סגור

רפורמת התמרוקים: יבוטלו אגרות הרישוי ששילמו יבואנים למשרד הבריאות

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הפרק בהצעת חוק ההסדרים העוסק בהקלות על יבוא תמרוקים; עוד הוחלט כי היבואניות לא יידרשו לחשוף סודות מסחריים

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את הפרק בהצעת חוק ההסדרים העוסק בהקלות על יבוא תמרוקים. לפי האוצר, הרפורמה תחסוך למשק כ-650 מיליון שקל בשנה.


רפורמת התמרוקים היא חלק מרפורמת היבוא הכוללת של האוצר, שמבקשת להקל משמעותית על יבואנים מקבילים מתוך מטרה להוזיל עלויות. החלק העיקרי ברפורמת התמרוקים הוא רשימה של 15 קטגוריות מוצרים שיהיה ניתן לייבא על סמך התקינה האירופית, בתוספת הנחיות מיוחדות. חלק נוסף ברפורמה הוא מתן אפשרות ליבואן רשמי (שיש לו קשר עם היצרן) להתחיל לשווק בלי לקבל רישיון מוקדם ממשרד הבריאות. היבואן יוכל לשווק על בסיס הצהרה שהוא עומד בשורה של דרישות.
הוועדה קיבלה היום את בקשתו של יו"ר חטיבת התמרוקים באיגוד לשכות המסחר, עו"ד ראובן בילט, לבטל את האגרות שנדרשו עד כה לשלם היבואנים למשרד הבריאות בעת הגשת בקשות לרישיון יבוא. בילט הסביר כי במסלול הצהרה אין צורך באגרה מאחר שאין בדיקה של משרד הבריאות, והסביר כי אם ימשיכו לגבות אגרות לא יהיה תמריץ למעבר לייבוא בהצהרה, ו"מה שהיה הוא שיהיה".
כיום עלות הגשת בקשה לרישיון ממשרד הבריאות עבור כל מוצר קוסמטי שנכנס לישראל מגיעה לאלפי שקלים בגלל בדיקות המעבדה והעסקת העובדים. הרפורמה תחסוך עלויות של מיליוני שקלים מכל יבואן, בכל שנה.

1 צפייה בגלריה
מחלקת בשמים ברשת סופר פארם
מחלקת בשמים ברשת סופר פארם
מחלקת בשמים ברשת סופר פארם
(צילום: חן גלילי)
בנוסף החליטה ועדת הכלכלה כי תיק התמרוק יהיה בידי הספק בחו"ל ולא בארץ. לנציג האחראי בישראל תהיה נגישות לתיק בחו"ל, אך היבואניות בארץ לא יידרשו לחשוף סודות מסחריים בתיק התמרוק.
עו"ד ראובן בילט, יו"ר חטיבת התמרוקים באיגוד לשכות המסחר, מסר כי "לאחר מאבק של שנים הצלחנו להביא את הרגולציה שקיימת באירופה לישראל, שתמנע את הבירוקרטיה הקיימת כיום. כמו כן, לא יידרשו עוד תשלומי אגרות למשרד הבריאות, דבר שיהיה לטובת הצרכנים".
באשר לסימון מוצרים, הוסכם כי מוצרים שברישיון משרד הבריאות ימשיכו להיות מסומנים כך, אך שאר המוצרים במסלולי היבוא האחרים לא יסומנו כלל. לדברי היו"ר ביטון, משרד הבריאות הבטיח לעבוד באופן נמרץ בשנה הקרובה להגדיל את רשימת התמרוקים שיוכלו להיכנס במסלול המקל שעומדת כיום על 15 סוגי תמרוקים בלבד.