סגור

פרשנות
אבסורד החיסיון הביטחוני האוטומטי

לפי חוות דעת של הממונה על הביטחון במשרד הביטחון, ישנם חומרי חקירה מסווגים בתיק 3000 אלא שהפעם לא מדובר בתיק ביטחוני רגיל. זו אחת מפרשות השחיתות החמורות בתולדות המדינה, ועקרון פומביות הדיון נועד בדיוק בשביל מקרים כאלה

בצמוד לכתב האישום בתיק 3000 הגישה אתמול הפרקליטות לבית המשפט בקשה חריגה: לנהל את אחד התיקים המתוקשרים מאחורי דלתיים סגורות. הסיבה: חשש לפגיעה בביטחון המדינה.
מה כל כך סודי בפרשה? לפי חוות דעת של המלמ"ב (הממונה על הביטחון במשרד הביטחון), ישנם חומרי חקירה מסווגים. למשל, פרוטוקולים של ישיבות ממשלה שדנו בעסקאות הרכש או עדויות של בכירים במערכת הביטחון. העמדה של המלמ"ב צפויה ולרוב בתי המשפט נוטים גם ליישר קו איתה. השופטים חוששים. אלא שהפעם לא מדובר בתיק ביטחוני רגיל. זאת אחת מפרשות השחיתות החמורות בתולדות המדינה, ועקרון פומביות הדיון נועד בדיוק בשביל מקרים כאלה.
1 צפייה בגלריה
מימין אליעזר מרום צ'ייני אבריאל בר יוסף מיקי גנור ו דוד שרן מואשמים ב פרשת הצוללות
מימין אליעזר מרום צ'ייני אבריאל בר יוסף מיקי גנור ו דוד שרן מואשמים ב פרשת הצוללות
מימין אליעזר מרום צ'ייני, אבריאל בר יוסף, מיקי גנור ודוד שרן המואשמים בפרשת הצוללות
(צילום: גדי קבלו, שאול גולן, מוטי קימחי, דנה קופל)

אלה אישומים שנוגעים באחד הנושאים החשובים שיש בישראל - עסקאות נשק - שלפי ממצאי חקירת המשטרה התגלו בהם גם אי־סדרים. מהם? איך הדברים עבדו? האם מערכת הביטחון למדה משהו מאז?
זה אבסורד. הציבור לא יוכל לעקוב אחרי המשפט. צדק לא צריך רק להיעשות אלא גם להיראות. השאלה אם לבית המשפט יהיה הפעם אומץ לצמצם למינימום ההכרחי את החיסיון האוטומטי שהוא מאפשר בהליכים מסוג זה.