סגור

עוקף את הליכוד: אנגלמן יפרסם 10 דו"חות ביטחוניים לציבור

קרוב לשנה לא מתפרסמים דו"חות מבקר בנושאים ביטחוניים בשל החרם שהטיל הליכוד על עבודת ועדות הכנסת; כעת החליט המבקר לנצל סעיף בחוק המאפשר לו להטיל בעצמו חיסיון על חלקים בדו"חות - ולפרסם את הדו"חות המצונזרים, ובהם זה העוסק במטוס ראש הממשלה

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הודיע ליו"ר הכנסת, ח"כ מיקי לוי, על כוונתו לפרסם דו"ח ובו עשרה פרקים ביטחוניים, אף שלא הוקמה ועדה לביקורת המדינה. בכך מתכוון המבקר לשים קץ לפקק פרסום הדו"חות הביטחוניים שיצרה החרמת ועדות הכנסת על ידי הליכוד.
על פי חוק מבקר המדינה, ועדת המשנה החשאית של הוועדה לביקורת המדינה קובעת מה יפורסם מתוך דו"חות המבקר בנושאים ביטחוניים. אלא שכדי להקים ועדת משנה יש להקים את הוועדה לביקורת המדינה עצמה.
על פי תקנון הכנסת, בראש הוועדה לביקורת המדינה חייב לעמוד איש אופוזיציה. מאחר שהליכוד מחרים את איוש הוועדות, ומפלגות האופוזיציה האחרות משתפות עם כך פעולה, לא הוקמה ועדה לביקורת מאז הקמת הכנסת. התוצאה היא שדו"חות ביטחוניים אינם מתפרסמים.

2 צפייה בגלריה
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן
(צילום: תדמית)

לליכוד יש שני רווחים מהמצב הזה. הראשון הוא אי קיום דיונים בדו"חות העוסקים בתקופת ממשלות נתניהו; השני הוא שחברי הכנסת של הליכוד, שהתרגלו בחלקם הגדול לתפקידי שרים ויושבי ראש ועדות, לא נאלצים לעסוק בעבודת ועדות פשוטה כח"כים רגילים.
העברת ההחלטה מהכנסת למבקר המדינה תפגע משמעותית במעמד הכנסת.
שבעה דו"חות ביטחוניים ממתינים יותר מחצי שנה לפרסום - קניית מטוס ראש הממשלה נתניהו; היערכות חברת חשמל למתקפת סייבר; מערכות המידע של ועדת הבחירות המרכזית; שמירה על חומרים מסוכנים בעת לחימה; מיקור חוץ במערכת הביטחון; הדו"חות הכספיים של התעשייה האווירית; והדו"ח הדן בנכסי ניצולי שואה במדינות זרות.

2 צפייה בגלריה
מטוס ראש הממשלה בנימין נתניהו בואינג 767-300ER
מטוס ראש הממשלה בנימין נתניהו בואינג 767-300ER
נתניהו ומטוס רה"מ
(צילום: התעשייה האווירית, עמית שאבי)
שלושה דו"חות ביטחוניים נוספים אמורים להצטרף לרשימת ההמתנה במרץ. החשוב בהם עוסק בתר"ש גדעון, תוכנית החומש הקודמת של צה"ל שהסתיימה ב-2019. במידה רבה זה דו"ח על תקופת כהונתו של הרמטכ"ל הקודם גדי איזנקוט. שני פרקים נוספים עוסקים במצ"ח ובמחקר ופיתוח במערכת הביטחון.
אנגלמן כתב היום ליו"ר הכנסת מיקי לוי ולמרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין מהליכוד, כי בכוונתו לפרסם את הדו"חות הביטחוניים בהיעדר ועדה לביקורת המדינה. הוא הסביר שסעיף 17(ג) לחוק מבקר המדינה מאפשר לו להטיל חיסיון על חלקים מהדו"חות, לאחר התייעצות עם הממשלה, ולפרסם את הדו"חות המצונזרים.
אנגלמן מסביר את החלטתו בכך ש"לא הוקמה ועדה לביקורת המדינה תקופה ממושכת. קיבלתי החלטה זו כשלנגד עיניי הרצון להביא איזון ראוי בין עקרון הפומביות, המעוגן בסעיף 12 לחוק-יסוד: מבקר המדינה מחד גיסא, לבין הצורך לשמור על ביטחון המדינה בשל פרסום הדו"חות שבנדון, מאידך גיסא".