סגור
נגיד בנק ישראל אמיר ירון בראיון לבלומברג ב כנס דאבוס 2024
נגיד בנק ישראל אמיר ירון (צילום: בלומברג)

הנגיד על הורדת הדירוג: "חשוב שהממשלה והכנסת יטפלו בסוגיות שמועלות בדוח"

בהתייחסות ראשונה לדוח של מודי'ס שפורסם ביום שישי, הביע אמיר ירון אמון בכלכלה הישראלית: "ידענו להתאושש מתקופות קשות בעבר ולחזור לשגשג במהרה, ויש לכלכלה הישראלית את החוזקות להבטיח שכך יהיה גם הפעם". נגיד בנק ישראל ניצל את ההזדמנות לדחוק בממשלה להעביר את התקציב "כולל כל ההתאמות הנכללות בו"

רגע לפני פתיחת המסחר בבורסת תל אביב, התייחס הבוקר (א') נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון לראשונה להחלטה של סוכנות הדירוג מודי'ס להוריד את דירוג האשראי של ישראל. "הכלכלה הישראלית מושתתת על יסודות כלכליים חסונים ובריאים, תוך הובלה עולמית בתחומי חדשנות וטכנולוגיה", אמר. "ידענו להתאושש מתקופות קשות בעבר ולחזור לשגשג במהרה, ויש לכלכלה הישראלית את החוזקות להבטיח שכך יהיה גם הפעם".
לפי בנק ישראל, יש שלוש סיבות להפחתת דירוג האשראי: "חוסר הוודאות לגבי מועד ואופן סיום מלחמת "חרבות ברזל", השפעת המלחמה על פניוּת הממשלה והכנסת לעסוק בסוגיות ליבה כלכליות וחברתיות והשינוי במצב הפיסקלי". את הסיבה להורדת תחזית הדירוג (כלומר, העובדה שתיתכן הורדת דירוג נוספת בעתיד) מסכם הבנק המרכזי כך: "אי הוודאות בנוגע להתרחבות המלחמה לזירה הצפונית".
בבנק ישראל ציטטו גם את החוזקות של כלכלת ישראל שציין הדו"ח כמו "ההתאוששות המהירה מהזעזוע הראשוני שגרמה המלחמה, שהתבטאו בירידה חדה בשיעור האבטלה ועלייה ברמת הפעילות, כפי שמשתקף, בין היתר, בגידול בהיקף הרכישות בכרטיסי האשראי ובהערכות של המגזר העסקי לגבי הפעילות בחודשים הקרובים. מגמות אלו התעצמו בדצמבר ובינואר. ובאו לידי ביטוי גם בהתאוששות של השווקים הפיננסים וביציבותם". יצוין כי בנק ישראל לא הזכיר את החוסן של החברה האזרחית ואת החוסן של מערכת המשפט כפי שהוזכרו בדו"ח של מודי'ס.
בבנק ישראל ביקשו גם להזכיר למשקיעים כי על אף שישראל חוותה משברים קשים, היא מעולם לא פיגרה בהחזרי החוב: "יש לציין כי מדינת ישראל חוותה בעבר משברים גאו-פוליטיים בתקופות בהן יחסי חוב/תוצר היו גבוהים בהרבה ומעולם לא היה פיגור כלשהו בהחזרי החוב של הממשלה". הבנק גם הזכיר את יתרונות המאקרו של ישראל בהקשר של יכולת החזר החוב, שהם "פוטנציאל הצמיחה הגבוה של המשק והעודף המבני בחשבון השוטף".
לסיום, השתמשו בבנק בהורדת הדירוג בכדי לדחוק בממשלה ובכנסת להעביר את התקציב שהונח בכנסת, כולל כל הקיצוצים והמיסים שבו. בנוסף, בבנק הזכירו לממשלה כי עליה לדאוג לטפל בבעיות השורש של הכלכלה הישראלית (תשתיות, חינוך ותעסוקה בקרב גברים חרדים, ופריון נמוך): "כדי לחזק את אמון השווקים וחברות הדירוג בכלכלה הישראלית, חשוב שהממשלה והכנסת יפעלו לטיפול בסוגיות הכלכליות שמועלות בדוח. בנק ישראל הציג כבר מספר דרכי פעולה ברוח זו ובכללן אישור התקציב של 2024 בכנסת עם כל ההתאמות הנכללות בו".