סגור

כ-150 רקטות נורו מעזה לישראל; אין לימודים ביישובים רבים, הגבלות במרכז

ארגוני הטרור בעזה ממשיכים לירות מטחי רקטות לעבר אשקלון ויישובים בעוטף עזה. 20 הרוגים בתקיפות צה"ל בעזה. מחר לא יתקיימו לימודים ביישובים שרחוקים עד 40 ק"מ מהרצועה, הגבלות גם בגוש דן ובשפלה. עיריות ראשון לציון, חולון, בת ים, רחובות ונס ציונה החליטו לא לקיים לימודים מחר

שעות אחרי הירי לירושלים, ארגוני הטרור ברצועת עזה ממשיכים לשגר הערב (ב') מטחי רקטות כבדים לעבר העיר אשקלון ולעבר יישובי עוטף עזה. לפי צה"ל, במשך חמש שעות נורו כ-150 רקטות מהרצועה לעבר שטח ישראל. בתגובה, צה"ל תקף בסיסים של הזרוע הצבאית של חמאס ברצועה. הפלסטינים דיווחו עד כה על 20 הרוגים, בהם תשעה ילדים, בעוד מצה"ל נמסר כי שמונה הרוגים הם מחבלי חמאס. כמה מחבלים נוספים ששהו בתוך מנהרה התקפית נהרגו בתקיפת צה"ל. גבר בן 49 נפצע באורח קל משברי זכוכיות כתוצאה מפיצוץ רקטה
בתוך כך פיקוד העורף הודיע הערב על ביטול הלימודים בעוטף עזה, מערב לכיש, מערב הנגב, מרכז הנגב ודרום השפלה, באזורים שבטווח 40 קילומטר מרצועת עזה. זאת בעקבות מטחי הרקטות לאזור ירושלים ועוטף עזה. מקומות עבודה יפעלו רק בתנאי שקיים בהם מרחב מוגן תקני שאליו ניתן להגיע בזמן אזעקה. התקהלויות בשטח פתוח מותרות רק עד עשרה אנשים, במבנה עד 50 איש, ובמבנה הפועל על פי התו הירוק - 100 איש. אף שאינן נכללות בטווח, בראשון לציון, רחובות, נס ציונה, חולון ובת ים הודיעו שלא יקיימו לימודים מחר, גם במקרה של כיתות ליד מרחבים מוגנים.

בנוסף, שר הביטחון בני גנץ הכריז על "מצב מיוחד" בעורף בטווח של עד 80 קילומטרים מרצועת עזה למשך 48 שעות. טווח זה כולל בין היתר את כל גוש דן, את אזור השרון עד רעננה, את ירושלים ובאר שבע. משמעות הצו היא מתן סמכות לצה"ל ופיקוד העורף להטיל מגבלות על התכנסות, לפנות אזורים לפי מידע מודיעיני וכן לסגור או להגביל לימודים. לאחר הערכת מצב הוחלט כי פעילויות חינוכיות באזורים דן והשפלה יתקיימו בתנאי שקיים מרחב מוגן תקני שניתן להגיע אליו בזמן התגוננות.
מקומות עבודה באזורים אלה יפעלו רק אם ניתן לקיים פעילות במבנה או בתנאי שקיים מרחב מוגן תקני. התקהלויות מותרות בשטח פתוח עד 30 איש, במבנה עד 50 איש, ובמבנה הפועל על פי תו ירוק - עד 300 אנשים.
דובר צה"ל מסר כי חיל האוויר תקף בשעות האחרונות שני משגרי רקטות, שתי עמדות צבאיות, וכן פגע בשמונה מחבלי חמאס. בבית החולים ברזילי באשקלון עדכנו כי שתי נפגעות חרדה הגיעו אל חדר המיון.
בבית החולים ברזילי באשקלון עדכנו כי שמונה נפגעים, בהם חמישה נפגעי חרדה, הגיעו אל חדר המיון. שלושת הנפגעים האחרים נחבלו בדרכם אל המרחב המוגן. בשדרות התפוצצה רקטה ליד בית, וגרמה לו ולכביש סמוך נזק. אין נפגעים בגוף, ונפגעת חרדה טופלה במקום. באחד היישובים בחוף אשקלון חדר חלק של טיל מיירט קיר בבית וגרם נזק. ממד"א נמסר כי 10 נפגעים טופלו בסך הכול, בהם גבר בן 49 שנפגע משברי זכוכיות.
תקיפות צה"ל מגיעות אחרי האישור שהעניק הקבינט המדיני-ביטחוני ל"תקיפה אווירית משמעותית" ברצועה, ללא פעולה קרקעית. בכירים בישראל אמרו בתום הישיבה כי "חמאס צריך לחטוף מכה קשה, אולם כולם מבינים את המגבלה שלנו. אין לנו רצון במלחמות גדולות ואין מה להרוויח מהן. ברור שנשלם מחיר מסוים, אבל הם ישלמו מחיר כבד. התקווה של כולם היא שזה ייגמר עד עיד אל-פיטר – בתוך יומיים שלושה".

5 צפייה בגלריה
ירוט רקטות בדרום
ירוט רקטות בדרום
ירוט רקטות
(רויטרס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהשתתף בטקס המרכזי לציון יום ירושלים, אמר כי "ארגוני הטרור בעזה חצו קו אדום ותקפו אותנו בטילים במבואות ירושלים. ישראל תגיב בעוצמה רבה. מי שתוקף אותנו ישלם מחיר כבד. העימות הנוכחי יכול להימשך זמן מה. לא חפצנו בהסלמה, אבל מי שבחר להסלים ירגיש את נחת זרוענו". בזרוע הצבאית של חמאס איימו מנגד כי אם ישראל תפגע בתשתיות אזרחיות או בבתים של תושבי הרצועה, "התגובה תהיה חזקה וכואבת יותר מהצפוי", לשון הודעת חמאס.
שר הביטחון בני גנץ רמז בתום דיון הקבינט המדיני-ביטחוני לחידוש הסיכולים הממוקדים. "ארגון חמאס הוא הנושא הבלעדי באחריות, ובכיריו יהיו אחראים וישלמו את מחיר התוקפנות", הוא אמר. "הפעולות ההתקפיות צפויות להימשך עד שנשיג את היעדים שהצבנו. אישרנו פעילויות התקפיות בכמה מתווים שיפגעו קשות בחמאס ובשאר ארגוני הטרור פעילויות שיבטיחו את ביטחונה של ישראל והחזרת השקט המוחלט לטווח רחוק".
5 צפייה בגלריה
ירי אזעקות ב ירושלים אנשים תופסים מחסה
ירי אזעקות ב ירושלים אנשים תופסים מחסה
אזעקות בירושלים, אנשים תופסים מחסה
(צילום: אלכס קולומויסקי)
בריאיון לאולפן ynet הערב, הטיל דובר צה"ל תת-אלוף הדי זילברמן את האחריות להסלמה על חמאס. "אנחנו כבר שבועיים מאז סוף השבוע שבו נורו כמעט 40 רקטות מבינים שחמאס רוצה להלהיט את הרוחות. נערכנו לעניין הזה. כשהבנו שקיים חשש לירי נ"ט בודדנו את המרחב, תגברנו את מערך ההגנה האווירית ותקפנו מה שצריך אחרי התקיפה שלהם. ביצענו סדרת פעולות כדי לא להיגרר להסלמה".
זילברמן סיפר כי הרמטכ"ל המליץ כבר לפני 10 ימים לפעול ברצועת עזה, אך הדרג המדיני החליט שלא להיענות להצעתו. "לפנינו ימים מורכבים ומתוחים של תקיפות כדי להחזיר את השקט לאזור", הוא הוסיף. לשאלה על רמיזתו של שר הביטחון בני גנץ על חזרה למדיניות הסיכולים הממוקדים, אמר כי "אנחנו עם מנעד אפשרויות רחב, מגוון כלים מבצעיים צבאיים, מהאוויר, מהים והיבשה. כל הקלפים על השולחן".
לשאלה אם מוחמד דף נחשב למטרה של צה"ל השיב דובר צה"ל כי "כל מי שנמצא ברצועת עזה ומאיים על מדינת ישראל ומבצע פעילות חבלנית כנגד מדינת ישראל הוא מטרה של צה"ל, מהראשון עד האחרון". עוד אמר כי "זה יכול להיגמר בלילה או במספר ימים, אבל אני מניח שזה ייקח ימים".
5 צפייה בגלריה
אזעקות בירושלים ירי רקטות מעזה
אזעקות בירושלים ירי רקטות מעזה
אזעקות בירושלים
(צילום: איי פי)

סגן מנהיג חמאס, סאלח אל-עארורי, אמר הערב כי "ההתנגדות אחראית להגן על העם הפלסטיני, כולל זה שנמצא בירושלים. אם ישראל מעוניינת להיכנס למלחמה כוללת, ההתנגדות מוכנה להגן על העם הפלסטיני. ההתנגדות משמעותה לא רק טילים, ההתנגדות היא גם ההגנה על תושבי שייח ג'ראח וההגנה על מסגד אלאקצא".

5 צפייה בגלריה
פינוי שברי רקטה ליד ירושלים
פינוי שברי רקטה ליד ירושלים
פינוי שברי רקטה ליד ירושלים
(יואב דודקביץ')

בישראל העריכו כי ייתכן שחמאס ישגר רקטות נוספות בשעות הערב, ובהתאם לכך גם צפו עלייה במדרגות התקיפה ברצועה. מאחורי הקלעים מתנהלים מאמצים של מתווכים בינלאומיים להבאה לרגיעה. דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי אמרה הערב כי ארה"ב מודאגת מהמצב בישראל ומהעימותים האלימים. היא הוסיפה כי וושינגטון מגנה את ירי הרקטות לעבר שטח ישראל. מחלקת המדינה האמריקנית מסרה כי היא מגנה את הירי לעבר ישראל, שהוא בבחינת "הסלמה בלתי-מתקבלת על הדעת".

5 צפייה בגלריה
ירוט רקטות אשקלון
ירוט רקטות אשקלון
ירוט רקטות אשקלון
(AFP)

מוקדם יותר נשמעו אזעקות באזור ירושלים עם פקיעת האולטימטום שהציבה הזרוע הצבאית של חמאס לישראל, במסגרתו דרשה את הסגת כוחות הביטחון מהר הבית ומשכונת שייח ג'ראח במזרח ירושלים. ביישובים קריית ענבים ובית נקופה שבאזור ירושלים נפגעו בתי מגורים, אולם לא היו נפגעים.
אזעקות נשמעו בבירה, בבית שמש וביישובים בית נקופה, מבשרת ציון, מוצא עילית, קיבוץ צובה, אבו גוש, גבעת יערים, עין נקובא, עין ראפה, רמת רזיאל, הר אדר, מעלה החמישה, קריית ענבים, קריית יערים וכסלון.
במקביל למטחים אל ירושלים והדרום נורה טיל נ"ט מצפון רצועת עזה לעבר רכב אזרחי שהגיע לגבעה בשטח פתוח בין קיבוץ יד מרדכי לשדרות. אזרח ששהה בסמוך לרכב נפצע באורח קל ופונה לבית חולים. בשעות הלילה הוא שוחרר מבית החולים לביתו.
הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי נטלה אחריות על ירי טיל הנ"ט, ופרסמה תיעוד שלו. במקביל, באחד מקיבוצי המועצה האזורית שער הנגב הונחו התושבים להסתגר בבתים.