סגור

100 אלף חיסונים יוחזרו: הפלסטינים ביטלו את ההסכם עם ישראל

ההסכם בוטל, ביום שבו נחתם: שעות אחרי שחתמה עם ישראל על הסכם להחלפת יותר ממיליון חיסוני קורונה של פייזר, הרשות הפלסטינית הודיעה על ביטולו. שרת הבריאות ברמאללה טענה: תוקף החיסונים עומד לפוג כבר החודש, לא נקבל אותם. 100 אלף המנות שהועברו היום יוחזרו לישראל

פארסה: שעות אחרי שחתמה עם ישראל על הסכם להחלפת יותר ממיליון חיסונים של חברת פייזר נגד נגיף הקורונה, הרשות הפלסטינית הודיעה הערב (יום ו') על ביטול ההסכם - לטענתה בגלל שתוקף החיסונים יפוג כבר החודש. 100 אלף מנות שכבר הועברו היום לידי הרשות יוחזרו לישראל.


את ההחלטה קיבל ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, מוחמד אשתייה. שרת הבריאות בממשלתו, מיי קילה, אמרה במסיבת עיתונאים מיוחדת שכונסה הערב כי הצוותים המקצועיים בחנו את החיסונים שהתקבלו והחליטו כי הם אינם עומדים במפרט הרצוי - ולכן הוחלט להשיבם.
לדברי שרת הבריאות הפלסטינית, תוקף החיסונים עומד לפוג כבר החודש, ולכן הרשות הפלסטינית לא מוכנה לקבל אותם. קילה הוסיפה כי הרשות הפלסטינית תפעיל כעת לחץ על פייזר, כדי לקבל את מלא החיסונים שהוסכם שיועברו לה ישירות מהחברה.

1 צפייה בגלריה
קורונה חיסון של פייזר בבית חולים Spallanzani רומא איטליה 18.1.21
קורונה חיסון של פייזר בבית חולים Spallanzani רומא איטליה 18.1.21
חיסון של פייזר
(צילום: אם סי טי)
לפי ההסכם שעליו הכריזה הבוקר ישראל, בין מיליון ל-1.4 מיליון חיסוני פייזר שתוקפם עומד לפוג יועברו לפלסטינים - וישראל תקבל בתמורה כמות זהה של מנות חיסון חדשות מפייזר, בחודשים ספטמבר-אוקטובר, על חשבון המשלוח שמיועד לפלסטינים.
לפי הרשות הפלסטינית, בסך הכול הרשות הזמינה מפייזר ארבעה מיליון מנות חיסון. מוקדם יותר טענה שרת הבריאות הפלסטינית כי במסגרת המשא ומתן המשולש עם ישראל ופייזר, הרשות סירבה לדרישה שהציבה ירושלים ולפיה ההסכם לא ייחתם בשם "מדינת פלסטין" - ושהרשות לא תעביר חלק ממנות החיסון הללו לרצועת עזה. היא הדגישה עוד כי ההסכם לא נחתם עם ישראל אלא עם חברת פייזר בלבד.