סגור
מליאה מליאת הכנסת השבעת ממשלה ממשלת השינוי כנסת
מליאת הכנסת, ארכיון (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)

מחטף לפני הבחירות: תוספת של 35 מיליון שקל למימון מפלגות

יחידת המימון שעומדת כיום על 1.384 מיליון שקל לח"כ, תוגדל ל-1.66 מיליון שקל. המשמעות היא תוספת של כרבע מיליון שקל לחבר כנסת

הקואליציה והאופוזיציה סיכמו הערב (ב') להגדיל את יחידת מימון הבחירות לכנסת ה-25. יחידת המימון שעומדת כיום על 1.384 מיליון שקלים לחבר כנסת, תוגדל ל-1.66 מיליון שקלים. המשמעות היא תוספת של כרבע מיליון שקלים לכל חבר כנסת, ותוספת כוללת של 35 מיליון שקלים. הסיבה להגדלת המימון היא חובות של 155 מיליון שקלים של המפלגות, בשל ארבע מערכות הבחירות האחרונות.
לאחר הגדלת יחידת המימון בחקיקה ראשית בכנסת לפני הבחירות, המפלגות המכהנות בכנסת שיתמודדו בבחירות לכנסת ה-25 יקבלו מקדמה גדולה יותר: 1.175 מיליון שקל - לעומת 1 מיליון שקל כיום - עבור כל אחד מחברי הכנסת שלהן. תשלום המקדמה הוא חלק ממימון הבחירות ולא בנוסף.
החישוב הסופי של מימון הבחירות נעשה לפי ממוצע מספר המנדטים בכנסת היוצאת לכנסת החדשה בתוספת 1.66 מיליון שקלים. ועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת תכונס מחר (ג') בשעה 10:30 בבוקר כדי לאשר את הצעת החוק.
מוקדם יותר הערב, אחרי שעות ארוכות של דיונים, הקואליציה והאופוזיציה הגיעו להסכמות על פיזור הכנסת, כשהתאריכים האפשריים לבחירות הם 25 באוקטובר ו-1 בנובמבר. כמו כן, הצדדים סיכמו שהחוק שיאסור על נאשם בפלילים להרכיב ממשלה לא יקודם בכנסת הנוכחית, כשממילא ההיתכנות להעברתו בלוח הזמנים הצפוף שנותר הייתה נמוכה. הלילה תצביע המליאה על פיזור הכנסת בקריאה ראשונה, ועד יום רביעי צפוי ההליך להסתיים.