סגור
נשיא התאחדות התעשיינים רון תומר
נשיא התאחדות התעשיינים רון תומר (צילום: אלכס קולומויסקי)

נשיא התאחדות התעשיינים: "המשק הישראלי נהיה לאחד הפחות נוחים בעולם לעסקים"

רון תומר ביקר בחריפות בכנס הורוביץ את הממשלה, וקרא לרה"מ נתניהו להפסיק המתקפות כלפי חברות ולהקים צוות לבחינת יוקר המחיה שהממשלה "אחראית לו". לדבריו: יש "עננים כבדים של אי ודאות" ו"היוזמות הממשלתיות האגרסיביות מוסיפות למוטיבציה של משקיעים ויזמים לא לפעול בישראל"

ביקורת חריפה מצד נשיא התאחדות התעשיינים, רון תומר כלפי ההנהגה הכלכלית של מדינת ישראל על רקע גל המתקפות על המגזר העסקי והיצרני. בדברים שנשא בכנס הורביץ הוא קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו להפסיק את המתקפות הנשנות כלפי חברות במשק ולהקים צוות משותף שיפעל להפחתת יוקר המחיה.
לדברי תומר "אנחנו בשיאה של התקפה ממשלתית על המגזר היצרני והמעסיקים בישראל למרות שהאחריות המרכזית על יוקר המחיה היא על הממשלה עצמה. בתנאים הנוכחיים המשק הישראלי נהיה לאחד המשקים הפחות נוחים בעולם לעשיית עסקים. האווירה הנוכחית מייצרת עננים כבדים של אי ודאות והיוזמות הממשלתיות האגרסיביות מוסיפות למוטיבציה של משקיעים ויזמים לא לפעול בישראל".
דבריו של תומר באים בין השאר בתגובה למהלכים שמקדם שר הכלכלה והתעשייה ניר ברקת נגד חברות כמו קוקה קולה, ודרישה שהעביר בשבוע שעבר לכ-15 חברות במשק לחשוף את הנתונים הכספיים שלהן, בשם המאבק ביוקר המחיה.
על רקע מהלכים אלה, אומר תומר כי "כבר למעלה מעשור הממשלה נכשלת בהפחתת יוקר המחיה ולכן אני קורא לראש הממשלה לעצור מיידית את היוזמות האקראיות של שרים בממשלה שמערערות את המוטיבציה לעשות עסקים בישראל, ובמקום זאת להקים צוות משותף של הממשלה עם הסקטור העסקי, להפחתת יוקר המחייה ועידוד הסביבה העסקית בישראל. ההידברות תאפשר לייצר תוכנית אמיתית לבלימת יוקר החיים בישראל, לייצר מחדש סביבה עסקית מעודדת השקעות ויזמות ולפתח מנועי צמיחה ותעסוקה שיאפשרו לנו להתמודד עם המשבר הכלכלי המאיים על ישראל".
לדברי נשיא ההתאחדות "הצוות המשותף צריך לכלול את כלל המגזר העסקי והיצרני בישראל, כולל נציגות חברות ההייטק, שאצלן מורגשת העצירה באופן בולט והן הראשונות שהתחילו לפטר עובדים. אי אפשר להתעלם מהעובדה שישראל יקרה. יש הרבה הסברים טובים לפערים ולמחירים עצמם, ויש גם הרבה מה לעשות בשביל לשנות את המצב, אולם כרגע נראה שממשלת ישראל לא בכיוון. במקום לבחון לעומק את הבעיות ולפעול באופן מקצועי על פי תוכנית סדורה, אנו מתעוררים מדי שבוע לכל מיני יוזמות פופוליסטיות וחסרות אחריות של הממשלה, שביניהן לבין היכולת להפחית את יוקר המחייה אין כל קשר. התנהלות זו פוגעת בנו ומשדרת כאוס, לחץ ובלבול שמבריחים משקיעים, רשתות זרות וחברות בינלאומיות, שחלקן כבר החלו בצעדים לצמצום פעילותן בארץ".
גם יו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי שהשתתף בכנס הורביץ לא חסך בביקורת כלפי ההתנהלות הכלכלית של הממשלה: "התקציב וחוק ההסדרים שאושר בשבוע שעבר, מדמים יותר הידרדרות ללא בלמים לתהום של אינפלציה יחד עם ריבית גבוהה, וללא שום מנועי הצמיחה שלהם זקוק המשק לשלב הנסיקה והתאוששות מהמשבר העמוק. ממשלת ישראל חייבת להבין כי תקציב שמעודד הגברת צריכה במקום ריסון אינפלציה ועידוד צמיחה, גוזר משבר כלכלי עמוק על מדינת ישראל. אם הממשלה לא תתעורר ותעדכן את מדיניותה, יוגברו הלחצים האינפלציוניים שיחייבו את המשך השימוש בכלי הריבית של בנק ישראל", אמר.