סגור

ליברמן בקרב בלימה נגד גל ההתייקרויות

שר האוצר נערך להכריז על צעדים להקלה ביוקר המחיה, ובראשם קידום חד־צדדי של הפחתת מכסים על פירות וירקות, אחרי שלא הושגו הסכמות עם החקלאים. עוד בתוכנית: הפחתת מסים לשכבות חלשות וקיצוץ הייקור בחשמל

שר האוצר אביגדור ליברמן מתכוון להציג בימים הקרובים תוכנית להוזלת יוקר המחיה בעקבות ההתייקרויות האחרונות במשק וגל המחאה הציבורית שהתעורר בעקבותיהן. בסוף השבוע נערכו דיונים על הפרטים במשרד האוצר.
בקואליציה מודעים לכך שהמחאה הציבורית עקב ההתייקרויות, שבחלקן נמצאות באחריות הממשלה - למשל ארנונה וחשמל - תתגלגל כמו כדור שלג, בהמשך להתייקרות המתמשכת במחירי הדיור, ותפגע בתדמיתה של הממשלה. לכך יש להוסיף את הקמפיין ברשת שהפיצו יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו ויו"ר ש"ס אריה דרעי עם ח"כים מהאופוזיציה על ההתייקרויות במשק, על העלאת המסים על המשקאות המסוכרים וכלי הפלסטיק ועל העלאת מחיר הדלק.
1 צפייה בגלריה
שר האוצר אביגדור ליברמן אישור תקציב המדינה כנסת
שר האוצר אביגדור ליברמן אישור תקציב המדינה כנסת
שר האוצר אביגדור ליברמן בכנסת. מנסה להרגיע את הציבור ואת גל ההתייקרויות
(צילום: AFP)
בעקבות הודעות מצד יצרני ויבואני מזון בשבועות האחרונים שלחו ליברמן ושרת הכלכלה אורנה ברביבאי בתחילת השבוע שעבר מכתבים לשורה של יצרנים ויבואנים, והפצירו בהם לבטל את העלאות המחירים הצפויות. ליברמן וברביבאי אף הוסיף איום מרומז לפיו אם ימשיכו בתוכניות המקוריות שלהם, יפנו השרים לממונה על התחרות מיכל כהן כדי לבחון אם ישנו ניצול לרעה של כוחם של היצרנים והיבואנים בשווקים שבהם הם שולטים. בעקבות המכתבים הודיעו כלל החברות הנמענות כי יימנעו מהעלאת מחירים בעת הנוכחית, כאשר בחלקן דובר על הימנעות מוחלטת. אסם, למשל, הצהירה שלא תעלה מחירים גם אחרי פסח. אצל חלקן דובר על הימנעות חלקית. שסטוביץ, למשל, הודיעה כי תימנע מהעלאות מחירים של מותג מאסטר שף, בעוד מוצרים אחרים שהיא מייבאת כמו פסטה ברילה יתייקרו כמתוכנן.
כדי להמשיך ולהרגיע את הציבור ואת גל ההתייקרויות, יש כוונה להציג את התוכנית הממשלתית שתכלול מספר צעדים, בין היתר הסרת מכסים על יבוא מוצרים, ובהם מוצרי מזון. בנוסף נשקלת האצה ביישום הרפורמה ביבוא שנחקקה לפני מספר חודשים בחוק ההסדרים כדי להגדיל יבוא של מוצרי מזון וטואלטיקה ולהוריד את המחיר לצרכן.
במקביל נבחנים צעדים להקלה במיסוי, הכוללים מתן נקודות זיכוי למשפחות עם ילדים ממעמד הביניים והשכבות החלשות, מתן מענקי מס הכנסה שלילי והורדת מדרגות מס ההכנסה הנמוכות. צעד נוסף שנשקל הוא הפחתה בשיעור של 5.7% במחירי החשמל כדי למתן את ההעלאה ל־2%-3% בלבד.
יצוין כי שר האוצר ליברמן ושרת התחבורה מרב מיכאלי עצרו בסוף השבוע שעבר את ההתייקרות שתוכננה בתעריפי התחבורה הציבורית.
מלשכת מיכאלי נמסר: "ההעלאה במחירי התחבורה הציבורית נדחתה בכמה חודשים, שבהם ייבחן מבנה המחירים בתחבורה הציבורית באופן הטוב ביותר לנוסעות והנוסעים, וככזה שיאפשר להגדיל את השירות הארצי לכלל הציבור".
בתוך כך ליברמן ושר החקלאות עודד פורר (ישראל ביתנו) צפויים להחליט בימים הקרובים על גורלה של הרפורמה בחקלאות. ליברמן ופורר שוקלים הפחתה של המכסים על חלק מהפירות והירקות כדי להוזיל אותם לצרכן בעשרות אחוזים באופן הדרגתי עד שנת 2026. הצעדים החד־צדדיים הללו נשקלים באוצר ובמשרד החקלאות לנוכח אי הסכמות עם החקלאים.
כזכור, בספטמבר 2021 סוכם על פיצולה מחוק ההסדרים של הרפורמה בביצים שנועדה להביא להוזלת הביצים. לפי הסיכום, עד חודש ינואר יידון הנושא במגמה להציג רפורמה, אבל בשל חוסר הסכמות עם ראשי החקלאים נשקלים הצעדים הללו על ידי ליברמן ופורר.
פורר הופיע ביום חמישי בכנס לציון 100 שנים להתאחדות האיכרים ואמר: "גם אם יש חקלאים שכועסים עליי, וגם כשהם צועקים, אני אוהב ומעריך אותם. אני נחוש לבצע את הרפורמה לטובת הצלת החקלאות הישראלית ולטובת כל אזרחי ישראל". אבל בקואליציה מובעת התנגדות למהלכים מצד ח"כים מהעבודה, מרצ, כחול לבן יש עתיד וימינה. לפיכך, לפי שעה, אין רוב בעד הפחתת המכסים.
באותו כינוס טען יו"ר סיעת העבודה, ח"כ רם שפע: "אני לא מכיר מצב שבו שר במדינת ישראל מודיע שנגמר המו"מ. בהקשר הזה שר האוצר קצת מבולבל. אם פורר וליברמן יתבצרו בעמדתם, הם ישלמו את המחיר".

עיקרי התוכנית המסתמנת של האוצר לבלימת יוקר המחיה
הסרת מכסים: על יבוא מוצרים ובהם מוצרי מזון
הרפורמה ביבוא: האצה ביישום הרפורמה כדי להוזיל לצרכן מוצרי מזון וטואלטיקה
הקלה במיסוי: מתן נקודות זיכוי למשפחות מוחלשות עם ילדים, מענקי מס הכנסה שלילי, הורדת מדרגות המס הנמוכות
מחיר החשמל: הפחתה בשיעור של 5.7% במחירי החשמל כדי למתן את ההעלאה ל־2%-3% בלבד
תחבורה ציבורית: עצירת כל ההתייקרויות שתוכננו בתעריפים