סגור
גג עמוד NSO דסקטופ

תחקיר NSO והמשטרה
הרצוג: "זה יום לא פשוט"; שקד: "זו רעידת אדמה"; זנדברג: "מדיר שינה"

פוליטיקאים, אנשי עסקים, עובדי ציבור - כולם מביעים הבוקר זעזוע בעקבות תחקיר כלכליסט שחשף את השימוש רחב ההיקף שעשתה המשטרה בתוכנת פגסוס של NSO. שרת הפנים איילת שקד: "דרושה ועדת חקירה"; "אני בהלם", הגיב אבנר נתניהו, בנו של ראש הממשלה לשעבר; ח״כ מירב בן ארי: "יש לחקור - מהשר הממונה דאז, המפכ"ל ועד אחרון השוטרים"

פוליטיקאים, אנשי עסקים, עובדי ציבור ועיתונאים - כולם מגיבים הבוקר בזעזוע לתחקיר "כלכליסט" שחשף את השימוש רחב ההיקף שעשתה המשטרה בתוכנת פגסוס של NSO, על פי ממצאי התחקיר, בין היתר היו נתונים למעקב עשרות בכירים, פעילות מחאות יוצאי אתיופיה, מנהלי חברות ענק, ראשי ערים, ואפילו קרובי משפחה של ראש הממשלה.
בין מי שהודבקו בפגסוס ניתן למנות (רשימה חלקית) את אבנר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, מנכ"לי האוצר לשעבר קרן טרנר-אייל ושי באב"ד, מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר אמי פלמור, ואיש העסקים רמי לוי. עוד הודבקו בתוכנה: יו"ר ועד עובדי תע"א יאיר כץ, מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה, ראש העיר נתניה מרים פיירברג ועוד רבים נוספים.

קונצנזוס במערכת הפוליטית: "מעשים שמתאימים למשטרים אפלים, דרושה ועדת חקירה"

נשיא המדינה יצחק הרצוג: "זה יום לא פשוט. בפתח דבריי, איני יכול שלא להתייחס לצבר הפרסומים ובראשם הידיעה שפורסמה הבוקר בכלכליסט. מערכת אכיפת החוק לא יכולה לחפף במילוי החוק. מי שאוכף את החוק חייב להקפיד עליהן קלה כחמורה, יותר מכולם. אסור לנו לאבד את הדמוקרטיה שלנו. אסור לנו לאבד את המשטרה שלנו. ובוודאי -אסור לנו לאבד את אמון הציבור בהן. זה מחייב בדיקה מעמיקה ויסודית"."אם הדברים נכונים מדובר ברעידת אדמה, במעשים שמתאימים למשטרים אפלים במאה הקודמת שאסור שנהיה דומים להם", צייצה שרת הפנים איילת שקד בטוויטר בעקבות התחקיר. "חדירה המונית לפרטיות של אנשים רבים זו הפקרות שחייבת להיפסק היום. נדרשת ועדת חקירה חיצונית, לא למטרות האלה קנתה המשטרה את התוכנות הללו. לכנסת ולציבור כולו מגיעות תשובות, היום".
שרת התחבורה מרב מיכאלי הגיבה גם היא בתקיפות לממצאי התחקיר: "פרשת NSO היא אחת הפרשות החמורות ביותר, והבוקר מתבררים היקף וחומרת המעקבים. הנזק, הן לאזרחיות ולאזרחים והן לאמון במערכת הוא אדיר. חובתנו כממשלה לעשות הכל לשמירה על הדמוקרטיה שלנו ולהחזיר את אמון הציבור בשלטון החוק, וכך נעשה".
במערכת הפוליטית דורשים להקים ועדת חקירה חיצונית לבדיקת שימוש המשטרה בתוכנה פגסוס. יו״ר הוועדה לבטחון פנים, ח״כ מירב בן ארי בעקבות התחקיר הנוסף של עיתון כלכליסט הבוקר: ״אם הדברים נכונים זו רעידת אדמה בדמוקרטיה. יש להקים ועדת חקירה חיצונית שתבדוק את הדברים לעומק. ‏זו שיטת עבודה שמתאימה למשטרים חשוכים, לא לישראל. יש לחקור מהשר הממונה דאז, המפכ"ל ועד אחרון השוטרים שחדר לטלפון ללא צו ואם אמת בדבר, להעמידם לדין".

"לא ניתן להסתפק בצוות בדיקה פנימי של משרד המשפטים"

יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, ח"כ הרב גלעד קריב (העבודה) פנה הבוקר אל השר לביטחון הפנים בר לב ולשר המשפטים סער בדרישה להקים לאלתר ועדת בדיקה ממשלתית בראשות שופט בדימוס, כדי לחקור את פרשת האזנות הסתר על ידי המשטרה על כל היבטיה, ולגבש המלצות מהירות.
"יש להקים לאלתר ועדת בדיקה ממשלתית בהתאם לסעיף 8א' לחוק הממשלה. לא ניתן להסתפק בצוות בדיקה פנימי של משרד המשפטים, בין השאר מכיוון שיש לבחון גם את הפיקוח על פעולת המשטרה. העמדת שופט בדימוס בראשות ועדת הבדיקה תאפשר על פי החוק להעניק לוועדה סמכויות של ועדת חקירה ממלכתית - זהו הצעד הנדרש בעת הזו"."בכוונתי לשוחח בנושא זה עם השר לביטחון הפנים ושר המשפטים, ובמידת הצורך לגבש קריאה משותפת של חברי ועדת החוקה".
חה"כ ד"ר שלמה קרעי, הליכוד: אם הממשלה לא תקים מיד ועדת חקירה ממלכתית, אפעל להקמת הוועדה לביקורת המדינה אדהוק, ונחליט שם על הקמת ועדת חקירה ממלכתית בעצמנו. נראה אותם מצביעים נגד. תוקם ועדת חקירה ממלכתית והמעורבים ייחקרו. יש לצאת לבחירות לאלתר ללא השפעת תוכנות ריגול, ולהסיר את הכתם השחור הזה מהדמוקרטיה שלנו.


השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג ""המשך החשיפות לגבי תוכנות הרוגלה לא משאירות מקום לספק: מדובר ברעידת אדמה שמצריכה לא פחות מוועדת חקירה ממלכתית. המחשבה שמדינה דמוקרטית מרגלת אחרי אזרחיה כאחרונת הדיקטטורות מדירה שינה. אין מקום לשום תירוץ או פלפול. ועדת חקירה".


ח"כ משה ארבל (ש"ס) תבע מיו"ר ועדת החוקה ח"כ גלעד קריב כי "לקראת העברת הנתונים לועדת החוקה של דו"ח האזנות סתר, לשנת 2021, תיעשה פנייה רישמית מטעם הועדה למשטרת ישראל ולשר לביטחון פנים כך שבנתונים הקרובים יוצג הפירוט ביחס להאזנות סתר שבוצעו לנבחרי ציבור בשלטון המרכזי והמקומי.


זעזוע בסביבתו של ראש הממשלה לשעבר נתניהו: בנו אבנר - "אני בהלם"

בנו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו הגיב לפרסום ואמר כי נדהם ממנו: "אשכרה זה קרה גם לי. באמת שאני בהלם. מסתבר שאין שום חשיבות לשטויות האלה, 'כן מעורב בפוליטיקה, לא מעורב', וזה יקרה גם לכם".

יאיר כץ, מזכיר ארגון עובדי תעשייה אווירית הודה כי הזדעזע לגלות שהוא נמצא ברשימת האנשים שהמשטרה התקינה להם תוכנת ריגול: "מעבר לפגיעה הקשה בפרטיות והחדירה לחיים האישים שלי אני מצר על כך שישנם עובדים רבים ואנשים שחשפו את חייהם האישים ואת המצוקות הפרטיות שלהם בפניי והיה לנו שותף בשיחות, בדמות חוקר משטרה. העובדה שהשקיעו שעות וחודשים ארוכים שכללו האזנות, קריאת מיילים והודעות ופעולות נוספות מלמדת שסרקו אותי במסרקות ברזל ולא מצאו דבר. על דבר אחד לא אסלח - על הדפיקה בדלת בשעה 5:32 בבוקר מול עיני הבנות הקטנות שלי".
ח"כ גבי לסקי (מרצ), לשעבר מזכ"לית שלום עכשיו: "הממצאים החדשים מעיתון כלכליסט בעניין ריגול אחרי אזרחים ובעלי תפקידים מרכזיים בשירות הציבורי הם רעידת אדמה של ממש. אני קוראת לשר המשפטים ולשר לביטחון פנים לקיים ועדת חקירה עצמאית. כל הגבולות נחצו וחייבים בדק בית עמוק במשטרה".