סגור
חיילי צה"ל ב רצועת עזה 7.12.23 מלחמת עזה
כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

צה"ל תקף בלבנון; ארה"ב: לא מציבים לישראל מועד לסיום הפעילות המבצעית

בקיבוץ בארי הודיעו: דרור קפלון שהוגדר חטוף - נרצח; אייל אוזן, אב לשלושה ילדים, נהרג מירי חיזבאללה לעבר רכבו כשנסע במטעי התפוחים שלו לא הרחק מגבול לבנון; גל איזנקוט, בנו של הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט, נפל בעזה; בקרב אחר נהרג יונתן דוד דיטש, בן 34, מחריש; קרבות בשג'אעיה, עם יותר מ-50 היתקלויות ביממה וקרוב ל-200 מחבלים מחוסלים

00:00 - בלינקן: "יש פער בין כוונות ישראל להגן על תושבי עזה לבין התוצאות בשטח". מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן אמר כי "יש פער בין הכוונות של ישראל להגן על תושבי עזה לבין התוצאות בשטח". בתוך כך, הבית הלבן מסר שבשיחה של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביידן "הדגיש את הצורך הקריטי בהגנה על אוכלוסיה אזרחית ועל הפרדה בינה לבין חמאס". בנוסף, ביידן שוחח גם עם מלך ירדן עבדאללה השני.
22 צפייה בגלריה
שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן מגיע ל ישראל
שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן מגיע ל ישראל
בלינקן מגיע לישראל, בנובמבר
(צילום: AP)
23:20 - בבארי הודיעו: דרור קפלון שהוגדר חטוף - נרצח. דרור קפלון (68) מקיבוץ בארי שנחשב לנעדר במשך כמעט חודשיים - נרצח במתקפת הפתע של חמאס ב-7 באוקטובר. כך הודיעו היום (חמישי) בקיבוץ בארי. ארכיאולוגים של רשות העתיקות בניהולו של אלי אסקוזידו, הפועלים ביישובי עוטף עזה מאז הטבח, מצאו את עצמותיו סמוך לגדר הקיבוץ ואלו נלקחו לזיהוי.
קפלון הוא אב לשלושה ילדים ובן להורים ניצולי שואה, התגורר בבארי עם אשתו מרסל, ד"ר לכימיה ממכון ויצמן - שנרצחה גם היא על ידי מחבלי חמאס. לפני כמה ימים עודכנה משפחתו שהוא ככל הנראה חטוף, לאחר שהטלפון הנייד שלו אוכן בעזה.
22 צפייה בגלריה
דרור קפלון מקיבוץ בארי נרצח מלחמה בעזה
דרור קפלון מקיבוץ בארי נרצח מלחמה בעזה
דרור קפלון ז"ל
22:30 - צה"ל: זוהו שני שיגורים מסוריה ומלבנון, כוחותינו תוקפים את מקורות הירי. דובר צה"ל מסר בהמשך לאזעקה שהופעלה ביישוב בוקעאתא שבצפון הגולן, כי "זוהו שני שיגורים שחצו משטח סוריה ונפלו בשטח פתוח. בנוסף זוהו מספר שיגורים משטח לבנון לעבר שתולה, מלכיה וזרעית. כוחות צה"ל תוקפים את מקורות הירי".
22:20 - ארה"ב: לא מציבים דדליין לישראל, סבורים שאיראן מעורבת בתכנון מתקפות החות'ים. סגן ראש המועצה לביטחון לאומי של הבית הלבן ג'ון פיינר, אמר: "ארצות הברית לא הציבה לישראל מועד לסיום הפעילות המבצעית נגד חמאס ברצועת עזה. אם המלחמה תסתיים עכשיו, הארגון האיסלאמיסטי ימשיך להוות איום". לדבריו, ארצות הברית מאמינה שלישראל יש עוד הרבה מטרות לטפל בהן בדרום הרצועה. עוד אמר פיינר כי ארה"ב מאמינה שאיראן מעורבת בתכנון, בביצוע ובאישור התקפות החות'ים על ספינות בים האדום.
22 צפייה בגלריה
מלחמת עזה הפגנת תמיכה בישראל ב וושינגטון DC ארה"ב 14.11.23
מלחמת עזה הפגנת תמיכה בישראל ב וושינגטון DC ארה"ב 14.11.23
הפגנת תמיכה בישראל בוושינגטון, בנובמבר
(צילום: Stefani Reynolds / AFP)
20:45 - דיווח בסוריה: לאחר רקטות לגולן - פיצוצים בקוניטרה וסמוך לדמשק. אתר החדשות "קול הבירה", המזוהה עם האופוזיציה הסורית, דיווח כי ישראל תקפה בדרום מערב-דמשק ובקוניטרה הסמוכה לגבול בתגובה לירי מסוריה לעבר הגולן.
19:40 - ארה"ב הטילה סנקציות על מעורבים בהעברת כספים ממכירת סחורות איראניות לחות'ים. ארצות הברית הטילה סנקציות על 13 בני אדם וגופים האחראים על העברת כספים ממכירה ומשלוח של סחורות איראניות למורדים החות'ים בתימן באמצעות רשת מורכבת של בתי בורסה וחברות במספר תחומי שיפוט. בהודעת דובר מזכירות המדינה האמריקנית נכתב כי תמיכת המשטר האיראני בחות'ים אפשרה התקפות ללא התגרות על תשתיות אזרחיות בישראל ועל ספינות מסחרית בים האדום ובמפרץ עדן. עוד נמסר כי "התקפות כאלה משבשות את הביטחון הימי ופוגעות בחופש השיט, מגבירות את חוסר היציבות האזורית ועלולות להרחיב את הסכסוך בין ישראל לחמאס".
22 צפייה בגלריה
הקברניט חות'ים טיל נגד ספינות מלחמת עזה
הקברניט חות'ים טיל נגד ספינות מלחמת עזה
מסוק של החות'ים מתקרב לספינה שנחטפה על ידם
(צילום: תיעוד חות'י)
19:09 - הותר לפרסום: החקלאי שנהרג מירי נ"ט בגליל העליון - אייל אוזן. הותר לפרסום כי החקלאי שנהרג מוקדם יותר מפגיעת ירי נ"ט ברכב ביישוב מתת בגליל העליון הוא אייל אוזן (54), תושב קיבוץ גשר הזיו שבגליל המערבי. אוזן הובא על ידי כוח רפואה צבאי לחבירה סמוך לצומת פסוטה עם צוותי מד"א, שקבעו את מותו במקום.
אוזן, אב לשלושה ילדים, נהרג מירי חיזבאללה לעבר רכבו כשנסע במטעי התפוחים שלו לא הרחק מגבול לבנון. הוא וחבריו לקיבוץ גשר הזיו, שנמצא במרחק כחמישה קילומטרים מהגבול לא פונו עם תחילת המלחמה. אוזן ומשפחתו עזבו לחיפה ושבו לאחרונה לביתם.
חבריו של אוזן סיפרו שהיה חקלאי בנפשו. "אייל הוא חקלאי שלא ויתר על עיבוד אדמותיו, לא היה מוכן להפקיר את המשק ובכל יום המשיך להגיע למטעים והלול שלו ולטפל בהם", סיפר חברו ושכנו, שוקי רגב. אתמול בערב נפגשו השניים בחצר המשותפת לבתיהם ושוחחו על המצב הביטחוני. "לא שמעתי ממנו כל חשש" הוסיף רגב. "רק לפני כמה ימים אשתי דיברה איתו ואמרה לו שזה מסוכן להגיע למטעים הסמוכים למתת, אבל האדמה הייתה בעורקיו והוא לא יכול היה לעזוב את המטעים, אלו היו חייו". (יאיר קראוס)
18:32 - נתניהו לאיזנקוט: "בוכים איתכם, מחבקים אתכם", סער: "מי ייתן ונהיה ראויים לקורבן". ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנפילתו של גל, בנו של השר גדי איזנקוט. "לחנה וגדי איזנקוט, שרה ואני שבורי לב על נפילתו של בנכם גל. אנחנו בוכים איתכם. אנחנו מחבקים אתכם", מסר נתניהו. "גל היה לוחם אמיץ וגיבור אמיתי". גם השר גדעון סער, חבר המחנה הממלכתי, מסר כי הוא "משתתף בכאבו ובאבלו הכבד של חברי, אחד מגדולי הלוחמים והמפקדים של צה"ל, רעייתו חנה ובני משפחתם על נפילת הבן. דור חדש של מכבים נלחם בגבורה באויב. מי ייתן ונהיה כולנו ראויים לקורבן הכבד". (איתמר אייכנר, מורן אזולאי)


18:18 - גנץ על נפילת בנו של איזנקוט: "התגייס למילואים למען המדינה שאותה חונך לאהוב". יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ התייחס למותו של גל, בנו של חבר מפלגתו השר גדי איזנקוט. "גל לא היסס והתגייס למילואים למען המדינה שאותה חונך לאהוב כל חייו, ושאותה אהב בכל נימי נפשו", מסר גנץ. "גדי, אנחנו מכירים עשרות שנים. אצלך הבית הוא תבנית נוף מולדתה של המדינה. אני יודע כמה חזק אתה. כמה מאוחדת המשפחה שלכם. איך תמיד אתה שומר על הבית של כולנו, וגם על הבית האישי שלך. כך יהיה גם כעת, אני בטוח". הלווייתו של גל תתקיים מחר בשעה 11:00 בבית העלמין בהרצליה. (איתמר אייכנר, מורן אזולאי, איתן גליקמן)


18:10 - הותר לפרסום: גל איזנקוט, בנו של השר גדי איזנקוט, נפל בעזה. בנו של הרמטכ"ל לשעבר וחבר קבינט המלחמה גדי איזנקוט נפל במלחמה בעזה: גל איזנקוט, בן 25 מהרצליה, נהרג היום (חמישי) בלחימה ברצועה. הוא שירת כחובש ולוחם חי"ר בגדוד 699, בחטיבת המילואים 551. בעת שירותו בסדיר היה גל לוחם במגלן. בקרב אחר, בדרום הרצועה, נהרג יונתן דוד דיטש, בן 34, מחריש, לוחם בגדוד הסיור 6623, בעוצבה 55.
בבוקר ביצע הכוח שבו היה גל איזנקוט סריקות בפאתי ג'באליה, באזור שייח זייד. הם זיהו פיר פתוח, התקרבו אליו ביחד עם כוח של יהל"ם- ואז אירע פיצוץ עז של מטען חבלה. גל איזנקוט נפצע קשה מאוד בפיצוץ ופונה לבית החולים אסותא באשדוד, שם נקבע מותו.
השר איזנקוט היה באותה עת בביקור בדרום ב"קדמית" של אוגדה 162 ביחד עם השר בני גנץ. הוא קיבל את ההודעה הכואבת מאלוף במיל' נדב פדן. לאיזנקוט חמישה ילדים, גל היה בנו הצעיר.

22 צפייה בגלריה
גדי אייזנקוט עם בנו גל שנפל ברצועת עזה 7.12.23 מלחמה בעזה חרבות ברזל
גדי אייזנקוט עם בנו גל שנפל ברצועת עזה 7.12.23 מלחמה בעזה חרבות ברזל
גדי אייזנקוט עם בנו גל, ב-2018
(צילום: דובר צה"ל)


17:50 - צה"ל ושב"כ: חוסל ראש מערך התצפיות בחמאס. צה"ל הודיע כי לפני ימים אחדים חיסל באמצעות מטוסי קרב, בהכוונת מודיעינית של אמ"ן ושב"כ, את עבד אלעזיז רנתיסי, בכיר במודיעין הצבאי של חמאס. "רנתיסי היה אחראי על כלל התצפיות של החמאס ולקח חלק בתכנון הטבח האכזרי של ה-7.10. הוא חוסל בתקיפת חמ"ל מרכזי של המודיעין של החמאס, ויחד איתו חוסל גם פעיל במערך התצפיות בגדוד 'קרארה', אחמד עיוש", נמסר.
עוד נמסר כי בחמ"ל של חמאס שהופצץ "רוכזה תמונת התצפיות מכלל הרצועה, והוא שימש כנכס אסטרטגי משמעותי לניהול הלחימה של ארגון הטרור חמאס, וביכולתו להוציא מתווי טרור נגד לוחמי צה"ל".
22 צפייה בגלריה
עבד אלעזיז רנתיסי חמאס חוסל מלחמה בעזה
עבד אלעזיז רנתיסי חמאס חוסל מלחמה בעזה
(צילום: דובר צה"ל)
16:10 - תיעוד מעזה: עשרות רבות של עצורים בחשד למעורבות בטרור. מרצועת עזה הופצו היום תמונות חריגות למדי שבהן נראים עצורים רבים שחשודים בטרור, כשהם ערומים וכפותים לצד לוחמי צה"ל שמפקחים עליהם. התמונות צולמו ככל הנראה בימים האחרונים.
22 צפייה בגלריה
עשרות עצורים של חמאס ב רצועת עזה 7.12.23 מלחמה בעזה
עשרות עצורים של חמאס ב רצועת עזה 7.12.23 מלחמה בעזה
(צילום: Mossad Commentary)

22 צפייה בגלריה
עשרות עצורים של חמאס ב רצועת עזה 7.12.23 מלחמה בעזה
עשרות עצורים של חמאס ב רצועת עזה 7.12.23 מלחמה בעזה
(צילום: Mossad Commentary)
15:40 - נקבע מותו של האזרח שנפגע מירי נ"ט מלבנון. נקבע מותו של האזרח, גבר כבן 70, שנפצע באורח קשה מפגיעת ירי נ"ט ברכב ביישוב מתת בגליל העליון, הסמוך לגבול לבנון. הוא הובא על ידי כוח רפואה צבאי לחבירה סמוך לצומת פסוטה עם צוותי מד"א, שכאמור קבעו את מותו במקום. (יאיר קראוס)
14:50 - נ"ט נורה מלבנון לעבר רכב אזרחי בגליל העליון. טיל נ"ט נורה מלבנון לעבר רכב אזרחי ביישוב מתת שבגליל העליון, סמוך לגבול. צה"ל תקף בתגובה בירי ארטילרי מטרות חיזבאללה בלבנון. (יואב זיתון ויאיר קראוס)
14:30 - צבע אדום בעוטף עזה. אזעקת צבע אדום הופעלה בקיבוץ בארי שבעוטף עזה.
13:52 - 21 מבוקשים נעצרו ביהודה ושומרון הלילה; נאטמו משרדים שמימנו פעילי חמאס. צה"ל עצר בלילה האחרון 21 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון, בהם ארבעה פעילי חמאס. הכוחות פעלו בין השאר במחנה הפליטים נור א-שמס בטול כרם, שם חשפו מטעני חבלה שהוטמנו מתחת לצירים כדי לפגוע בכוחות. מחבלים ירו והשליכו מטענים לעבר הכוחות - שהגיבו בירי.
במקביל, בכפר בית אומר שבין בית לחם לחברון, נאטמו משרדי אגודת הצדקה האיסלאמית. לפי צה"ל, "משרדים אלו מקושרים לארגון חמאס ובכספי הארגון מעסיקים ומממנים את פעילי הארגון".
מתחילת המלחמה נעצרו כ-2,200 מבוקשים ביהודה ושומרון, כ-1,100 מהם משויכים לחמאס.
22 צפייה בגלריה
רכבים משוריינים של צה"ל ב מחנה הפליטים ג'נין 29.11.23
רכבים משוריינים של צה"ל ב מחנה הפליטים ג'נין 29.11.23
כוחות צה"ל בג'נין (ארכיון)
(צילום: Zain JAAFAR / AFP)
13:00 - צבע אדום בעוטף עזה. התרעת צבע אדום נשמעה בכרם שלום שבעוטף עזה. מדובר בירי שני מרצועת עזה היום.
12:52 - הרצוג לפצועי המלחמה בשיבא בטקס הדלקת נר ראשון: "אתם המכבים שלנו". נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל הגיעו לטקס הדלקת נר ראשון באגף שיקום נפגעי המלחמה בבית החולים שיבא בתל השומר. "אין כמו המקום הזה לציין בו את חג החנוכה חג הניסים והנפלאות. כל שנה בחג החנוכה אנחנו שרים באנו חושך לגרש והשנה עוד יותר חזק", אמר הנשיא. "החג הזה הוא סמל לגבורת המכבים והשנה, כשאנחנו במלחמה קשה, הגבורה הזאת עילאית ומוחשית הרבה יותר. אנחנו מתארים את גבורת המכבים אבל חושבים על הגבורה שלכם. אומרים שכל דור וגיבוריו וכל דור ומכביו ואתם החיילים - החיילות, האזרחים, אתם המכבים שלנו".
22 צפייה בגלריה
הנשיא יצחק הרצוג עם סג"מ עדן רם ב בית החולים שיבא 7.12.23 מלחמת עזה
הנשיא יצחק הרצוג עם סג"מ עדן רם ב בית החולים שיבא 7.12.23 מלחמת עזה
הנשיא יצחק הרצוג עם סג"מ עדן רם בשיבא
(צילום: דנה קופל)
הנשיא גם הודה לצוותים הרפואיים בשיבא, מאנשי הטיפול הנמרץ וחדר המיון ועד לפרופ' איתי פסח, מנהל בית החולים ספרא לילדים שקלט אליו את החטופות והחטופים ששבו משבי חמאס. את הטקס הנחתה סג"ם עדן רם, קצינה במחוז דרום בפיקוד העורף, שנפצעה מ-12 כדורים בבסיס אורים ב-7 באוקטובר. במרכז השיקום "חוזרים לחיים" שנפתח בשיבא בתחילת המלחמה מאושפזים כ-130 פצועים.
12:45 - ריינאייר מבטלת טיסותיה לישראל עד לתחילת פברואר. חברת התעופה ריינאייר ביטלה את טיסותיה לישראל עד לתחילת פברואר. מפרוץ מלחמת חרבות ברזל ביטלה החברה את כל טיסותיה לישראל וממנה, ודחתה מספר פעמים את מועד החזרה לפעילות. החברה הייתה אמורה לחזור לפעול מחר, אך כאמור זו ביטלה את טיסותיה עד ל-1 בפברואר מבלי להוציא הודעה רשמית באתר החברה.
הארכת ביטול הטיסות של ריינאייר גם לחודש ינואר משמעותית משתי סיבות: ראשית, ריינאייר היא אחת מחברות התעופה הזרות המרכזיות הפועלות בישראל, ומוציאה קרוב לאלף טיסות בחודש. שנית, החשש הוא שההחלטה תוביל גם להחלטת חברות אחרות להאריך את הפסקת הפעילות בישראל. וויז אייר, שהיקף פעילותה בישראל דומה, ביטלה את טיסותיה עד ל-8 בינואר, וכעת עולה החשש שהחלטתה של ריינאייר תוביל גם את וויז אייר לביטול טיסותיה בינואר. (שקד גרין)
22 צפייה בגלריה
מטוסים של ריאנאייר דבלין
מטוסים של ריאנאייר דבלין
מטוסים של ריינאייר
(צילום: רויטרס)
12:30 - הותר לפרסום: מוחמד אלאטרש, שהוגדר נעדר במשך חודשיים, חטוף בעזה. יומיים אחרי שדובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי עדכן כי אחד הישראלים שהוגדר נעדר ב-7 באוקטובר נחטף לעזה, הותר הבוקר לפרסם כי מדובר במוחמד אלאטרש (40) מהיישוב הבדואי סעווה בנגב. לפי דובר צה"ל, מספר החטופים שנמצאים בשבי חמאס עומד כעת על 138. מאז הטבח במתקפת הפתע של חמאס לא ידעו קרוביו של אלאטרש מה עלה בגורלו. הוא נשוי לשתי נשים ויש לו 13 ילדים. האחרונה שבהם נולדה לפני שלושה חודשים. (חסן שעלאן)
12:29 - דובר רה"מ בערבית פנה לעזתים: "לאחר חיסול חמאס, חייכם ישתפרו". ברקע תמונות ההמונים שממתינים בתור למזון בדיר אל-בלח, דובר ראש הממשלה בשפה הערבית, אופיר גנדלמן, אמר כי "העזתים התחילו לבקר ולהשמיץ את חמאס על מה הפשעים, ההשפלה, ההפחדה, הדיכוי והרעב". הוא פנה לתושבי רצועת עזה ואמר: "יש שביב של תקווה באופק. לאחר חיסול חמאס חייכם ישתפרו. רצועת עזה תיבנה מחדש ונהנה מביטחון, יציבות ושגשוג - כי לא יהיה ארגון טרור ברצועה".
לדברי גנדלמן, "כוחותינו עדיין מכתרים את ביתו של יחיא סינוואר, והמשימה שלנו היא לעצור אותו. אפשר לסיים את המלחמה בעזה בשני תנאים: ראשית, שחרור כל החטופים, ושנית, אם חמאס ייכנע". (עינב חלבי)
12:07 - הותר לפרסום: רס"ל מאור גרשוני מיקנעם עילית נפל בקרב בצפון הרצועה. הותר לפרסום כי רס"ל (מיל') מאור גרשוני, בן 24, מיקנעם עילית, מפקד לוחם בגדוד 8173, חטיבת "עציוני" (6), נפל אתמול בקרב בצפון רצועת עזה.
22 צפייה בגלריה
רס"ל במיל' מאור גרשוני
רס"ל במיל' מאור גרשוני
רס"ל במיל' מאור גרשוני ז"ל
12:00 - מפקדי בא"ח צנחנים נלחמו בעזה, היום - גיוס לחטיבה. במהלך המלחמה הופעלו לוחמי הכשרת חי"ר של הצנחנים בשלב האימון המתקדם כצוות קרב גדודי בעזה. מתחילת הלחימה, לוחמי ומפקדי הבא"ח חיסלו מחבלים, איתרו והשמידו פירי מנהרות ואיתרו אמצעי לחימה. בימים האחרונים חזרו המפקדים לבסיס האימונים החטיבתי על מנת לקלוט את הלוחמים המתגייסים היום. בלחימה במרחבי עיסא, רימאל ושיח עג'לין, חוסלו מחבלים, הושמדו תשתיות טרור, מחסני אמצעי לחימה ואתרים לייצור אמצעי לחימה וגם סוכלו עשרות פירים. (יואב זיתון)
11:53 - אחרי שיגורים לצפון: צה"ל בגל תקיפות של מטרות חיזבאללה בלבנון. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מטרות של חיזבאללה בשטח לבנון. בין השאר הותקפו משגרים, עמדות צבאיות ומבנים צבאיים. בצבא מסרו כי מוקדם יותר היום זוהו כמה שיגורים משטח לבנון לעבר שטח ישראל. צה"ל תקף באש את מקורות הירי. השיגורים זוהו מוקדם יותר לכיוון אזור מעיין ברוך ומרגליות.
22 צפייה בגלריה
מלחמת עזה עשן מ תקיפת צה"ל ב לבנון 4.12.23
מלחמת עזה עשן מ תקיפת צה"ל ב לבנון 4.12.23
תקיפות צה"ל בלבנון (ארכיון)
(צילום: AFP)
11:38 - תיעוד: המוני עזתים התאספו מול מטה אונר"א בדיר אל-בלח, בבקשה לקבל מזון. המוני תושבים בעזה תועדו מתאספים מול מטה אונר"א בדיר אל-בלח, בבקשה לקבל מזון ומוצרי בסיס.
דובר אונר"א בעזה הזהיר השבוע כי הצרכים ברצועה גדולים מאוד - בצל החורף. הוא קרא להכנסת בגדים ושמיכות בכמויות גדולות, ואמר כי הסיוע שמוכנס לעזה לפי שעה - הוא "טיפה בים". (עינב חלבי)
11:31 - תחקיר קבע: עיתונאי בלבנון נהרג מאש צה"ל. בעולם קוראים לחקור כפשע מלחמה. בכלי התקשורת בעולם התפרסמו תחקירים שקובעים כי עיתונאי סוכנות הידיעות רויטרס, הלבנוני עיסאם עבדאללה (37), נהרג ב-13 באוקטובר מפגיעת שני פגזי טנק ישראליים בגבול ישראל-לבנון. מלבדו נפצעה באורח קשה גם צלמת סוכנות הידיעות AFP כריסטינה עאסי - בכפר עלמא א-שעב שמרוחק כקילומטר מהגבול. חמישה עיתונאים נוספים נפצעו בתקרית, אך לא באורח קשה. בצה"ל מסרו בתגובה לתחקיר כי הצבא לא שם לו עיתונאים למטרה.
ארגוני זכויות אדם בעולם, ובהם Human Rights Watch ואמנסטי אינטרנשיונל קראו לחקור את התקרית כפשע מלחמה.
22 צפייה בגלריה
עיתונאי רויטרס שנהרג ב גבול לבנון עיסאם עבדאללה
עיתונאי רויטרס שנהרג ב גבול לבנון עיסאם עבדאללה
עיסאם עבדאללה, שנהרג בגבול לבנון ב-13 באוקטובר
(צילום: REUTERS/Issam Abdallah)
10:49 - משגר רקטות של חמאס, ליד אזור הומניטרי וסמוך למתקן של האו"ם: "שמעתם רעש חזק?". צה"ל חשף כי חמאס שיגר אתמול 12 רקטות לעבר אזור הדרום ממשגרים שממוקמים לא רחוק מאזור הומניטרי ברפיח, ובקרבת מתקן של האו"ם. "שמעתם רעש חזק אתמול, האו"ם?", נכתב בציוץ של צה"ל ברשת X (טוויטר לשעבר). "זה היה הצליל של 12 רקטות ששיגר חמאס לעבר אזרחים ישראלים בדרום ישראל. חמאס הוא האויב של האנושות, והוא איום לעולם כולו".
10:25 - תיעוד מהרצועה: תושבים רצים ברחובות ג'באליה, לקול פיצוצים לא פוסקים. צה"ל ממשיך לתקוף בג'באליה. בתיעוד שהתפרסם ברצועת עזה נראים תושבים בעיר רצים כשברקע קולות פיצוצים לא פוסקים.
מוקדם יותר הודיע צה"ל כי לוחמים פשטו על מוצב "הביסאן", מוצב צבאי של גדוד מרכז ג'באליה של חמאס. בפשיטה חוסלו כמה מחבלים, ואותרה רשת מנהרות תת קרקעיות המובילות מחוץ למוצב. גם מתחם אימונים ומחסן אמצעי לחימה אותרו במקום. (עינב חלבי)
10:01 - צבע אדום בשדרות ובעוטף עזה. אזעקות צבע אדום הופעלו בשדרות, איבים, ניר עם וגבים שבעוטף עזה. ב-16 השעות האחרונות לא נשמעו אזעקות בעקבות ירי מעזה. לא דווח על נפגעים.
09:45 - "הם יוצאים מתוך ההריסות. ביצוע על האדם עם ה-RPG": כך חוסלו מהאוויר מחבלים בחאן יונס. כלי טיס מאויש מרחוק של חיל האוויר חיסל אתמול חוליית מחבלים שיצאה מפיר מנהרה מתחת להריסות מבנה בחאן יונס. אחד המחבלים אחז במשגר RPG. כלי הטיס הוכוון על ידי לוחמים מצוות הקרב של גדוד 71 בחטיבה 55.
"יש פה מישהו מתחת להריסות. זה נראה שהם יוצאים מתוך ההריסות", נאמר בהכוונה בקולות הקשר. אנשי חיל האוויר קיבלו את האישור - והודיעו: "ביצוע על הבן אדם עם ה-RPG". מיד לאחר מכן נשמעה קריאת "3-2 שגר". אחר כך זוהו עוד מחבלים - שחוסלו מהאוויר. לאחר חיסול המחבלים, כוחות יהל"ם מצוות הקרב השמידו את פיר המנהרה ממנו יצאו המחבלים.
08:11 - קרבות קשים בשג'אעיה, לחימה בחאן יונס ופשיטה על מוצב מרכזי בג'באליה. חטיבה 188 של השריון, יחד עם חטיבות הצנחנים וגולני, בפעולה זה היום הרביעי בשכונת שג'אעיה, שהפכה למוקד הלחימה העיקש והקשה ביותר מתחילת חידוש התמרון הקרקעי בסוף השבוע. ביממה האחרונה נרשמו בשכונה יותר מ-50 היתקלויות עם חוליות מחבלים, וקרוב ל-200 מחבלים חוסלו - רבים מהם מאש טנקי חטיבה 188, צלפי גדוד 890 ולוחמי סיירת גולני.

22 צפייה בגלריה
מלחמת עזה חיילים צה"ל ב רצועת עזה 7.12.23
מלחמת עזה חיילים צה"ל ב רצועת עזה 7.12.23
חיילי צה"ל ברצועת עזה
(צילום: דובר צה"ל)
הכוחות כבשו את השכונה ממספר כיוונים ובהם מהגבול עם ישראל. הכוחות פועלים גם בקסבה הצפופה של שג'אעיה, ורוב ההיתקלויות כוללות שיגורי טילי RPG מטווחים קרובים לעבר הטנקים והנמ"רים. בצבא מעריכים כי ייקחו עוד כמה ימים ארוכים עד להשגת שליטה מבצעית ולטיהור השכונה הגדולה שבמזרח העיר עזה, מאחר שרבים מחמושי גדוד חמאס במקום לא עזבו אותה - בניגוד לשכונות ועיירות אחרות בצפון הרצועה שצה"ל כבש. הכוחות גם איתרו עד כה בשג'אעיה עשרות פירי מנהרות, וסימנים בשטח שנותרו ממרחץ הדמים והחטיפה ההמונית ב-7 באוקטובר.
22 צפייה בגלריה
מלחמת עזה כוחות צה"ל ב רצועת עזה 7.12.23
מלחמת עזה כוחות צה"ל ב רצועת עזה 7.12.23
(צילום: דובר צה"ל)
במקביל, נמשכים הקרבות גם בחאן יונס ובג'באליה. בחאן יונס חוסלו מחבלים והותקפו עשרות יעדי טרור מהאוויר. כוח של דובדבן נתקל בחוליית מחבלים שיצאה מפיר מנהרה, חיסל בהיתקלות שני מחבלים והשמיד את הפיר. בג'באליה, צוות הקרב של חטיבה 460 פשט על מוצב "הביסאן", מוצב צבאי של גדוד מרכז ג'אבליה של חמאס. בפשיטה חוסלו כמה מחבלים. כמו כן, איתרו הכוחות רשת מנהרות תת קרקעיות המובילות מחוץ למוצב, מתחם אימונים ומחסן אמצעי לחימה במרחב המוצב. (יואב זיתון)
22 צפייה בגלריה
מלחמת עזה חיילים צה"ל ב רצועת עזה 7.12.23 3
מלחמת עזה חיילים צה"ל ב רצועת עזה 7.12.23 3
(צילום: דובר צה"ל)

22 צפייה בגלריה
מלחמת עזה חיילים צה"ל ב רצועת עזה 7.12.23 2
מלחמת עזה חיילים צה"ל ב רצועת עזה 7.12.23 2
(צילום: דובר צה"ל)

22 צפייה בגלריה
מלחמת עזה כוחות צה"ל ב רצועת עזה 7.12.23 3
מלחמת עזה כוחות צה"ל ב רצועת עזה 7.12.23 3
(צילום: דובר צה"ל)
07:59 - דיווח: גישושים לגבי עסקת חטופים חדשה בין ישראל לחמאס. מקורות במצרים אמרו לעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי בקהיר מעריכים שיש אינדיקציות שמאותתות על חזרה אפשרית לעסקה בין ישראל לחמאס בקרוב. לדברי אחד המקורות, האווירה והשיטה הישראלית שקדמה לעסקה הקודמת ניכרת כעת - הסלמה אלימה והצהרות נגד עסקאות - בזמן שבמקביל מתנהלים קווי תקשורת עם המתווכים.
בדיווח נטען כי יש תנועות מצד ישראל, שמנסה ליזום עסקה חדשה מול חמאס. מקור מצרי אמר לעיתון כי ישראל גיששה מול מצרים היתכנות להסכם נוסף, שיביא להפסקת אש. העסקה המדוברת, לפי הדיווח, אמורה לכלול חיילות, מבוגרים וחיילים פצועים.
לדיווח לא נמסר אישור רשמי בישראל, וטרם התפרסמו דיווחים אחרים בעניין אפשרות לעסקה חדשה בין ישראל לחמאס. (ליאור בן ארי)
22 צפייה בגלריה
מלחמת עזה תמונות החטופים ב מוזיאון תל אביב לאמנות 22.11.23
מלחמת עזה תמונות החטופים ב מוזיאון תל אביב לאמנות 22.11.23
תמונות החטופים במוזיאון תל אביב לאמנות
(צילום: Amir Levy/Getty Images)
06:53 - אזעקה במושב מרגליות שבגליל העליון, נפילות באזור מוצב צה"לי. אזעקה נשמעה במושב מרגליות שבגליל העליון, בגבול עם לבנון. זוהו כמה נפילות באזור מוצב של צה"ל באזור, וכבישים נסגרו לתנועה. (יאיר קראוס)

סיכום חדשות הלילה

שני חללי צה"ל נפלו בקרבות ברצועת עזה. דובר צה"ל התיר לפרסם כי סמ"ר עמית בונצל (22) משוהם, לוחם וסמל מחלקה בסיירת צנחנים של חטיבת הצנחנים (35), נפל אתמול בקרב במרכז רצועת עזה. בנוסף, סמ"ר עלמנאו עמנואל פלקה (22) מקריית גת, לוחם ביחידת דובדבן של חטיבת הקומנדו (89), נפטר אתמול לאחר שנפצע בקרב ב-5 בדצמבר בדרום הרצועה. צה"ל הודיע כי בקרב שבו נפל סמ"ר עמית בונצל, נפצעו שלושה לוחמים במילואים מסיירת צנחנים באורח קשה. לוחם נוסף במילואים מגדוד 7008 נפצע באורח קשה בקרב בצפון הרצועה.
22 צפייה בגלריה
סמ"ר עלמנאו עמנואל פלקה וסמ"ר עמית בונצל
סמ"ר עלמנאו עמנואל פלקה וסמ"ר עמית בונצל
סמ"ר עלמנאו עמנואל פלקה וסמ"ר עמית בונצל
דיווח: כך חמאס "הרדים" את ישראל לפני 7 באוקטובר. העיתון "וושינגטון פוסט" פרסם ידיעה נרחבת על האופן שבו חמאס "הרדים" את ישראל לקראת מתקפת הטרור של 7 באוקטובר, ומדווח כי לצד ההימנעות של ארגון הטרור מירי רקטות מאז תום מבצע "שומר החומות" ב-2021, גורמים בחמאס אף העבירו לישראל מידע מודיעיני על הג'יהאד האיסלאמי, ארגון הטרור שמולו התחוללה רוב הלחימה מאז תום "שומר החומות" ועד מתקפת הפתע של חמאס לפני חודשיים. הדיווח הזה מתבסס על גורם ביטחוני ישראלי ששוחח עם ה"פוסט" בעילום שם.
הקבינט אישר: אספקת הדלק לרצועה תוכפל. הקבינט המדיני-ביטחוני המורחב אישר להגדיל את כמות הדלק שנכנסת לעזה ועומדת כיום על 60 אלף ליטר מדי יום, כשלפי לשכת נתניהו המטרה היא למנוע קריסה הומניטרית ברצועה. ההחלטה התקבלה בצל לחץ אמריקני, כשבוושינגטון דרשו לשלש את הכמות ל-180 אלף ליטר ביום. בהודעה בתום הישיבה לא נמסר מה התהיה הכמות החדשה, אך ההבנה היא שלפי הצעת שר הביטחון גלנט היא תוכפל תחילה ל-120 אלף ואם חמאס יאפשר לצלב האדום לבקר חטופים – היא תוגדל שוב ל-180. מי שיוסמך לקבוע את הכמות יהיה הקבינט המצומצם. להחלטה התנגדו השרים איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ'.
22 צפייה בגלריה
משאית דלק סולר מצרית ממתינה במעבר רפיח להיכנס ל רצועת עזה מלחמה בעזה חרבות ברזל
משאית דלק סולר מצרית ממתינה במעבר רפיח להיכנס ל רצועת עזה מלחמה בעזה חרבות ברזל
משאית דלק מצרית במעבר רפיח
(צילום: SAID KHATIB / AFP)
צה"ל: קרבות בלב חאן יונס, העיר מכותרת. דובר צה"ל הודיע כי אוגדה 98, אוגדת הכוחות המיוחדים, נלחמת לראשונה בלב העיר חאן יונס שבדרום הרצועה ומכתרת אותה. הדובר דניאל הגרי הוסיף כי כוחות צה"ל פרצו את קווי ההגנה בחאן יונס וגם בשג'אעיה ובג'באליה שבצפון הרצועה.
ראש ממשלת בלגיה הכריז: "נאסור כניסת מתנחלים קיצונים למדינה". איסור הכניסה שעליו הכריז ראש הממשלה הבלגי אלכסנדר דה-קרו מכוון נגד מתנחלים שלדברי בריסל השתתפו בפעילויות ש"חותרות תחת מאמצי השלום והדין הבינלאומי". ההכרזה מגיעה יממה אחרי שארה"ב כבר הודיעה על סנקציות דומות. בלגיה היא המדינה הראשונה באירופה שמכריזה על איסור כניסה של מתנחלים קיצונים, וכנראה לא תהיה האחרונה.
ארגון הבריאות העולמי מזהיר: "מערכת הבריאות בעזה מתקרבת לקריסה מוחלטת". מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי (WHO) ד"ר טדרוס אדהנום ג'ברייסוס הזהיר כי "מערכת הבריאות בעזה נמצאת על הברכיים" ומתקרבת ל"קריסה מוחלטת". כך לפי דיווח ב-CNN. ג'ברייסוס התייחס לבית החולים כמאל עדוואן השוכן בצפון הרצועה, ואמר כי "עזה לא יכולה להרשות לעצמה לאבד מרכזים רפואיים נוספים - אחד מהם נמצא על סף סגירה. זה ימנע מאלפי אנשים לקבל טיפול חיוני מציל חיים". הארגון דיווח כי מתחילת המלחמה אירעו "לפחות 212 תקיפות על מוסדות הבריאות בעזה. בעקבות כך, רק 14 בתי חולים מתפקדים חלקית, שלושה מתפקדים באופן מינימלי ו-19 יצאו מכלל שירות".