סגור
פרופ' רוני סטריאר יו"ר המועצה לביטחון תזונתי
יו"ר המועצה הלאומית לביטחון תזונתי, פרופ' רוני סטריאר (צילום: רפי קוץ)

"כרטיסי המזון של דרעי לא עוזרים לצאת מהעוני"

ביטחון תזונתי בעיקר לחרדים. לדברי יו"ר המועצה לביטחון תזונתי, פרופ' רוני סטריאר, הקריטריונים של הכרטיסים מכוונים למשפחות חרדיות ורק 14% מהרעבים זכאים להם

"אין שום קשר בין ביטחון תזונתי, ויציאה מהעוני, לכרטיסי המזון שיו"ר ש"ס אריה דרעי מתכוון לחלק", מזהיר יו"ר המועצה הלאומית לביטחון תזונתי, פרופ' רוני סטריאר, העומד בראש הגוף האחראי על המאבק ברעב בישראל. סטריאר אומר את הדברים ל"כלכליסט" בעקבות הגשת הדו"ח השנתי של המועצה לוועדת הרווחה של הכנסת. בישיבה שנערכה השבוע בוועדת הרווחה הוא הציע להגדיל את התקציב למיזם הביטחון התזונתי של משרד הרווחה אך לדבריו, "אין עם מי לדבר".
במהלך משבר הקורונה, אריה דרעי, שר הפנים לשעבר, הצליח להשיג סכום של 700 מיליון שקל עבור כרטיסי מזון למשפחות רעבות, אולם על פי קריטריונים שנקבעו, כרטיסי המזון יחולקו למשפחות הזכאיות להנחות גדולות בארנונה, קריטריון שמעדיף משפחות חרדיות. אף על פי שבהסכם הקואליציוני סוכם שיוקצו מיליארד שקל בשנה עבור תלושי מזון, "כלכליסט" מגלה שבדיון התקציב האחרון סוכם כי הסכום יצטמצם לרבע מיליארד שקל עבור השנה הקרובה וחצי מיליארד שקל ב־2024.
סטריאר מבקר את מדיניות הממשלה בחריפות. הוא טוען כי "אלה כספים קואליציוניים ואין להם שום קשר לביטחון תזונתי. קוראים לזה כרטיסי מזון אבל אין שום אינדיקציה שזה מגיע למזון. אלה העברות לקראת החגים, בעיקר למשפחות מרובות ילדים". סטריאר מתבסס על נתונים שיש בידיו: "לפי הבדיקות שלי, רק 14% מהאנשים שנמצאים בחוסר ביטחון תזונתי עומדים בקריטריון של 70% הנחה בארנונה. אני מבקש שהכספים יגיעו למשפחות הנכונות". המיזם לביטחון תזונתי של משרד הרווחה, לדבריו, מקבל רק כ־100 מיליון שקל מהמדינה ומצליח לספק מזון לכ־10% מהמשפחות הרעבות בישראל. סטריאר הגיש לוועדת הרווחה תוכנית שתצרף למיזם את כל המשפחות שסובלות מחוסר ביטחון תזונתי חמור. עלות התכנית היא 1.6 מיליארד שקל והיא אמורה להתבצע באופן הדרגתי במשך ארבע שנים. מלשכת שר הרווחה יעקב מרגי מש"ס לא היו מעוניינים להגיב.