סגור
גג עמוד NSO דסקטופ

פרשנות
פרשת NSO והמשטרה: המבקר מודיע על חקירה שלא תקרה

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, הודיע כי הוא מתכוון לחקור גם את הפרקליטות ואת משרד המשפטים בפרשה, אבל הקמת ועדת חקירה ממלכתית צפויה להביא לכך שהוא לא יחקור כלל

מבקר המדינה הודיע היום בוועידת ירושלים של ערוץ 7 כי הוא מתכוון לחקור גם את הפרקליטות ואת משרד המשפטים בפרשת NSO, זאת אחרי שלפני שבועיים הודיע כי יחקור את המשטרה בפרשה. בפועל, הסיכויים שתהיה חקירה כלשהי של המבקר - אפסיים. זאת, משום שהקמת ועדת החקירה הממלכתית בנושא צפויה להביא לביטול החקירה שלו.


אם היה מבקר למבקר, סביר שהוא היה מבקר אותו על כך שאינו מפיק לקחים מהמבוכה הקודמת שנגרמה לו בפרשת החקירה במירון. כזכור, הודיע אנגלמן לאחר אסון מירון בל"ג בעומר בשנה שעברה שיחקור את המחדל. אחר כך נאלץ לבטל את החקירה לחלוטין בשל הקמת ועדת החקירה הממלכתית.
אין מה לבוא בטענות לאנגלמן על עצם פתיחת החקירה בפרשת NSO. הוא הודיע כבר ביום חשיפת הפרשה ב"כלכליסט" לפני שבועיים שהוא בודק את שימוש המשטרה בכלים טכנולוגיים וירחיב את הבדיקה גם לשימוש המשטרה בתוכנת פגסוס של NSO. אז עדיין המשטרה טענה שהכל היה חוקי ולא היה ברור שתהיה ועדת חקירה.

1 צפייה בגלריה
מתניהו אנגלמן
מתניהו אנגלמן
מתניהו אנגלמן
(צילום: עמית שאבי)

אבל הבוקר הודיע אנגלמן שהחקירה הזאת תכלול גם את המשטרה והפרקליטות, כאילו אין הסכמה כללית במערכת הפוליטית על הקמת ועדת חקירה ממלכתית. אנגלמן חזר על אותם דברים שאמר עם הודעתו על החקירה במירון: "ככל שתוקם ועדת חקירה ממלכתית – נבחן את גבולות הגזרה מול הוועדה".
כזכור אנגלמן הוא מינוי שהובל ע"י הימין הדתי. נראה שמטרת הודעתו היתה לעשות שרירים כלפי מערכת המשפט. הוא הזכיר ש"בהתאם לתיקון לחוק – משנת 2017 משרד מבקר המדינה מבצע ביקורות מערכתית בכל הנוגע לפרקליטות ולגורמי אכיפת החוק. כך, לפני מספר חודשים פרסמנו דו"ח ביקורת בנושא ליווי חקירות על ידי הפרקליטות – ליווי משפטי לחקירות משטרה ואישור תרגילי חקירה. הדו"ח בחן את ההתנהלות הפרקליטות והמשטרה ברמה המערכתית".
בניגוד לנוהג שלו להיות מאוד עדין וזהיר עם מבוקרים, נראה שהוא שמח מאוד לפרט בהרחבה את הליקויים בפרקליטות: להלן חלק מהפרוט: "מצאנו שבפסקי דין בהם התגלו כשלי חקירה חריגים, וגורמי החקירה והתביעה התבקשו לערוך הפקת לקחים - הפקת הלקחים לא הושלמה, בשל התנגדות מצד ועד הפרקליטים. ככלל, פרקליטי מחוז נמנעים מלערוך הפקת לקחים. מצאנו עוד שתרגילי חקירה מאושרים בידי פרקליטים בלי לנמק את הטעם לאישור וכי סמכויות פרקליט מלווה המופעלות במאות תיקים בשנה לא נקבעו בחקיקה ראשית. הליקויים הללו צריכים להיות מתוקנים".