סגור

תחקיר NSO והמשטרה
הערכה: הממשלה תקים בשבוע הבא ועדת חקירה ממלכתית

בישיבת הממשלה שנערכה בצהריים שבה אושר מינויה של עו"ד גלי בהרב-מיארה לתפקיד היועצת המשפטית לממשלה, רוב מכריע של השרים דרש את הקמת הוועדה; בנט התייחס בישיבה לעניין השימוש בתוכנת פגסוס ואמר כי "הדברים חמורים מאוד. הכלי הזה (פגסוס), וכלים דומים לא נועדו ל'פישינג' רחב בקרב אזרחי ישראל"; השר לביטחון הפנים עמר בר-לב השיב לדרישות השרים ואמר כי "אם השרות והשרים דורשים ועדת חקירה ממלכתית, אין לי התנגדות"

הממשלה צפויה להקים בשבוע הבא ועדת חקירה ממלכתית בנושא שימוש המשטרה בתוכנת פגסוס שנחשפה היום ב"כלכליסט", זוהי ההערכה במערכת הפוליטית.
בישיבת הממשלה שנערכה בצהריים העלו השרים את הדרישה להקמתה של ועדת חקירה ממלכתית: שר האוצר אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), שרת הקליטה פנינה תמנו שטה (כחול לבן), השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג (מרצ), שרת הפנים איילת שקד (ימינה), שר המשפטים גדעון סער (תקווה חדשה), שר התפוצות נחמן שי (עבודה), שר השיכון זאב אלקין (תקווה חדשה) ואחרים. תמנו שטה וזנדברג דרשו להקים ועדת חקירה ממלכתית עוד עם פרסום חשיפת "כלכליסט" בפרשה.
השר לביטחון הפנים עמר בר-לב (עבודה) השיב לדרישות השרים ואמר כי "אם השרות והשרים דורשים ועדת חקירה ממלכתית, אין לי התנגדות. מה שיכולתי ובסמכותי - אמרתי שאקים. מבחינתי, הוועדה הממלכתית מורידה ממני נטל".


2 צפייה בגלריה
ישיבת הממשלה פברואר 2022 שלום שלמה נפתלי בנט ו יאיר לפיד
ישיבת הממשלה פברואר 2022 שלום שלמה נפתלי בנט ו יאיר לפיד
ישיבת הממשלה, היום
(צילום: חיים צח, לע"מ)

בנט: "הכלים האלו לא נועדו ל'פישינג' רחב בקרב אזרחי ישראל"

במקביל הממשלה אישרה פה אחד את מינויה של עו"ד גלי בהרב-מיארה לתפקיד היועצת המשפטית לממשלה, והיא תחליף את אביחי מנדלבליט.
ראש הממשלה, נפתלי בנט, התייחס בישיבה לעניין השימוש בתוכנת פגסוס ואמר כי "הדברים שהתפרסמו, אם הם נכונים, חמורים מאוד. הכלי הזה (פגסוס), וכלים דומים הם כלים חשובים מאוד במאבק נגד הטרור וגם במאבק נגד פשיעה חמורה, אבל הם לא נועדו ל'פישינג' רחב בקרב אזרחי ישראל או בקרב אנשי ציבור במדינת ישראל, ולכן אנחנו צריכים להבין בדיוק מה קרה.
"כרגע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד עמית מררי, בודקת ברמה נקודתית ומהירה את הדברים. אני מניח שנשב עם בהרב-מיארה ונתייעץ, נבין איך התמונה נראית ולא נשאיר את הציבור בלי מענה. אנחנו מבינים את חומרת העניין.
"כמו שאמרתי, לא נותיר את זה בלי מענה. קרו פה לכאורה דברים חמורים מאוד. נחכה עוד כמה שעות, נתייעץ עם השרים המדוברים ועם היועמ"שית החדשה".
שר האוצר אביגדור ליברמן אמר בצהריים בישיבת סיעתו כי "שוחחתי עם מזכיר הממשלה ואדרוש ביום ראשון להקים ועדת חקירה ממלכתית לשימוש במשטרה בתוכנת פגסוס. שום ועדת חקירה ממשלתית ולא פנימית ולא בין-משרדית". ליברמן הוסיף כי "אם הדברים נכונים מדובר ברעידת אדמה בדרגה 9 בסולם ריכטר".לדבריו, "צריך להביא שופט/ת בדימוס שיעמוד בראש הוועדה. חייבים לחקור את כל הנסיבות וכל הממצאים וצריך להגיע למסקנות ברורות, לא לטייח כפי שהיה בפרשת האזנות הסתר.
ליברמן הבהיר כי "אני אופיע בוועדה ורוצה לראות את השימוש שנעשה בחקירות של פאינה קירשנבאום ודאוד גודובסקי. אי אפשר לעבור על סדר היום. אותו גזר דין שראינו ושמענו בלתי מידתי ובלתי סביר, בטח לנוכח עסקת טיעון עם ליצמן ודרעי והניסיון להגיע לעסקת טיעון עם נתניהו. להערכתי, אותו שופט שכתב את הפס"ד פעל מתוך שיקולים פסולים זרים ולא ברור לי מה המניע ומה המוטיבציה אבל מי שקרא את חומר החקירה, ראויות ועדויות אין שום קשר בין העדויות בפרשה של פאינה ודאוד- לבין פס"ד. לכן אנו נדרוש לבדוק האם גם בחקירות הללו נעשה שימוש באמצעים פסולים".
"באופן כללי, מה שקראנו היום (ב'כלכליסט'), זה דבר שמעלה הרבה מאוד שאלות, יותר מדי שאלות. לא נסתפק בשום ועדה פנימית, ממשלתית או פרלמנטרית, אלא בוועדת חקירה ממלכתית".


2 צפייה בגלריה
גלי בהרב מיארה יועצת משפטית לממשלה יועמ"שית
גלי בהרב מיארה יועצת משפטית לממשלה יועמ"שית
גלי בהרב-מיארה, היועמ"שית הנכנסת
(צילום: יאיר שגיא)

יאיר לפיד: "אין לנו עוד משטרה ואנחנו צריכים לשמור עליה"

רה"מ חליפי ושר החוץ יאיר לפיד (יש עתיד) אמר כי "אני רוצה להגיד כאן משהו פחות פופולרי, או פחות פופוליסטי, לגבי פרשת פגסוס ומשטרת ישראל: אם המשטרה תתפרק, רק הפושעים ישמחו. בזמן שאנחנו יושבים כאן, אלפי שוטרים בכל הארץ מגינים על חיינו, על רכושנו ועל ביטחון ישראל. אין לנו עוד משטרה ואנחנו צריכים לשמור עליה.
"עם זאת, שומרי החוק צריכים להיות האנשים שמקפידים על החוק יותר מכולם. איש אינו חסין מבדיקה וחקירה. זו פרשה חמורה שמעיבה על הדמוקרטיה הישראלית. צריך עוד השבוע להחליט על הקמת ועדת חקירה, ממלכתית או ממשלתית, שתחקור את הפרשה באופן עצמאי ובלתי תלוי. זה הצעד הנכון לעשות, ואסור להתעכב אפילו רגע אחד נוסף".
לפיד הוסיף: "אני רוצה להדגיש עוד דבר מול כל הספינים: הנחקר הראשון של ועדת החקירה צריך להיות אמיר אוחנה. יש דבר כזה אחריות מיניסטריאלית. זה קרה במשמרת שלהם. הם צריכים לתת תשובות לציבור".
השרה פנינה תמנו שטה אמרה בישיבת הממשלה: "זוהי פגיעה חמורה בדמוקרטיה, מעקב אחרי פעילי מחאה, פגיעה חמורה באזרחים. היועמ"שית הנכנסת צריכה לסייע לנו לשמור על הדמוקרטיה, קיבלנו הזדמנות לשנות, לתקן ולעשות ניקוי אורוות, מה שקורה במערכות אכיפת החוק זה חמור מאוד. צריך להקים ועדת חקירה ממלכתית עכשיו. מדינה חזקה דמוקרטית צריכה לתקן ולדאוג שרק האנשים הנכונים והערכיים יושבים על ההגה הנכון".
השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג אמרה: "המשך החשיפות לגבי תוכנות הרוגלה לא משאיר מקום לספק: מדובר ברעידת אדמה שמצריכה לא פחות מוועדת חקירה ממלכתית. המחשבה שמדינה דמוקרטית מרגלת אחרי אזרחיה כאחרונת הדיקטטורות מדירה שינה. אין מקום לשום תירוץ או פלפול. ועדת חקירה".
שר המשפטים גדעון סער אמר: "יש לשמור בחרדת קודש על זכויות האדם וזכויות אזרחים. חובה של הרשויות לאכיפת חוק לפעול ולאכוף את החוק במסגרת החוק. אמרתי בישיבת הממשלה שבנסיבות שנוצרו יש להקים ועדת חקירה ממלכתית. תתקיים התייעצות עם רה"מ שר לביטחון הפנים והיועצת משפטית החדשה לממשלה ויתקבלו החלטות".
סער הוסיף כי "יתרונה של ועדת חקירה ממלכתית על ועדת הבדיקה הממשלתית הוא מינויה על ידי גורם בלתי תלוי מבחינה פוליטית. חשוב היום לשמוע ולתקן ולמצות את הדין עם מי שיימצא שפגע בזכויות אזרחים. שום דבר לא הוכח בכל הדבר הזה וחייבים לברר עד תום. שנית, יש לקבוע פרקטיקות שימנעו הישנות של מקרים כאלה או דומים אלה. יש לשמור על מערכות המדינה, לזכור שלמשטרת ישראל יש תפקידים חשובים במלחמה בפשיעה, בסדר הציבורי ובביטחון הפנים. אין לנו משטרה אלטרנטיבית. הבדיקה חייבת להתבצע ביסודיות ברצינות הגדולה ביותר ובאחריות. משטרה חזקה היא משטרה ששומרת על זכויות האזרח בכל רשות שלטונית. לא יהיה טיוח. כל מה שצריך להיבדק ולהתברר יבדק בסוגיות הנדרשת".
שר הביטחון בני גנץ אמר בצהריים בישיבת סיעתו כחול לבן כי "אני עוקב בדאגה אחר השימוש הלא חוקי לכאורה של המשטרה בתוכנת פגסוס. המציאות שמסתמנת חמורה. אני מוטרד בעיקר מהפגיעה באזרחים הקטנים שבקצה, שלא תמיד עומד להם הכוח להגן על עצמם. אסור שהאצבע תהיה קלה על המקלדת. כמו שחובה לשמור על טוהר הנשק, חובה לשמור על טוהר החקירה. יש לי אמון גדול במשטרה וחשוב שלציבור יהיה אמון במשטרה. טוב עשה השר לביטחון הפנים עמר בר-לב כשהודיע על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית בראשות שופט".