סגור
שירות התעסוקה מובטלים דורשי עבודה 3
שירות התעסוקה, ארכיון (צילום: באדיבות שירות התעסוקה)

הביטוח הלאומי: רק 25 אלף איש חזרו לעבוד מתחילת אוקטובר

נתונים רשמיים ראשונים על החזרה לעבודה מגלה שהמשק רחוק מהתאוששות. מספר המובטלים החדשים מתחילת המלחמה הגיע ל-172 אלף. עם זאת נמשכת הירידה בקצב תוספת המובטלים החדשים שעמד השבוע על כ-2,500 ליום

רק 25,400 עובדים חזרו לעבוד מתחילת אוקטובר - כך עולה מנתוני הביטוח הלאומי המתפרסמים היום (ה'). זו הפעם הראשונה שנמסר נתון רשמי על חזרת מובטלים לעבודה. לשם השוואה, מתחילת המלחמה נוספו כ-172 אלף מובטלים חדשים, כלומר פי 7. המשמעות היא שמתחילת המלחמה גדל מספר המובטלים ב-147 אלף.
הנתון על ההיקף הנמוך של חזרת מובטלים לעבודה מעיד על הקצב האיטי של חזרת המשק לפעילות. כמובן התחדשות הקרבות ברצועת עזה והחלטת שר האוצר בצלאל סמוטריץ' להאריך את הקלות החל"ת עד סוף דצמבר עתידות לשמר את היקף האבטלה הרחבה וליצור מוטיבציה הן למעסיקים והן לעובדים להמשיך בחל"ת ולהישאר בבית.
היום (ה') לא פרסם הביטוח הלאומי נתונים חדשים על היקף המובטלים. מנתוני אתמול עולה שקצב רישום המובטלים החדשים ירד השבוע, התשיעי למלחמה, ל-2,500 ליום. זאת לעומת 2,700 ליום בשבוע שעבר וכ-6,000 ליום בשבועות השיא, הרביעי עד השישי.
מתוך המובטלים מתחילת המלחמה כ-125 אלף איש, שהם 73%, הוצאו לחל"ת כפוי ו-47 אלף (27%) פוטרו או איבדו את עבודתם מסיבות אחרות. מתוך המובטלים החדשים 56% הן נשים ו-44% הם גברים. הסיבה לפער הזה היא כנראה שיעור המגויסים הגבוה למילואים. ביום ראשון עתיד לפרסם שירות התעסוקה נתונים אודות מצב האבטלה במשק ובהם גם מספר המובטלים הכולל.