סגור

רפורמת החקלאות: הקלות בהליכים ליבוא ירקות ופירות

משרד החקלאות פרסם טיוטת תקנות לרפורמה, ולפיה יהיה די בתעודת בריאות כללית של מדינת המקור, למעט מוצרים ומקומות שבנוגע אליהם קיים חשש ייחודי לחדירת מזיקים לישראל; לפי המצב הנוכחי, יש צורך ברישיון יבוא מוקדם; הממשלה החליטה לפני כחצי שנה להסתפק בהצהרת יבואן, אך עלה כי מודל זה טומן בחובו סיכונים, והתקנות המוצעות אמורות לתת להם מענה

משרד החקלאות פרסם אתמול (ה') טיוטת תקנות הכוללת רפורמה בשירותים להגנת הצומח שבמשרד החקלאות. על פי התקנות החדשות, לא יהיה צורך ברישיון מוקדם כדי לייבא פירות וירקות למאכל כנהוג היום, ויהיה די בתעודת בריאות כללית של מדינת המקור, זאת למעט מוצרים ומקומות אשר יש בהם חשש ייחודי לחדירת מזיקים לישראל.


לפי מנגנון היבוא הנוכחי, כל יבוא חקלאי דורש תהליך מלא של הערכת סיכונים. הדבר עשוי לקחת זמן רב, ובפועל הוא מהווה חסם יבוא.

1 צפייה בגלריה
דוכן ירקות ו פירות בשוק הכרמל עגבניות מלפפונים
דוכן ירקות ו פירות בשוק הכרמל עגבניות מלפפונים
דוכן ירקות ופירות בשוק הכרמל
(צילום: אוראל כהן)

התקנות מגיעות בהמשך להחלטת הממשלה שקבעה בראשית אוגוסט כי יש לשנות את מודל היבוא לישראל, כך שברירת המחדל תהיה לייבא בכפוף להצהרת היבואן. עם זאת, בחצי השנה האחרונה התברר כי מדובר בתהליך מורכב בהרבה, והתקנות הנוכחיות לא פותחות את היבוא לחלוטין, שכן הסיכון לכניסת מזיקים לישראל הוא משמעותי. מדובר בהתקרבות למודל של האיחוד האירופי, ובהתרחקות מהמודל הנהוג בשאר מדינות המערב. נקודת המוצא היתה לפתוח ליבוא, אך באופן שיפחית את הסיכון לכניסת מזיקים לרמה סבירה.
בדו"ח הערכת הרגולציה נבחנו שלוש חלופות. הראשונה היא כי כלל המוצרים יוכלו להגיע לישראל על סמך תעודת בריאות של המדינה המייבאת ודרישות סף כלליות בלבד, אלא שאפשרות זו נחשבת למסוכנת מאוד מכיוון שתעודה זו של מדינת המקור אינה מתייחסת למזיקים הספציפיים שישראל חוששת מהם. האפשרות השנייה היתה שביחס לכל המוצרים שיש לגביהם דרישות ספציפיות (נניח חשש ממזיק מסוים שאופייני למדינה מסוימת), הדרישות יועברו למדינת המקור, והיא תכניס זאת לתוך תעודת הבריאות שלה, אך גם האפשרות הזו נחשבה למסוכנת. לכן בסופו של דבר נבחרה האפשרות השלישית, שלפיה חלק מהמוצרים יוכלו להיות מיובאים על סמך תעודת בריאות כללית, חלק יידרשו לעמוד בדרישות מיוחדות, וחלק יישארו במסלול הישן של תהליך "הערכת סיכונים מלא".
על פי דו"ח הערכת הרגולציה, בישראל יש סיכונים מיוחדים בכל מה שקשור לחדירת מזיקים אליה. זאת כי בישראל יש מגוון עשיר של צמחיית בר, נוכחות חקלאית בכל אזורי ישראל ומגוון גידולים על תאי שטח צפופים. בנוסף מציינים בדו"ח את ההתחממות הגלובלית ואת הניסיון המוגבל שיש לישראל בתחום מכיוון שמדובר במדינה צעירה יחסית.
התקנות שהופצו על ידי משרד החקלאות יגיעו לדיון בוועדת הכלכלה, אשר בראשותה עומד ח"כ מיכאל ביטון, שעמדותיו לגבי רפורמת החקלאות מתונות בהשוואה לשר החקלאות עודד פורר ושר האוצר אביגדור ליברמן. פרק אחר ברפורמת החקלאות, הסרת המכסים, מצוי במרכזה של מחלוקת פוליטית ובינתיים לא מתקדם.