סגור
ראש הממשלה נפתלי בנט ויו"ר האופוזציה בנימין נתניהו במליאת הכנסת
ראש הממשלה נפתלי בנט ויו"ר האופוזציה בנימין נתניהו במליאת הכנסת (צילום: יואב דודקביץ')

הסכמות בין הקואליציה לאופוזיציה: "חוק הנאשם" לא יקודם, הכנסת תתפזר עד רביעי

הכנסת אמורה להצביע הלילה בקריאה ראשונה על פיזורה, אחרי שחברי הקואליציה והאופוזיציה הצליחו להגיע להסכמות. שני תאריכים הוגשו לבחירות הבאות: 25 באוקטובר או 1 בנובמבר. מוקדם יותר אמר בנט לפעילי מפלגתו: "אסור שתקום ממשלת נתניהו-בן גביר-סמוטריץ'"

אחרי שעות ארוכות של דיונים, הקואליציה והאופוזיציה הגיעו הערב (יום שני) להסכמות על פיזור הכנסת, כשהתאריכים האפשריים לבחירות הם 25 באוקטובר ו-1 בנובמבר. כמו כן, הצדדים סיכמו שהחוק שיאסור על נאשם בפלילים להרכיב ממשלה לא יקודם בכנסת הנוכחית, כשממילא ההיתכנות להעברתו בלוח הזמנים הצפוף שנותר הייתה נמוכה.
הלילה תצביע המליאה על פיזור הכנסת בקריאה ראשונה, ועד יום רביעי צפוי ההליך להסתיים. לפני הסיכום הנוכחי, קיבלו חברי הכנסת מהליכוד הודעה שלפיה "מאחר שאין הסכמות, תיערכו ללילה ארוך. אנחנו מתכוונים לפיליבסטר לכל החוקים. תעלו לפי קריאה למליאה כדי לדבר בהסתייגויות להצעות החוק".
בינתיים, וברקע הדיונים על הבחירות, הצעת החוק של זכויות רווחה לאנשים עם מוגבלות שהגיש שר הרווחה מאיר כהן עברה ברוב של 42 חברי כנסת, ללא מתנגדים או נמנעים. כהן אמר כי החקיקה "תשנה את חייהם של אלפי אנשים באופן דרמטי", ואילו שר החוץ יאיר לפיד, אב לצעירה בעלת מוגבלות, אמר כי "זה לא חוק רגיל עבורי, ולכל מי שאומר 'אתה נאבק על החוק הזה בגלל הבת שלך', התשובה היא כן. בהחלט. לגמרי. כששואלים אותי מה ההחלטה הכי חשובה שעשיתי בפוליטיקה, אני עונה תמיד - לתת תרופות חינם לניצולי שואה, בשביל אבא. היום אני מוסיף גם את החוק הזה, בשביל יעלי". להליך החקיקה, שהחל בחודש פברואר, היו שותפים חברי הכנסת מכל סיעות הבית לצד ארגונים רבים לקידום רווחתם וזכויותיהם של אנשים עם מוגבלות.
בתוך כך, ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש עם פעילי מפלגתו בכנסת, ואמר להם כי "ממשלת ביבי-בן גביר-סמוטריץ' לא טובה לישראל, אסור לאפשר לזה לקרות, ואני אומר זאת כאיש ימין. גם הפוך זה לא טוב". הוא הוסיף כי "כולנו נשכבנו על הגדר למען המדינה. זה דרש מהח"כים אומץ לב נדיר. כולנו חטפנו קללות, צעקות ושקרים מבוקר ועד לילה. אבל יש לנו עמוד שדרה, והמעשה שאני הכי גאה בו זה מה שעשינו ביחד. לא שינינו את הערכים שלנו. לדוגמה, קיבלנו את החלטה לקיים את מצעד הדגלים כמתוכנן ועוד. כשאנחנו ביחד אי אפשר לשבור אותנו".
לדברי בנט, "לחלק גדול מהעם היה מאוד קשה (עם הממשלה הנוכחית, מ"א) ואני לא מתווכח עם התחושה הזאת. לא צריך להיות אזרח אחד במדינה שנכנס לדיכאון בגלל הממשלה הנבחרת - לא משנה מאיזה צד היא. הקו שצריך צריך להיות - אחדות רחבה, גם עם הקצוות. אם הם מסכימים להניח בצד ויכוחים אידיאולוגיים ולהתמקד בעשייה. עכשיו זה זמן לאחדות".
מוקדם יותר אמר יו"ר מפלגת הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', כי יפעל למניעת הבחירות. "נעשה הכל כדי לדחות את פיזור הכנסת לשבוע הבא", אמר. "ננקוט בכל הצעדים העומדים לרשותנו מול הדורסנות של הקואליציה הזו. נהפוך כל אבן כדי למנוע את ההליכה המיותרת הזו לבחירות וכדי להקים ממשלה יציבה".
מעט לאחר הצהרתו של סמוטריץ' הודיע יו"ר יהדות התורה, ח"כ משה גפני, כי לאחר התייעצות שקיים עם הרב אדלשטיין הוא הודיע לנתניהו ש"אנחנו עושים כל מאמץ כדי למנוע את הבחירות המיותרות הללו". גפני ציין: "אם לא נצליח - אז התאריך המוסכם לבחירות הוא 25 באוקטובר". נסביר, גפני מעוניין בקיום הבחירות לפני חידוש הלימודים בישיבות.
בינתיים, החוק לפיצוי נפגעי גל האומיקרון היה אמור לעלות הערב בקריאה שנייה ושלישית אחרי עיכובים רבים - אך עד עתה לא ידוע מה יעלה בגורלו. לפי החוק, עסקים עם מחזורים של בין 18 אלף ל-60 מיליון שקל, שספגו ירידה במחזור עסקיהם בחודשים ינואר-פברואר, יקבלו מענק חד-פעמי.