סגור

נחשף בכלכליסט
רשות ני"ע: לא מאתרים את החשוד המרכזי בהונאת משקיעים ב-EGFE; חשש שנמלט מישראל

מיכאל (מייק) בן-ארי נעצר לפני כחודש בחשד שגייס עשרות מיליוני שקלים ממאות משקיעים ועשה שימוש אישי בכסף, בית המשפט שחרר אותו למעצר בית ואסר עליו לצאת מישראל. ביום חמישי קיבלו חלק ממשקיעו מייל ממנו שבו נכתב כי הוא עזב לחו"ל. רשות ני"ע: "פועלים כדי לאתרו"

רשות ני"ע לא מצליחה לאתר את מיכאל (מייק) בן ארי, בעל השליטה בחברת הייעוץ הפיננסי EGFE החשוד בהונאת משקיעים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. כך עולה מהודעת עדכון שפרסמה היום (ב') הרשות. כפי שנחשף ב"כלכליסט", ביום חמישי האחרון נשלח לחלק מהמשקיעים מייל מהכתובת שבה תקשר איתם בן ארי עד היום, וממנו עלה כי הוא עזב לחו"ל ומתכוון לחזור רק במסגרת הסדר. עם זאת לא ברור בשלב זה האם הוא אכן נמלט מישראל.


"החשוד נדרש לחקירה ומפר את התנאים המגבילים שהוטלו עליו", נכתב בהודעת הרשות. "הרשות פועלת במסגרת מלוא סמכויותיה והאמצעים העומדים לרשותה כדי לאתרו ועל מנת להביא למיצוי הדין".
1 צפייה בגלריה
מייק בן ארי חברת EGFE
מייק בן ארי חברת EGFE
החשוד מייק בן ארי, מייסד חברת EGFE
(מתוך אתר EGFE)
עוד נכתב בהודעה כי: "הרשות פועלת ללא לאות על מנת להגן על עניינם של המשקיעים, ולהביא לחקר האמת בפרשה, באופן מהיר ככל הניתן. בתוך כך, מחלקת חקירות אספה ראיות רבות לביסוס החשדות, ואף איתרה ותפסה נכסים ששווים נאמד בעשרות מיליוני שקלים".
שוחרר בערבות של 2 מיליון שקלים
בן ארי נעצר בתחילת חודש אפריל ונחקר בחשד לביצוע עבירות מרמה, שיבוש מהלכי משפט ועבירות לפי חוק השקעות משותפות בנאמנות. בית משפט השלום בת"א שחרר אותו בתנאים מגבילים, ובהם איסור יצאה מהארץ לחצי שנה, הפקדת דרכוניו במשרדי הרשות והפקדת ערבות בנקאית של 2 מיליון שקלים. כאמור, על פי החשד בן ארי הפר את התנאים וברשות לא מצליחים בשלב זה לאתר אותו.
על-פי הבקשה לשחרור בתנאים מגבילים "במהלך השנים האחרונות הציע בן-ארי לציבור השקעה משותפת בני"ע בהסדר שיצר למטרה זו, תוך שגייס ממאות משקיעים סכומי כסף המסתכמים בסך של עשרות מיליוני שקלים. כל זאת שלא על פי היתר או תשקיף כמתחייב מהוראות חוק השקעות משותפות בנאמנות. לפי החשד, פעילות זאת נעשתה תוך שיווק אותן השקעות ומתן ייעוץ למשקיעים לגבי כדאיות ההשקעה בהן".
בנוסף, הפעילות האמורה ובכלל זה גיוס הכספים האמור, נעשתה על פי החשד "תוך הטעיית המשקיעים והצגת מצגי שווא לרבות גיוס כספים לכאורה עבור אפיקי השקעה, כאשר בפועל הכספים אינם מועברים לטובת ההשקעה המובטחת, ותוך העברת אותם כספים לחשבונות הקשורים לבן-ארי ולמקורביו, לרבות חשבונות בחו"ל, וזאת לצורך שימושו האישי בכספים אלה".
Ever Green Fields Enterprises (EGFE) הוקמה, על פי אתר האינטרנט שלה, על ידי בן-ארי שעלה מלוס אנג’לס, ארה"ב, בגיל 21 לאחר סיום תואר ראשון (אוניברסיטת ברנדייס בבוסטון). לאחר שירותו הצבאי הוא עבד שש שנים במטה של בנק לאומי וסיים תואר במנהל עסקים (MBA) באוניברסיטה בכלכלה ושיווק. מאז הוא הקים ומנהל את אי.ג’י.אף.אי.
"ברשות ני"ע צחקו עלי"
"לפני חודש בדיוק, ב-6 באפריל 2021 בשעה 6 בבוקר, השתנו חיינו עקב פעולותיה האלימות של רשות ניירות ערך", נכתב במייל שנשלח למשקיעים מבן ארי. "הם (רשות ני"ע, ת.ג) הגיעו עם צו חיפוש למשרדי EGFE ישראל, לקחו את כל קבצי הלקוחות, המחשבים, הטלפונים שלי, הדרכונים שלי, הכסף (שהלקוחות נתנו לי להשקיע).
"נעצרתי ונחקרתי במשך יומיים ולילות שלאחר מכן שחררו אותי בערבות", נכתב בנוסף. "נאסר עלי ליצור קשר עם לקוחות ולתאר את המתרחש במהלך החקירה. עורך הדין שלי המליץ לי לשמור על זכות השתיקה ולא להפליל את עצמי, אולם אמרתי להם שאין לי מה להסתיר. שאני רוצה להחזיר תחילה את כל הכספים ללקוחות שלי ואז הם יכולים לשים אותי בכלא.
במייל נכתב בנוסף: "הראיתי להם את גיליונות האקסל הפנימיים שלי איפה בדיוק כל הקופות וכי יש יותר מ -82 מיליון אירו שמכסים את כל ההתחייבויות שלי כלפי לקוחות כמעט או כמעט. דרשתי לאפשר לי לפעול ולהחזיר את כל הכספים ללקוחות. הם צחקו ואמרו: "אנחנו לא משרתים את הלקוחות שלך אלא את הצדק".
בן ארי הוסיף עוד, כי "נהר כחול (אפיק ההשקעה העיקרי שהציע בן ארי ללקוחות, ת.ג)? כן, שיקרתי ללקוחות, לעובדים, לאחי ולכולם. אני מוכן לרצות עונש לאחר שלקוחותיי יקבלו את כספם. מה ההבדל אם השקעתי בנכסים ישראליים, נכסים בינלאומיים, מניות בארה"ב, אתר (מטבע קריפטו), הון סיכון, קדחת צהובה, קוביות אדומות או חגבים ירוקים?".
מסנגורו של בן ארי, עו"ד אלעד רן, נמסר כי אינו יכול להתייחס לכל עניין הנוגע לחקירה הפלילית.