סגור

דעה
ההשתלחות של ויגדורצ'יק באשרם - אחד האירועים החמורים בתולדות הספורט הישראלי

ההקלטה של מאמנת נבחרת ההתעמלות האומנותית, שמשתלחת במתעמלת הבכירה ומנסה לכאורה להשפיע על השיפוט נגדה, מחייבת בירור מיידי וצעדים דרמטיים עד כדי פיטורים; אבל החשש הוא שהפרשה תימרח ומשלחת ישראלית גדולה תיסע לטוקיו בעוד שלושה שבועות תחת עננה כבדה

ההקלטה של מאמנת נבחרת ישראל בהתעמלות אומנותית, אירה ויגדורצ'יק, שנחשפה הערב ובה היא משתלחת במתעמלת לינוי אשרם ("אין לה קלאסה"), היא אחד האירועים החמורים בתולדות הספורט הישראלי. מאמנת ישראלית בכירה, הבכירה בענף, יוצאת נגד המתעמלת הגדולה ביותר שצמחה כאן ומנסה לכאורה להזיק לסיכוייה באולימפיאדה באמצעות העברת מסר למתחרים של אשרם מרוסיה להשפיע על השופטות ממדינה זו בתחרות.

בניגוד לאתלטיקה ושחייה, שם השעון קובע את המנצחים והתוצאות מוחלטות, בענפים כמו התעמלות והתעמלות אמנותית יש מרחב מסוים של ציונים שבו השיפוט נכנס לתמונה וקובע למעשה את הדירוג. החוקים מנסים לצמצם ככל האפשר את המרחב הזה, אבל אין דרך לסגור אותו הרמטית, וכך לשיפוט יש משקל מכריע בקביעת המנצחים באליפויות אירופה והעולם ובאולימפיאדה.

1 צפייה בגלריה
מימין לינוי אשרם ומאמנת נבחרת ישראל בהתעמלות אירה ויגדורצ'יק
מימין לינוי אשרם ומאמנת נבחרת ישראל בהתעמלות אירה ויגדורצ'יק
מימין: לינוי אשרם ואירה ויגדורצ'יק
(צילום: אורן אהרוני, יובל חן)

בשיחה הארוכה המוקלטת מתבטאת ויגדורצ'יק נגד מאמנת ישראלית אחרת, נגד אשרם ונגד המאמנת אלה סמופלוב. לאורך השנים תמיד היו יחסים קשים בין המאמנים בענף ההתעמלות. הם מעולם לא הגיעו לדרגה כזו.
ויגדורצ'יק מאמנת את הנבחרת הקבוצתית. אשרם מתחרה בתחרות האישית. אילו תחרויות שונות עם מתעמלות שונות. תחרותיות היא תכונה טבעית, אבל חייבת לעמוד בסטנדרטים מינימליים של כבוד שהופר כאן ברגל גסה.
הסרטון שהופץ ברשתות ערוך ומוקרא בשפה האנגלית. יד נעלמה עשתה כאן עבודה מקצועית שמטרתה לא להשאיר את הדיון בין כותלי איגוד ההתעמלות הישראלי, או הוועד האולימפי, אלא להרחיב אותו לדיון בינלאומי. הוא לא הודלף לכלי תקשורת כלשהו, אלא הועלה לרשת. מי שעשה זאת לא סמך גם על התקשורת כנראה.
בתגובתה לא מכחישה ויגדורצ'יק את הדברים ומכנה אותם פייק ניוז. איגוד ההתעמלות מבהיר שיטפל בפרשה אחרי האולימפיאדה. בוועד האולימפי ובמשרד התרבות והספורט לא הגיבו בינתיים. אם ויגדורצ'יק לא תכחיש מיידית את הדברים בצורה מוחלטת (לא דבר קל בנסיבות הקיימות כשיש הקלטה) , לא יהיה מנוס מלקיים בירור מיידי ולנקוט נגדה בצעדים דרמטיים, עד כדי פיטורים. בעיקר משום שבינתיים אמורה אשרם, אחת המועמדות הישראליות הבכירות למדליה אולימפית, לנסוע במשלחת עם מאמנת עוינת מבחינתה, גם אם איננה המאמנת שלה.
סביר יותר להניח שכמו בדרך כלל, החלטות חדות לא יהיו כאן. לא בטוח שגם התנצלות של ויגדורצ'יק תטהר את השטח. הפרשה תימרח ומשלחת ישראלית גדולה תיסע לטוקיו בעוד שלושה שבועות תחת עננה כבדה.