סגור
הדמייה ממגורות גרעינים נמל מספנות ישראל חיפה
הדמייה של ממגורות גרעינים של נמל מספנות ישראל שיוקמו בחיפה. מהמתקדמים בעולם

מספנות ישראל מרחיבה פעילות: תקים ממגורות ליבוא תבואה

החברה בשליטת סמי קצב, שלומי פוגל ואסי שמלצר, רכשה ממגורות בשווי 96 מיליון שקל מספק באירופה, שיוקמו בנמל החברה בחיפה ויאחסנו 60 אלף טון גרעינים. לפי החברה, ההשקעת בתחום צפויה להגיע ל-150 מיליון שקל

לא רק ספינות קרב, מוצרי בנייה ומלט: חברת מספנות ישראל מרחיבה פעילות ונערכת לכניסה גם לתחום יבוא התבואה.
בימים האחרונים חתמה החברה עם ספק מאירופה הסכם בשווי של 96 מיליון שקל, במסגרתו הוא יספק לה את הממגורות (מתקן לאחסנת תבואות. י.א) ואת המערכות הכרוכות בהפעלת מתקן הממגורות שבכוונתה להקים. ממגורות אלה ישמשו לקליטה ואחסון של גרעינים מיובאים למאכל בני אדם ובעלי חיים.
בחברה, שבשליטת אנשי העסקים סמי קצב, שלומי פוגל ואסי שמלצר אמרו היום (א') כי המתקן החדש שיוקם בשטח נמל מספנות ישראל בחיפה יענה למחסור בתשתיות בתחום התבואה, כשהקמתו תושלם הוא יהיה מהמתקדמים בעולם ופעילותו תתאפיין בקצבי פריקה גבוהים במיוחד.
המתקן המתוכנן יאפשר למספנות ישראל לאחסן כ-60 אלף טון תבואה בממגורות שרכשה, וההסכם בינה לבין הספק האירופאי כולל אפשרות להרחבה עתידית של המתקן.
בנוסף, המתקן המתוכנן יחובר באמצעות שלושה מסועים ייעודיים שיניעו סחורות מרציף הפריקה שלה. לפי מספנות ישראל, המתקן יאפשר פריקה למספר משאיות בו-זמנית ויכלול אפשרות לשנע סחורות גם באמצעות רכבת, שכן קו המסילה שלה צפוי לעבור בעוד כשנתיים בתחומי הנמל. בחברה אמרו עוד כי פיתוח תשתיות הרכבת בשטח הנמל צפוי להגביר את כושר פעילותה בתחומים השונים.
לפי מספנות ישראל, פעילותה בתחום התבואה תאפשר לה גם לספק שירותים לאוניות תבואה שכיום מתקשות להגיע לנמל שלה בחיפה וזאת בשל היעדר תשתית מתאימה לקליטת מטענים מסוג זה. בנוסף יש בכוונתה להשקיע בפיתוח התשתיות שלה בתחום עוד כמה עשרות מיליוני שקלים, וסך ההשקעה שלה בנושא צפוי להגיע לכ-150 מיליון שקל.
יבוא התבואה לישראל, הכולל גרעינים המשמשים למאכל בני אדם ובעלי חיים נעשה כיום באמצעות ממגורות דגון בחיפה ובאמצעות הממגורות באשדוד. מתוך כ-4.5 מיליון טון גרעינים שמיובאים לארץ מדי שנה, נפרקים בממגורות דגון בחיפה כ-3.5 מיליון טון תבואה. עם זאת, מדובר בממגורות מיושנות, שפועלות מאז אמצעות שנות ה-50 של המאה הקודמת ובכוונת נמל חיפה החדש להקים במתחם שלו ממגורות חדשות – תוך פירוק הממגורות המיושנות.
מנכ"ל מספנות ישראל אמר היום כי מתקן הממגורות החדש יוקם בתוך כשנתיים וכי "מדובר בפרויקט משמעותי שמהווה חלק מהאסטרטגיה שלנו להרחיב ולגוון את פעילות מספנות ישראל ולייצר ריבוי מרכזי רווח". לדבריו, תחום הממגורות לקליטת תבואה בארץ לוקה במחסור בתשתיות חדשות ובשל כך בחוסר יעילות שמובילים לתורים ארוכים של אוניות לקראת פריקת התבואה.
מספנות ישראל סיכמה את 9 החודשים הראשונים של 2022 עם הכנסות שיא של 1.1 מיליארד שקל, עלייה של 63% לעומת התקופה המקבילה מ-2021. היא עוסקת בפיתוח ובייצור של כלי שייט צבאיים, ובשנים האחרונות הרחיבה משמעותית גם את פעילותה בתחום יבוא מלט וחומרי בנייה וזאת באמצעות חברת הבת סימנט.