סגור
בנימין נתניהו בצלאל סמוטריץ' אוגוסט 23
סמוטריץ' ונתניהו (צילום: REUTERS/Amir Cohen)

פרשנות
חיזוק טהרת המשפחה ותוספת לאברכים: נתניהו וסמוטריץ' עדיין נעולים בקונספציה

סעיפי הכספים הקואליציוניים מלמדים על עזות המצח, הזלזול וההפקרות הכלכלית של הממשלה. כל דבר שהוא ההיפך מ"ביחד ננצח"

גם בעת הזו, כשהלב מתפוצץ משמחה מכל חטוף ששוחרר ומתרסק מכל חייל שנופל, גם כשממשלת נתניהו מנסה למכור בכל צורה את הבלוף של ביחד ננצח, תנועת הכספים הקואליציוניים מספקת תמונה ברורה: יש מלחמה, אולי חתכנו קצת מתקציבים שהיו צריכים להתאפס כדי שתרדו מאיתנו אבל מאות מיליונים ימשיכו גם ימשיכו לזרום למחוזות האינטרסנטיים. שימור ושימון השותפות הקואליציוניות הם מטרת העל. לפני שיקום יישובי העוטף, לפני מיגון התושבים באשקלון, לפני הטיפול בעיר אילת המדממת כלכלית.
הסעיף המרתיח והגדול מכולם הוא סעיף התמיכה באברכים שיגדל ב-1,000 שקל לאברך. בסה"כ מדובר על מעל למיליארד שקל שנועדו לתמוך כלכלית במי שאינם מתגייסים לצבא ושעד לא מזמן פעלו בכל הכוח כדי שאי ההתגייסות הזו תעוגן באופן חוקי. ערב המלחמה שיעור ההתגייסות בקרב החרדים עמד על כ-10% בלבד. ערב המלחמה היתה קונספציה שצבא קטן וחכם הוא הפתרון ההגיוני ביותר. כבר כעת ברור לחלוטין שגם הקונספציה הזו קרסה. שירות הסדיר, בטח לחיילים הקרביים יחזור לעמוד על 3 שנים מלאות, וחיילי המילואים יחזרו להתאמן בתכיפות גבוהה יותר ולהיעדר יותר מהעבודה ומהחיים האזרחיים שלהם. ההחלטה של הממשלה לתגמל בעוד מיליארד שקל את האברכים היא עדות נוספת לכך שהקונספציה השתנתה רק בצד שמשרת בצבא. כן, יש תנועה של חרדים שמתגייסים יותר מבעבר, כאלו שהבינו שמשהו חייב להשתנות ויש יותר מתנדבים בזק"א ויש כאלו שעושים זאת בצורה הנסתרת מהעין אבל הכסף הגדול שנשפך מלמעלה ונועד לשמר את מרכזי הכוח הפוליטיים של המפלגות החרדיות משדר בדיוק את ההיפך.


צריך עצבי ברזל כדי לא להשתגע מסריקת הסעיפים אליהם מבקשת הממשלה להזרים כספים בעת מלחמה. למשל: 3 מיליון שקל להנצחת מורשת גנדי. אם היו שואלים את גנדי בעצמו האם הוא מוכן לוותר על הכספים האלו כדי לרכוש עוד אפודי מגן לכיתת הכוננות של משגב עם, הוא כנראה היה עונה בחיוב. למשל: 4.3 מיליון שקל למשרד המורשת לשם תיעוד ההתיישבות ועוד מיליון שקל לסעיף עם השם המוזר העצמת תשתיות מורשת. תקציב משרד המורשת שהומצא לצורך שירות הגחמות הפוליטיות של מפלגת בן גביר עמד עם הקמתו על לא פחות מחצי מיליארד שקל המבוזבזים על סעיפי סרק כמו אלו שהוצגו כאן ובמקום למקד את המשאבים במאמץ המלחמתי. נמשיך. ממשלת נתניהו סבורה שזו העת המתאימה להוציא 2.9 מיליון שקל בייעוץ והדרכה בנושא טהרת המשפחה וסכום דומה על תמיכה במערת המכפלה. הסעיף הגדול ביותר בתוספות שיקבל משרד החינוך במסגרת הכספים הקואליציוניים יגיע לתמיכה בתרבות החרדית. 77 מיליון שקל טבין ותקילין, פי 4 מהתוספות שיקבל החינוך הטכנולוגי ופי 3 מהתוספות שיקבלו תנועות הנוער, תקצוב שנת השירות וכפרי הסטודנטים. גם במשרד התרבות והספורט התוספת הגבוהה ביותר היא לפעילויות התרבות החרדית ויש שם עוד מיליון שקל למכוני מחקר תורניים. גם על תוספת של 2 מיליון שקל למוזיאון יד ושם ועוד סעיפים שלא נחשדים כסעיפי שוחד פוליטי היה ניתן לוותר בקלות.
אפשר להמשיך ולפרט את הסעיפים השונים שאליהם מבקשת הממשלה להעביר מאות מיליוני שקלים אבל התמונה ברורה לחלוטין: הסעיפים הלגיטימיים נועדו להלבין את אלו שלא. סמוטריץ' ונתניהו יספרו לכולם את הפסאדה התקציבית שלהם: שהתוספות הקואליציוניות כוללות גם כספים למשרד לביטחון לאומי, ושאלו כוללים גם תוספות לטיפות הנפשי בתושבי איו"ש ועוטף עזה. לכן חשוב מאוד בעת הזו לחזק את המשטרה ואת שירותי הרווחה. זו כמובן איוולת מכיוון שאין מי שיטען שיש צורך לקצץ בכספים שיש להם נגיעה ישירה למלחמה או שהם פשוט דחופים. לעומת זאת, יתר הסעיפים שאלו שצוינו כאן מהווים רק דוגמא קטנה שלהם, צריך פשוט לאפס.
חשיפת הסעיפים, מעבר לעובדה שהיא שמה מראה על סדר העדיפויות של הממשלה הנוכחית, מדגישה את חוסר ההבנה של גודל האירוע על ידי שר האוצר וראש הממשלה. חברות דירוג האשראי, המשקיעים הבינלאומיים, שוק החוב הבינלאומי, כולם נושאים עיניים כדי לקבל תשובה אחת ברורה. האם פניה של ממשלת ישראל הוא לאחריות או לחוסר אחריות. כשהם יקראו את התקציב ויגלו, שלמרות ההגדלה האסטרונומית של הגרעון והקיטון הצפוי בהכנסות המדינה ממסים, הממשלה נותנת עוד מיליארד שקל למימון אברכים שתרומתם לכלכלה ולצבא אפסית הם יידעו מה לעשות. כשהם ישימו לב שהממשלה מוצאת את הזמן להשקיע עוד כסף בטהרת המשפחה הם יסיקו את המסקנה המתבקשת: אין בעל בית כלכלי שמנהל את האירוע. יתרה מכך, המשך הזרמת הכספים למשרדים המיותרים המתמלאים במשימות מיותרות הוא רמז מטרים להוצאות שימשיכו לזרום גם בתקציב 2024. שם נמצא כבר הכסף הגדול הכולל 8 מיליארד שקל של כספים קואליציוניים, רבים מהם הזויים יותר מהסעיפים שהוזכרו כאן. כשאלו האותות המשודרים לאותם גופים בינלאומיים אין ספק מה תהיה המסקנה שלהם: כלכלת ישראל נשבתה בידי הקיצוניים. הפעולות הכלכליות הנגזרות ממסקנה זו ברורות והן יהיו חדות וכואבות.