סגור

דעה
הקמת משמר לאומי תחזק את המדינה

מעורבות של ארגונים כמו "השומר החדש" במשמר הלאומי יתרום ליצירת אזרחים מעורבים יותר, לפיתוח ויישום טכנולוגי, ובנוסף לכל גם יחסוך לנו כסף. כך נוכל לבנות מדינת אחווה כמו שהייתה פעם - רק חזקה יותר

לפני כמה שבועות הכריז ראש הממשלה נפתלי בנט כי יקים משמר לאומי. משמר לאומי הוא גוף שמשלב גורמים צבאיים ואזרחיים והוא ישלב, לצד כח סדיר, כח של משוחררי מילואים תחת מג"ב. משימותיו יהיו שיטור, שמירה על הצירים, אבטחת השטחים הפתוחים ועזרה לכוחות הסדירים בערים המעורבות.
1 צפייה בגלריה
שוטרי מג"ב
שוטרי מג"ב
שוטרי מג"ב. שיתוף פעולה עם ארגונים אזרחיים הוא הזדמנות ליצירת חברה מעורבת ומשפיעה
(צילום: AFP)
למרות שיש המתנגדים לכך, שיתוף פעולה עם ארגונים שונים, כמו "השומר החדש", מהווה הזדמנות ליצור חברה מעורבת ומשפיעה. לשיתוף פעולה כזה יש שלושה יתרונות מובהקים:
יצירת אזרחים מעורבים: מדינה חזקה היא מדינה עם ערבות הדדית משמעותית בכל שלבי החיים ובכל מרחבי העשייה. כמו שאירגון הצלה מתגבר את מד״א ומסייע בהצלת חיים, שלווה מסייעת למשרד החינוך, עזר מציון ויד שרה למשרד הבריאות וכו', כך ארגון השומר החדש מסייע להגנה על חקלאים ואתגרי ביטחון פנים נוספים. אזרח מעורב יוצר אזרח טוב יותר. במדינה חפצת חיים אשר לה חברה בריאה, שיתופי פעולה של אזרחים אכפתיים עם הממסד בונים אחווה ורעות חברתיים שמחזקים ומחשלים את החוסן הלאומי. אין בכך כמובן פגיעה בכבוד הריבון, אלא להיפך.
פיתוח ויישום טכנולוגי: מצבן של רשויות המדינה בל הנוגע לדיגיטציה טעון שיפור רב, הן ברמה הלאומית והן ברמה המוניציפלית. עמותות ומיזמים שיתנו כתף למען ביטחון התושבים יעשו שימוש בכוחות הדיגיטליים המפותחים הקיימים במגזר הפרטי ובמגזר השלישי לטובת פעילותן של רשויות המדינה ורשויות אכיפת החוק. דמיינו לרגע את הפוטנציאל הגלום ביכולות גיוס המתנדבים והקידמה הדיגיטלית של חברות הייטק וארגונים אזרחיים כמו השומר החדש שייפגשו עם הממסדיות ורישיון הכוח של מג״ב.
חיסכון תקציבי: תקנים עולים כסף רב למשלם המיסים. אמנם אסור שכל החלטה תסתיים בהסתכלות דרך החור שבגרוש, אך צריך לחשוב לטווח ארוך בו המעורבות החברתית והערבות ההדדית מניבים דיבידנדים כלכליים וסולידריים. גיוס מתנדבים לתפקידי ביטחון פנים, וספציפית למג״ב, יחסוך למדינה ולמשלם המיסים כסף ובירוקרטיה, שגם היא עולה לכולנו כסף.
כעת מונחת בפנינו משימה והיא הבטחת ביטחונם האישי של אזרחי המדינה. התקווה שלי היא שלא נצטרך להחזיק כל כך הרבה שוטרים במשרה מלאה, בדיוק כפי שאיננו נדרשים להחזיק את כל החיילים במשרה מלאה. באמצעות שילוב של שוטרים עם מתנדבים ניתן לעשות אדפטציה למודל של הצבא, שמשלב כוחות סדירים עם מערך של מילואימניקים. זה לא רק עובד טוב ברמה של סולידריות ומעורבות אזרחית, ולא רק חוסך עלויות של החזקת כוח אדם מיותר - בסופו של דבר זה גם סופר-כלכלי כי "בשאר הזמן" המילואימניקים מצמיחים את כלכלת ישראל במגוון תחומים כאנשים עובדים.
הקמת המשמר הלאומי בשיתוף פעולה של מג״ב, השומר החדש וארגונים אזרחיים נוספים היא צו השעה. אין זמן לחכות, כי האירועים בשטח נותנים את הטון, וכל יום שעובר מצמצם את מרחב הפעולה. הדרך הנכונה והיחידה להתמודדות היא לקחת את היוזמה לידיים אזרחיות וממסדיות, ובד בבד לבנות מדינת אחווה. בדיוק כמו שהיא הייתה פעם - רק חזקה יותר.

מייקל אייזנברג הוא שותף בקרן הון סיכון אלף, יו״ר ארגון השומר החדש ומחבר הספר ״חלב, דבש ואי וודאות״ שיוצא לאור בימים אלה
לכתבה זו פורסמו 0 תגובות ב 0 דיונים
הוספת תגובה חדשה
אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר אתתנאי השימוש של כלכליסט לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.