סגור

פרסום ראשון
המשקיעים קיבלו מייל מהחשוד בהונאה: "שיקרתי, אני בחו"ל, אחזור כשתהיה עסקה"

מיכאל בן ארי, בעל השליטה ב-EGFE, נעצר לפני כחודש בחשד שגייס עשרות מיליוני שקלים ממאות משקיעים ועשה שימוש אישי בכסף, וביהמ"ש אסר עליו לצאת מישראל. היום קיבלו חלק מהמשקיעים הודעת מהמייל שלו: "מוכן לרצות עונש לאחר שלקוחותיי יקבלו את כספם". מרשות ני"ע נמסר: "הנושא מוכר, לא מתייחסים"

התפתחות בחקירת החשד להונאת משקיעים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בחברת הייעוץ הפיננסי אי' ג'י אף אי ישראל (EGFE).
חלק ממשקיעי החברה קיבלו היום (ה') הודעה מהמייל של החשוד המרכזי בפרשה, בעל השליטה ב-EGFE מיק (מיכאל) מבן ארי, שבו נכתב כי הוא עזב את ישראל לחו"ל והוא פועל משם להשבת הכספים. במייל הטיח בן ארי האשמות ברשות ני"ע, טען שהיא רודפת אותו, הקפיאה את נכסיו ולא מאפשרת לו להשיב כספים.
במייל שהגיע לידי כלכליסט - ושמאותה כתובת שלו שלח בעבר בן ארי מיילים למשקיעים -נכתב כי: "מיק עובד ומתגורר עכשיו בחו"ל עד שרשות ני"ע הישראלית תגיע איתו לעסקה".
מרשות ני"ע נמסר בתגובה לשאלה האם בן ארי נמלט מישראל: "הנושא מוכר, הרשות אינה מתייחסת לענייני חקירות ומודיעין". מסנגורו של בן ארי, עו"ד אלעד רן, נמסר, כי אינו יכול להתייחס לכל עניין הנוגע לחקירה הפלילית.

שוחרר בערבות של 2 מיליון שקלים

בן ארי נעצר בתחילת חודש אפריל ונחקר בחשד לביצוע עבירות מרמה, שיבוש מהלכי משפט ועבירות לפי חוק השקעות משותפות בנאמנות. בית משפט השלום בת"א שחרר אותו בתנאים מגבילים, ובהם איסור יצאה מהארץ לחצי שנה והפקדת ערבות בנקאית של 2 מיליון שקלים.
על פי הבקשה לשחרור בתנאים מגבילים, "במהלך השנים האחרונות הציע בן ארי לציבור השקעה משותפת בני"ע בהסדר שיצר למטרה זו, תוך שגייס ממאות משקיעים סכומי כסף המסתכמים בסך של עשרות מיליוני שקלים. כל זאת שלא על פי היתר או תשקיף כמתחייב מהוראות חוק השקעות משותפות בנאמנות. לפי החשד, פעילות זאת נעשתה תוך שיווק אותן השקעות ומתן ייעוץ למשקיעים לגבי כדאיות ההשקעה בהן".

1 צפייה בגלריה
שטרות שקלים דן אנד ברדסטריט
שטרות שקלים דן אנד ברדסטריט
שקלים, אילוסטרציה

בנוסף, הפעילות האמורה ובכלל זה גיוס הכספים האמור, נעשתה על פי החשד "תוך הטעיית המשקיעים והצגת מצגי שווא לרבות גיוס כספים לכאורה עבור אפיקי השקעה, כאשר בפועל הכספים אינם מועברים לטובת ההשקעה המובטחת, ותוך העברת אותם כספים לחשבונות הקשורים לבן ארי ולמקורביו, לרבות חשבונות בחו"ל, וזאת לצורך שימושו האישי בכספים אלה".
Ever Green Fields Enterprises (EGFE) הוקמה, על פי אתר האינטרנט שלה, על ידי בן ארי שעלה מלוס אנג’לס, ארה"ב, בגיל 21 לאחר סיום תואר ראשון (אוניברסיטת ברנדייס בבוסטון). לאחר שירותו הצבאי הוא עבד שש שנים במטה של בנק לאומי וסיים תואר במנהל עסקים (MBA) באוניברסיטה בכלכלה ושיווק. מאז הוא הקים ומנהל את אי.ג’י.אף.אי.

"ברשות ני"ע צחקו עלי"

"לפני חודש בדיוק, ב-6 באפריל 2021 בשעה 6 בבוקר, השתנו חיינו עקב פעולותיה האלימות של רשות ניירות ערך", נכתב במייל שנשלח כאמור למשקיעים מכתובת המייל של בן ארי. "הם (רשות ני"ע, ת.ג) הגיעו עם צו חיפוש למשרדי EGFE ישראל, לקחו את כל קבצי הלקוחות, המחשבים, הטלפונים שלי, הדרכונים שלי, הכסף (שהלקוחות נתנו לי להשקיע).
"נעצרתי ונחקרתי במשך יומיים ולילות שלאחר מכן שחררו אותי בערבות", נכתב בנוסף. "נאסר עליי ליצור קשר עם לקוחות ולתאר את המתרחש במהלך החקירה. עורך הדין שלי המליץ לי לשמור על זכות השתיקה ולא להפליל את עצמי, אולם אמרתי להם שאין לי מה להסתיר. שאני רוצה להחזיר תחילה את כל הכספים ללקוחות שלי ואז הם יכולים לשים אותי בכלא.
במייל נכתב בנוסף: "הראיתי להם את גיליונות האקסל הפנימיים שלי איפה בדיוק כל הקופות וכי יש יותר מ -82 מיליון אירו שמכסים את כל ההתחייבויות שלי כלפי לקוחות כמעט או כמעט. דרשתי לאפשר לי לפעול ולהחזיר את כל הכספים ללקוחות. הם צחקו ואמרו: "אנחנו לא משרתים את הלקוחות שלך אלא את הצדק".
בן ארי הוסיף עוד כי: "נהר כחול (אפיק ההשקעה העיקרי שהציע בן ארי ללקוחות, ת.ג)? כן, שיקרתי ללקוחות, לעובדים, לאחי ולכולם. אני מוכן לרצות עונש לאחר שלקוחותיי יקבלו את כספם. מה ההבדל אם השקעתי בנכסים ישראליים, נכסים בינלאומיים, מניות בארה"ב, אתר (מטבע קריפטו), הון סיכון, קדחת צהובה, קוביות אדומות או חגבים ירוקים?".