים ומסגדים שבהם שכנו עקורים. (עינב חלבי)
6:50 - קבינט המלחמה מגיב לחילוץ בלב רפיח. שעות לאחר המבצע ההירואי, בקבינט המלחמה שיבחו את הפעולה ברפיח שהביאה לחילוצם של שני חטופים בחיים. שר הביטחון יואב גלנט שיבח את פעילות הכוחות על חילוצם של לואיס הר ופרננדו מרמן, ואמר כי "מדובר במבצע חילוץ מרשים. נמשיך לממש את מחויבותנו להשיב את החטופים, בכל דרך". לדבריו, "‏יחד עם ראש הממשלה והפיקוד הבכיר, עקבתי אחר המבצע מהחפ"ק - מלוא הערכה לכוחות צה"ל, שב"כ וימ"מ על פעולה חשובה וביצוע איכותי".
9 צפייה בגלריה
ואיס הר ו פרננדו מרמן חטופים ש חולצו מ השבי מלחמה בעזה 12.2.2024
ואיס הר ו פרננדו מרמן חטופים ש חולצו מ השבי מלחמה בעזה 12.2.2024
לואיס הר ופרננדו מרמן
(צילום: אלבום פרטי)
השר בני גנץ כתב: "לעולם לא נוותר עליהם. חיזוק גדול לצה"ל, לשב"כ ולכוחות הימ"מ על ביצוע מדויק ואמיץ. לצד השמחה הגדולה על חזרתם הביתה של פרננדו ולואיס, עצב גדול על נפילתם של רס"ל עדי אלדור ורס"ל אלון קליינמן בקרבות על הבית של כולנו. לא נפסיק לפעול כדי להחזיר את כל 134 החטופים הביתה. אנחנו זוכרים, ואנחנו ממשיכים". (יואב זיתון, איתמר אייכנר)
06:30 - חולצו בחיים פרננדו מרמן ולואיס הר שנחטפו מניר יצחק. אחרי 129 ימים בשבי חמאס: דובר צה"ל הודיע הלילה (בין ראשון לשני) כי סמוך לשעה 1:00 בוצע מבצע חילוץ מוצלח שבו חולצו בשלום פרננדו סימון מרמן (60) ולואיס הר (70) שנחטפו מניר יצחק ב-7 באוקטובר והוחזקו על-ידי חמאס ברפיח. לדבריו, השניים פונו לבית החולים שיבא ומצבם מוגדר טוב.


"נערכנו למבצע הזה זמן רב", אמר דובר צה"ל דניאל הגרי בהתייחסות לחילוץ. לדבריו, "מדובר היה במבצע חילוץ מורכב תחת אש ברפיח. ב-1:49 פרצו הכוחות למבנה ברפיח. לוחמי ימ"מ הגנו על החטופים בגופם בקרב נועז". עוד הוסיף הגרי, "זה היה לילה מתוח ומרגש מאוד. לצד ההתרגשות, אנחנו לא שוכחים שבעזה מוחזקים 134 חטופות וחטופים. נמשיך לעשות כל מאמץ להחזיר אותם הביתה".
06:15 - שני לוחמים ביחידת מגלן נהרגו מפגיעת נ"ט במערב חאן יונס. דובר צה"ל התיר לפרסום את שמותיהם של שני חללי צה"ל שנהרגו מפגיעת נ"ט במערב חאן יונס. אלה שמות החללים: רס"ל עדי אלדור, בן 21 מחיפה, לוחם ביחידת מגלן, חטיבת הקומנדו; ורס"ל (במיל') אלון קליינמן, בן 21 מתל אביב, לוחם מילואים ביחידת מגלן, חטיבת הקומנדו.
9 צפייה בגלריה
רס״ל עדי אלדור ורס״ל (מיל׳) אלון קליינמן
רס״ל עדי אלדור ורס״ל (מיל׳) אלון קליינמן
רס״ל עדי אלדור ורס״ל (מיל׳) אלון קליינמן
(צילום: דובר צה"ל)
בנוסף, שני לוחמים ביחידת מגלן נפצעו באורח קשה בקרבות בדרום הרצועה. 566 חיילים נהרגו מפרוץ המלחמה, בהם 229 מתחילת התמרון הקרקעי