סגור
חקלאית ב מלאווי 2016
חקלאית במלאווי, אילוסטרציה (צילום: REUTERS/Mike Hutchings)

כולם מרוויחים: מלאווי תשלח לישראל אלפי עובדי חקלאות

המדינה האפריקאית הודיעה כי נשלחו כבר 200 עובדים ובהמשך יישלחו נוספים. עבור מלאווי, אחת המדינות העניות בעולם, מדובר בדרך לספק תעסוקה לצעירים, בעוד עבור ישראל מדובר בעוד ידיים עובדות לענף שאיבד אלפי עובדים מאז תחילת המלחמה

מלאווי הודיעה כי היא שולחת לישראל אלפי עובדים בחקלאות, שיעזרו למלא את המחסור שנוצר מאז מתקפת החמאס ב-7 באוקטובר, כך לפי דיווח בניו יורק טיימס.
בהודעה שפרסמה השבוע הממשלה במלאווי נמסר כי יותר מ-200 אנשים טסו בשבת לישראל, וכי נוספים יישלחו בהמשך. בממשלה הגדירו זאת כתוכנית לספק תעסוקה נחוצה לצעירים. אולם, מפלגות האופוזיציה וארגונים חברתיים במדינה האפריקאית העבירו ביקורת על המהלך בטענה כי הוא מסכן את חיי העובדים, וציינו כי ההכרזה התפרסמה שבועיים לאחר שממשלת ישראל הודיעה על חבילת סיוע בגובה 60 מיליון דולר למלאווי.
עם זאת, אייזנהאואר מקאקה, שר החוץ לשעבר של מלאווי, אמר כי לפי ההסכם עם ישראל יגיעו 5,000 עובדים מהמדינה, וכי שליחתם לא הייתה תנאי לקבלת חבילת הסיוע. גם שר העבודה ווזי קאירה הגן על ההסכם, ומסר בהצהרה כי "הבטיחות והביטחון של הצעירים הם מהותיים", והוסיף כי הם יעבדו במקומות המוגדרים כבטוחים ולא יהיו מעורבים בפעילויות נוספות מלבד חקלאות.
מלאווי דורגה על ידי הבנק העולמי כמדינה הרביעית הענייה ביותר בעולם. היא בחובות גדולים ובמחסור של מוצרי יסוד. המדינה כבר שלחה עובדי חקלאות לישראל, וכן למדינות כמו כווית והאמירויות.
לפני תחילת המלחמה עבדו בישראל כ-30 אלף עובדים זרים בחקלאות, רובם מתאילנד, אך עשרות נחטפו לעזה בידי החמאס, ואחרים עזבו. סקטור החקלאות העסיק גם כ-9,000 עובדים פלסטינים, אך כניסתם למדינה נאסרה מאז החלה המלחמה.