סגור
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ'
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' (צילום: עמית שאבי)

פרסום ראשון
פערים גדולים: סמוטריץ' ובכירי האוצר יציגו לנתניהו ההצעות לשינוי התקציב

צמרת האוצר תגיע ללשכת נתניהו בכדי להציג לו את שינויי התקציב. הצפי: אגף התקציבים ושר האוצר צפויים להציג תוכניות שונות

צמרת האוצר צפויה להגיע הערב (ג') ללשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על מנת להציג לו את השינויים המוצעים לתקציב המדינה לשנת 2023. הצפי: שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ויועציו הפוליטיים יציגו תוכנית מאוד מחוררת ולא אחראית תקציבית - אותה תוכנית שפרסם סמוטריץ' בחמישי האחרון, שגובשה ללא ידיעת הפקידות הבכירה במשרדו; מנגד, אגף התקציבים יציג את תוכניתו כפי שנחשפה ב"כלכליסט" בשבוע שעבר.
שתי התוכניות מציעות הגדלה חדה בהוצאה ובגרעון אך המהות והפרטים שונים - ושם הפערים עצומים. אגף התקציבים הציג תוכנית לפיה הוצאות הביטחון יגדלו ב-17 מיליארד שקל שימומנו בהגדלת ההוצאה והגרעון; עוד 15 מיליארד שקל לטובת פיצויים ונזקי עסקים שימומנו מהגדלת החוב (ויגיעו מקרן הפיצויים); ועוד 11 מיליארד שקל להוצאות אזרחיות שונות שאגף התקציבים מבקש לממן מביטול ההסכמים הקואליציוניים (7.9 מיליארד שקל), הסטות פנימיות בתקציב 2023 שאינן קשורות לכספים הקואליציוניים בסך 5.3 מיליארד שקל, קיצוץ רוחבי בתקציב 2024 (1.5 מיליארד שקל), וביטול משרדים וקיצוץ שכר שרים וחכים בסך חצי מיליארד שקל. באגף התקציבים מניחים אובדן הכנסות של 15 מיליארד שקל.
מנגד, סמוטריץ' מבקש להוסיף לתקציב הביטחון 22 מיליארד שקל; החליט החלטות סביב הפיצויים שעשויות להגיע להיקף של 20 מיליארד שקל ואף יותר ומבקש להגדיל את ההוצאות האזרחיות ב-13.5 מיליארד שקל תוך מימון של 1.6 מיליארד שקל מהכספים הקואליציוניים.
ראש הממשלה יצטרך להכריע בסוגיה אחרי שהוא נעלם לגמרי מהזירה הכלכלית וקיבל אתמול בלילה עוד איתות אזהרה מסוכנות הדירוג S&P שב-25 באוקטובר הורידה את תחזית הדירוג של ישראל ל"שלילי" ואתמול שיגרה עוד סקירה מורחבת על המשק הישראלי בה זו צופה לזינוק בגרעון לרמה של 10.5% תמ"ג (על פני שנתיים) - בדומה לאומדן של אגף התקציבים. המשמעות היא כי זו תשקול את הורדת הדירוג בטווח הבינוני. כמו כן, ב-S&P צופים ירידה חדה של 15% בתוצר לנפש הנקוב בדולר מרמה של 55 אלף דולר לנפש ערב כניסתה של ממשלת נתניהו-סמוטריץ-בן גביר לרמה של 47 אלף דולר בסוף 2024.