סגור

פיגוע במוצאי יום העצמאות: שלושה נרצחים ושני פצועים קשה באלעד

מדיווחים ראשוניים עולה כי שני מחבלים תקפו עוברי אורח באמפי פארק עם גרזן. המשטרה פתחה בסריקות והקימה מחסומים בעקבות רכב שנמלט מהזירה. גבר כבן 40 אותר במצב קשה כשהוא ירוי בראשו, נבדקת אפשרות שמדובר באחד המחבלים. העירייה ביקשה מהתושבים להישאר בבתים

מתקפת טרור רצחנית בצאת יום העצמאות: שלושה בני אדם נרצחו וארבעה נוספים נפצעו - שניים באורח קשה, אחד באורח בינוני ואחד במצב קל - בפיגוע שאירע הערב (חמישי) בעיר החרדית אלעד שליד ראש העין. המשטרה פתחה בסריקות אחר רכב שנמלט מהזירה והקימה מחסומים בכבישי האזור.
לפי החשד, שני מחבלים חמושים בגרזן ובסכין פגעו בעוברי אורח ונמלטו מהמקום. קיים חשש שיצליחו להימלט לשטחי הרשות הפלסטינית שנמצאים כשלושה ק"מ מהעיר.
1 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע באלעד
זירת הפיגוע באלעד
זירת הפיגוע באלעד
(יאיר שגיא)
הדיווח על האירוע התקבל בשעה 20:36 במרחב ירקון של מגן דוד אדום. מהמידע שהגיע לרשויות, החמושים תקפו עוברי אורח באמפי פארק ליד רחוב אבן גבירול. חובשים ופרמדיקים של מד"א פינו את ארבעת הפצועים לבתי החולים בילינסון ושיבא.
פרמדיק מד"א אלון ריזקאן סיפר כי "מדובר באירוע קשה מאוד. כשהגענו למקום הבחנו שמדובר בזירה מורכבת. סמוך לכיכר באבן גבירול שכב גבר כבן 40 ליד רכב כשהוא עם פציעות קשות בגופו, ביצענו בדיקות רפואיות אבל הוא היה ללא סימני חיים ונאלצנו לקבוע את מותו. ירדתי במדרגות לפארק הסמוך, ביצענו פעולות החייאה בגבר כבן 40 שהיה מחוסר הכרה ובסופן נאלצנו לקבוע את מותו. במרחק של עשרות מטרים שכב פצוע נוסף מחוסר הכרה, גם הוא בשנות ה-40 עם פציעות קשות ולאחר פעולות החייאה נקבע מותו".
הוא הוסיף כי "שלושה פצועים, בהם גבר כבן 60 וגבר כבן 35 שנפגעו באורח קשה טופלו במקום ופונו לבתי החולים שיבא בתל השומר ובילינסון כשהם מורדמים ומונשמים. גבר כבן 40 שנפצע באורח בינוני פונה לבית החולים בילינסון ובן 23 שנפגע באורח קל במאבק עם המחבלים פונה לבת חולים במצב יציב".
עיריית אלעד פנתה לתושבים וביקשה מהם להישאר בבתים - אך לתושבים רבים אין אינטרנט או מכשירי רדיו, וסביר שחלק ניכר מהם לא קיבלו את ההודעה על הפיגוע. בסרטונים נוספים מהעיר תועדו חמושים, ככל הנראה מכוחות הביטחון, שפתחו בסריקות עם נשקים שלופים באתרי בנייה באזור. השר לביטחון הפנים עמר בר-לב קיבל עדכונים על הפיגוע ומקיים התייעצויות.
הפיגוע באלעד מתווסף לשורה של פיגועים בערי ישראל, שאירעו מסוף חודש מרץ. ביום שישי שעבר נרצח בפיגוע ירי בכניסה לאריאל המאבטח ויאצ'סלב (דניאל) גולב (23). שני מחבלים החמושים ברובי קרל גוסטב הגיעו לעמדה, ירו עליה - ואז יצאו מהרכב וירו בגולב מטווח אפס. גולב הגן בגופו על בת זוגו שהייתה שותפתו לעמדה וספג את הקליעים שנורו. כעבור מצוד שנמשך כ-20 שעות נתפסו המחבלים בעיירה פלסטינית סמוכה לעיר שבשומרון.
ב-7 באפריל נרצחו בפיגוע ירי בבר האילקה ברחוב דיזנגוף בתל אביב תומר מורד ואיתם מגיני, בני 27 מכפר סבא. שעות לאחר הפיגוע נקבע בבית החולים מותו של אחד הפצועים, ברק לופן בן 35 מגבעת שמואל. המחבל אותר שעות לאחר הפיגוע על ידי שב"כ מסתתר סמוך למסגד באזור כיכר השעון ביפו וחוסל בחילופי אש עם כוח לוחמי שב"כ וימ"מ.
בשבוע שלפני כן נרצחו חמישה בני אדם בפיגוע ירי בבני ברק. מחבל פלסטיני מאזור ג'נין ירה למוות בארבעה אזרחים, ולאחר מכן נהרג בקרב יריות עם המשטרה, שבו גם נהרג השוטר אמיר חורי.
יומיים קודם נרצחו שוטרי מג"ב יזן פלאח ושיראל אבוקרט מירי של שני מחבלים אזרחי ישראל תומכי דאעש מאום אל פחם שארבו להם בתחנת אוטובוס בחדרה. המחבלים חוסלו על ידי מסתערבים של הימ"מ ואיש שב"כ שאכלו במסעדה סמוכה ושמעו את הירי.
בשבוע שלפני כן נרצחו ארבעה ישראלים בפיגוע דריסה ודקירה בבאר שבע שביצע מחבל בדואי תושב חורה שבנגב. נהג אוטובוס ואזרח ירו למוות במחבל. בעקבות שורת הפיגועים הכריזה מערכת הביטחון על היערכות "שובר גלים" שנועדה לבלום את גל הטרור.