סגור
מלחמת עזה שיגור טיל של חיזבאללה מ לבנון ל ישראל 21.11.23
שיגור טיל של חיזבאללה מלבנון (צילום: AFP)

דובר צה"ל פירסם תמונות ראשונות מפריצת הדלת במנהרה בשיפא

אזעקות בגליל התחתון לאחר שיגור מיירט לעבר כטב"ם צה"ל שזוהתה בו תקלה. במרכז: נפילת רסיס בבית בנס ציונה, ללא נפגעים. ארה"ב: "כוח וגנר מתכנן לספק הגנה אווירית לחיזבאללה או לאיראן"

23:45 - התרעה על חדירת כלי טיס בחניתה ובשלומי שבגליל המערבי.
23:10 - הודעה שקיבלו רופאים בעזה: "אם יש לך מידע על חטופים - תתקשר בדחיפות". על רקע עסקת החטופים המתגבשת, הפלסטינים דיווחו כי אלפי הודעות נשלחו לעובדי מערכת הבריאות ברצועת עזה שבהם נכתב: "חברי הקהילה הרפואית, זאת הודעה אישית וחשובה מצה"ל. ההודעה הזו נשלחה אליך מפני שאתה עובד תחום הרפואה. אנו רוצים להזכיר לך בחובתך המקצועית והאישית במתן שירות רפואי לכל מבקש. זאת הזדמנות נדירה לבניית חיים חדשים ובטוחים לך ולמשפחתך. אם יש לך מידע על החטופים - ממליצים לך להתקשר אלינו בדחיפות. סודיות מובטחת".
21:50 - צה"ל: האזעקה בגליל התחתון - שוגר מיירט לכטב"ם של צה"ל, שזוהתה בו תקלה. דובר צה"ל מסר בהמשך להתרעה בגליל התחתון כי היא הופעלה בעקבת שיגור מיירט של כיפת ברזל לעבר כלי טיס מאויש מרחוק של צה"ל שזוהתה בו תקלה טכנית. "השיגור בוצע באופן מבוקר ואין חשש לאירוע ביטחוני", נמסר.
21:30 - אזעקה בגליל התחתון - לראשונה זה חודש. ההתרעה הופעלה בכפר בועיינה נוג'ידאת.20:28 - דובר צה"ל חושף תמונות ראשונות מפריצת הדלת במנהרת הטרור בשיפא. דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי מציג הערב תמונות חדשות מפריצת דלת ההדף בבית החולים שיפא, ושל המשך תוואי המנהרה שלה.
"בפתחו של ערב זה צריך לומר - יש לנו מחויבות מוסרית וערכית למשפחות החטופים", אמר הגרי. "נעדכן את כל משפחות החטופים בכל מידע שנדע, ולאחר מכן את התקשורת. ממליץ להקשיב לדיווחים מגורמים רשמיים בלבד. נדווח כשהפרטים והעובדות יהיו בידינו", הוסיף.
16 צפייה בגלריה
מלחמת עזה פריצת דלת ההדף ב מנהרת הטרור מתחת ל בית החולים שיפא 21.11.23
מלחמת עזה פריצת דלת ההדף ב מנהרת הטרור מתחת ל בית החולים שיפא 21.11.23
(צילום: דובר צה"ל)
19:56 - הסתיים כינוס קבינט המלחמה; ש"ס הודיעה: נצביע בעד העסקה. הסתיים כינוס קבינט המלחמה שדן באישור עסקת החטופים. ש"ס הודיעה כי תצביע בעד העסקה. כעת יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני המורחב. (איתמר אייכנר)
19:55 - ארה"ב: "כוח וגנר מתכנן לספק הגנה אווירית לחיזבאללה או לאיראן". דובר המועצה לביטחון לאומי ג'ון קירבי אמר כי שיתוף הפעולה הצבאי בין רוסיה לאיראן גובר. "זה מזיק לאוקראינה, לשכנותיה של איראן ולקהילה הבינלאומית. איראן מספקת לעזה כטב"מים ותחמושת ארטילרית". כפי שציין כבר בעבר, אמר קירבי כי "ייתכן שקבוצת וגנר מתכוננת לספק ציוד צבאי לחיזבאללה או לאיראן. ארה"ב תפקח על מצב היחסים בין רוסיה ואיראן ותנקוט בפעולה מתאימה לפי הצורך". על עסקת החטופים המתגבשת, אמר קירבי: "אנחנו קרובים מתמיד. עובדים על זה מאוד קשה ולא רוצים להגיד משהו בשעות הרגישות האלו שעלול לסכן את העסקה".
16 צפייה בגלריה
ג'ון קירבי דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב
ג'ון קירבי דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב
ג'ון קירב
(צילום: AP Photo/Susan Walsh)
19:22 - יורטו מטרות אוויריות חשודות שחצו מלבנון; צה"ל תוקף בתגובה. דובר צה"ל עדכן כי יורטו מספר מטרות אוויריות חשודות שחצו משטח לבנון לעבר הגליל המערבי, בהמשך להתרעות שהופעלו ביישובים באזור. המטרות היו ככל הנראה כטב"מים. צה"ל תוקף בתגובה מטרות של חיזבאללה בלבנון, כשמוקדם יותר כוחות צה"ל תקפו משגר נ"ט באזור גבול לבנון.
19:14 - המטח לשפלה: נפילת רסיס בבית בנס ציונה, ללא נפגעים. רסיסי רקטה נפלו בבית בנס ציונה לאחר המטח ליישובי השפלה. לא היו נפגעים.
19:02 - ביידן: "קרובים לעסקה שתשחרר חטופים, אבל זה לא גמור עד שזה לא גמור". נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר כי "אנחנו מאוד קרובים לעסקה שתשחרר חטופים". הוא הוסיף כי "אני לא רוצה להיכנס לפרטים כי שום דבר לא גמור עד שזה גמור".
19:02 - ההתרעות בגליל: חשד ליירוט של כטב"ם סמוך לנהריה. בהמשך להתרעות על חדירת כלי טיס עוין שהופעלו באזור השעה 18:10 בגליל, חשד כי כטב"ם יורט סמוך לנהריה.
18:50 - המטח לשפלה: חשד לנפילה סמוך לכביש 431, ללא נפגעים. בהמשך למטח לשפלה, קיים חשד כי אחת מהרקטות נפלה בשטח פתוח סמוך לכביש 431 באזור נס ציונה. במשטרה ובנתיבי ישראל סורקים כעת את המקום. לא היו נפגעים.
18:44 - התרעה נוספת על חדירת כלי טיס עוין בגליל העליון. הופעלה בקיבוץ דן, שניר, רג'ר, שאר ישוב, הגושרים ודפנה.
18:25 - אזעקות הופעלו בראשון לציון וסביבתה, בשפלה ובשפלת יהודה
18:12 - התרעה על חדירת כלי טיס עוין בגליל המערבי. התרעות על חדירת כלי טיס עוין הופעלו בשעה 18:09 ובשעה 18:12 ביישובים אזור תעשייה אכזיב מילואות, מצובה, לימן, ראש הנקרה, שלומי ובצת בגליל המערבי.
17:58 - הרמטכ"ל, לקראת אישור העסקה: "התמרון מייצר תנאים טובים יותר להשבת החטופים". הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי נפגש עם לוחמים במילואים בתוך רצועת עזה, ואמר להם: "נכנסתם פה חזק ויש פגיעה קשה מאוד בחמאס בגדוד של בית חאנון. הדרך עוד דרך ארוכה, אנחנו נחושים ללכת את הדרך הזו ובאמת להביא את ההישגים למקסימום. גם לפרק את חמאס - צבאי ושלטוני, גם לייצר פה ביטחון מסביב לאזור, ליישובים בעוטף, וגם להשיב את החטופים. כל הדברים האלה עובדים ביחד, תדעו שמה שאתם עושים בתמרון הוא גם מייצר תנאים טובים יותר להשבת החטופים".
הרמטכ"ל הוסיף: "זה פוגע בחמאס, זה מייצר לחץ, ואנחנו את הלחץ הזה נמשיך. תמסרו למשפחות שלכם הערכה רבה מאוד, אנחנו יודעים שזה לא פשוט, אנחנו מאוד מאוד מעריכים את זה שאתם פה ואומרים לנו לכו קדימה כמה שיותר, ואנחנו יודעים שמאחורי כל אחד יש משפחה, יש עבודה - כל המדינה מאוד מעריכה את זה. אני בשם צה"ל אומר לכם, הערכה רבה מאוד ועם הרוח שלכם אנחנו נחושים להחליט להמשיך קדימה".
17:55 - דיווחים פלסטיניים: נכדו של איסמעיל הנייה חוסל בתקיפת צה"ל. גורמים בתקשורת הפלסטינים המקורבים לחמאס דיווחו כי ג'מאל מוחמד הנייה, נכדו הבכור של ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה, נהרג היום בתקיפת צה"ל ברצועה.
לפני כשבועיים נהרגה נכדתו הצעירה של הנייה, הסטודנטית ראועה המאם, בהפצצה דומה. בנוסף אליה, דווח כי עד כה חוסלו אחיינו, אחיו, בנו והושמדו שני נכסים שלו ברצועה.
16 צפייה בגלריה
איסמעיל הנייה ונכדו ג'מאל מוחמד הנייה
איסמעיל הנייה ונכדו ג'מאל מוחמד הנייה
איסמעיל הנייה ונכדו ג'מאל מוחמד הנייה
17:45 - המטחים הכבדים לגליל העליון ולקריית שמונה: לא דווח על נפילות או נפגעים. בהמשך למטח לגליל העליון ולקריית שמונה באזור השעה 16:10, מעיריית קריית שמונה נמסר כי בשלב זה לא דווח על נפילות או נפגעים בעיר. (יאיר קראוס)
17:19 - משרד רה"מ מכנס את המנכ"לים לקראת אישור העסקה. משרד ראש הממשלה עדכן כי לאור ההתפתחויות האחרונות, לקראת אישור עסקת שחרור החטופים, מנכ"ל משרד רה"מ יוסי שלי כינס את פורום המנכ"לים של משרדי הממשלה להיערכות לטיפול וסיוע בכלל ההיבטים האזרחיים הנדרשים.
17:07 - ירדן: ישראל הורתה על פינוי בית חולים השדה שהקמנו בעזה - לא ניענה לדרישה. ראש ממשלת ירדן בישר אל-חסונה אמר כי ישראל הורתה שלשום על פינוי אחד מבתי חולים השדה הירדניים שהוקמו בעזה, ואמר כי מדינתו לא תיענה לדרישה. אל-חסונה אמר בנוסף כי צבא ירדן מגביר את נוכחותו לאורך הגבול בשל ההתפתחויות בעזה.
16 צפייה בגלריה
מלחמת עזה בית חולים שדה של ירדן ב עזה 21.11.23
מלחמת עזה בית חולים שדה של ירדן ב עזה 21.11.23
בית חולים שדה של ירדן בעזה
(צילום: REUTERS/Arafat Barbakh)
17:03 - משרד התיירות: 149 מיליון שקל ישולמו מחר למתפנים עצמאית. משרד התיירות הודיע כי מחר (ד') ישולמו 148.6 מיליון שקל למפוני הדרום והצפון שאינם שוהים בפתרונות בהסדר המדינה כמו מלונות ובתי הארחה ושכבר הגישו הצהרה לקבלת מענק יומי לביטוח הלאומי. מדובר בפעימה הראשונה של תשלום מענק המחיה לאנשים שהתפנו לאכלוס עצמאי, בגובה 200 שקל למבוגר ליום ו-100 שקל לילד מעל גיל 18.
במשרד התיירות, שם יזמו את תוכנית המענקים הזו, מדגישים כי פעימת התשלום הבאה לזכאים תתבצע ב-10 בדצמבר - עבור התקופה שמתחילה מחר (22 בנובמבר) ועד 10 בדצמבר. אולם, לשם כך על המפונים שמבקשים לקבל את המענק למלא טופס הצהרה חדש באתר הביטוח הלאומי לגבי תקופה זו. היות שהממשלה מתכוונת להאריך את תוכנית הפינויים עד לסוף דצמבר, וכפועל יוצא גם את הזכאות למענק המחיה, תהיה בהמשך פעימת תשלום נוספת, כאשר גם עבור תקופה זו יצטרכו המפונים למלא טופס הצהרה נוסף באתר הביטוח הלאומי. (עמיר קורץ)
16 צפייה בגלריה
מוסף שבועי 26.10.23 פינוי תושבים מקריית שמונה
מוסף שבועי 26.10.23 פינוי תושבים מקריית שמונה
פינוי תושבים מקריית שמונה
(צילום: Jalaa MAREY / AFP)
17:00 - גלנט: "בימים הקרובים נידרש להכרעות קשות, מקרבים את השבת החטופים". שר הביטחון יואב גלנט קיים היום הערכת מצב באוגדת עזה, ואמר ברמיזה לעסקת החטופים המתגבשת, שתעלה הערב לאישור: "אני חושב שאנחנו כולנו נדרש להכרעות קשות וחשובות בימים הקרובים. אין רגע שבו לאורך כל המערכה הזו, 45 יום, אני לא חושב על החטופים ואני לא רואה לנגד עיני את הפנים שלהם, של הילדים, של החיילות, של הנשים, של החיילים, של המבוגרים, של ניצולי השואה, של כמי שנמצא כאן".
16 צפייה בגלריה
מלחמת עזה שר הביטחון יואב גלנט ב אוגדת עזה 21.11.23
מלחמת עזה שר הביטחון יואב גלנט ב אוגדת עזה 21.11.23
גלנט באוגדת עזה
(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
השר בני גנץ סייר באוגדה 210 ברמת הגולן, ולפני הישיבות המכריעות לאישור העסקה אמר: "אנחנו נמצאים בימים רגישים ביותר לחברה הישראלית. החזרת החטופים היא צו מוסרי וגם חלק בלתי נפרד מהחוסן שמאפשר לנו לנצח במלחמה. חשוב לומר שבמיוחד בימים אלו - כל החברה הישראלית, כל השבטים, ימין ושמאל - מתפללים ורוצים בהשבת הבנות והבנים הביתה בשלום. *אנחנו עושים כל מאמץ כדי להחזיר אותם כמה שיותר מהר. לצד זאת, נמשיך להילחם ולעמוד על המשמר עד שנביא לשינוי המציאות הביטחונית בדרום - וייקח כמה זמן שיידרש".
17:01 - דובר צה"ל: יותר מ-1,850 מבוקשים נעצרו ביו"ש ובבקעה מתחילת המלחמה. לפי דובר צה"ל, מתחילת המלחמה נעצרו מעל 1,850 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים, כ-1,100 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס.
במהלך הלילה כוחות צה"ל, שב"כ ומג"ב פעלו ברחבי יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים ועצרו 26 מבוקשים, שבעה מתוכם מחמאס. משעות הבוקר המוקדמות כוחות מילואים פעלו בהכוונת שב"כ במבצע לסיכול טרור במחנה הפליטים בלאטה שבעיר שכם. במהלך המבצע, כלי הנדסה וכוחות צה"ל פרצו צירים וחסימות וחשפו מטענים בצדי הכביש שנועדו לפגיעה בכוחותינו. בנוסף, בתום סריקות נמצאו חלקי נשק ותחמושת ותוחקרו חשודים. הכוחות עצרו מבוקש, פעיל צבאי במחנה בלאטה החשוד בסחר באמצעי לחימה. במהלך הפעילות חשודים יידו אבנים והשליכו מטענים לעבר הכוחות, שהגיבו בירי. זוהו פגיעות.
בנוסף, משעות הבוקר המוקדמות כוחות מילואים פעלו בהכוונת שב"כ בכפר בורקא שבחטיבת בנימין. הכוחות מתחקרים חשודים רבים, ועצרו מספר מבוקשים הפעילים בארגון הטרור חמאס. עד כה, הכוחות החרימו עשרות רכבים בלתי חוקיים ואיתרו אמצעי לחימה רבים, ביניהם אקדח אוויר, קלע דוד, אלות, דוקרנים, לייזר וסכינים. בנוסף, איתרו הכוחות חומרי הסתה ותעמולה של חמאס. הכוחות ממשיכים גם בשעה זו בפעילות בכפר.
בכפר חוסאן שבחטיבת עציון נעצרו שני מבוקשים בחשד שיידו אבנים לעבר רכבים סמוך לבית"ר עילית לפני מספר ימים. במהלך סריקות אחר אמצעי לחימה בכפר סבח אל חיר שבחטיבת מנשה, נמצא נשק מסוג M16, נשק צלפים מטען מאולתר, תחמושת וציוד צבאי.
בנוסף, במבצע לעצירת מבוקשים בקבטיה שבחטיבת מנשה בהכוונת שב"כ, נעצרו שישה מבוקשים, ביניהם חשודים בירי לעבר כוחות צה"ל ובפעילות בארגון הטרור חמאס. המבוקשים שנעצרו הועברו להמשך טיפול כוחות הביטחון, אין נפגעים לכוחותינו.
16:58 - אזעקות באשקלון. אזעקות הופעלו באשקלון (דרום), אזור התעשייה הדרומי אשקלון והיישוב מבקיעים.
16:52 - ועדת הכספים אישרה את הארכת תקופת הדיווח לרשות המסים. ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום את הצעת החוק המסדירה הארכת מועדים ודחיית תקופות דיווח בהליכי מס בעקבות המלחמה. אישור הדחייה כפוף עדיין להצבעת הכנסת במליאה.
לפי הצעת החוק, מועדי סיום של תקופת דיווח החל מ-7 באוקטובר ועד ל-7 במרץ יידחו לתקופה של שלושה חודשים. הדחייה כוללת בין היתר את המועד האחרון לביצוע פעולות שונות הקבועות בחקיקת מס, קביעת שומה והגשת השגה על שומה במערכי המס השונים, הגשת בקשה להחזר מס, הגשת תביעה למענק עבודה ועוד. עוד נקבע בחוק כי שר האוצר רשאי להאריך בצו את התקופה בשלושה חודשים בכל פעם עקב המצב הביטחוני המיוחד, ובלבד שמשך ההארכה הכולל לא יעלה על תשעה חודשים. (עירית אבישר)
16 צפייה בגלריה
בניין רשות המיסים המסים תל אביב
בניין רשות המיסים המסים תל אביב
סניף רשות המסים בתל אביב
16:40 - לפיד קיבל עדכון ביטחוני מהמזכיר הצבאי של רה"מ. ראש האופוזיציה יאיר לפיד קיבל לפני זמן קצר עדכון ביטחוני מהמזכיר הצבאי של רה"מ, אלוף אבי גיל.
16:31 - צה"ל: 95% מתושבי צפון הרצועה עברו לדרום, 1,700 משאיות סיוע נכנסו ממעבר רפיח. צה"ל עדכן כי 95% מתושבי צפון רצועת עזה עברו עד כה לדרום הרצועה. צה"ל מנסה לפנות לדרום את התושבים שעוד נותרו בשכונות המזרחיות של צפון הרצועה, בזייתון, סג'עיה וג'באליה. מבחינת צה"ל, האוכלוסייה לא צפויה לחזור צפונה במהלך המלחמה, אך תהיה תנועה מאזור לאזור בדרום הרצועה, בהתאם להתקדמות הכוחות שם בהמשך התמרון.
16 צפייה בגלריה
מלחמת עזה  חרבות ברזל  פלסטינים נמלטים לכיוון דרום 9.11.23
מלחמת עזה  חרבות ברזל  פלסטינים נמלטים לכיוון דרום 9.11.23
תושבי עזה נמלטים לדרום הרצועה (ארכיון)
(צילום: MAHMUD HAMS / AFP)
יותר מ-1,700 משאיות עם סיוע הומניטרי הוכנסו עד כה לרצועה דרך מעבר רפיח וכ-7,000 אזרחים זרים יצאו לסיני. שני קווי מים נפתחו לדרום הרצועה ובשבוע הקרוב יוכנסו שתי מכליות סולר לתשתיות החיוניות, למשאבות בארות המים ולמתקני ההתפלה. מדי יום נכנסים 60 אלף ליטר של סולר ביום, לעומת יותר משישה מיליון לפני המלחמה.
"אנחנו חוששים ממשבר הומניטרי של מחלות קיצוניות ומגיפות ולכן אנחנו עוקבים אחרי סוגיות אלו בצוות מעקב מיוחד יומי שפועל במערכת הביטחון", נמסר. "הקרדיט הבינלאומי ללחימה עשוי להצטמצם בשבועות הקרובים. דרום רצועת עזה צפוי להיות המקום הכי צפוף בעולם - יותר ממה שעזה הייתה קודם לכן". עוד נמסר כי צרפת תקים בית חולים צף בים, מול אל-עריש.
16 צפייה בגלריה
משאית דלק סולר מצרית ממתינה במעבר רפיח להיכנס ל רצועת עזה מלחמה בעזה חרבות ברזל
משאית דלק סולר מצרית ממתינה במעבר רפיח להיכנס ל רצועת עזה מלחמה בעזה חרבות ברזל
משאית סולר בכניסה למעבר רפיח
(צילום: SAID KHATIB / AFP)
16:20 - דיווח: סגן מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בלבנון חוסל בתקיפה ישראלית; מטחים בצפון. מקורות מסרו לערוץ הכווייתי אל-ג'רידה כי חליל חראז, סגן מפקד גדודי אל-קסאם בלבנון, הזרוע הצבאית של חמאס, נהרג בתקיפה ישראלית עם שלושה בכירים נוספים בארגון הטרור.
במקביל אזעקות הופעלו בפעם השנייה תוך דקות אחדות בקריית שמונה וביישובים נוספים בגליל העליון. דיווחים ראשונים על נפילות בעיר.
16 צפייה בגלריה
מלחמת עזה יירוטים של כיפת ברזל טילים מ לבנון 21.11.23
מלחמת עזה יירוטים של כיפת ברזל טילים מ לבנון 21.11.23
יירוטים בצפון
(צילום: jalaa marey / AFP)
15:31 - שני הקבינטים והממשלה יתכנסו הערב לאישור עסקת החטופים. לשכת ראש הממשלה הודיעה כי "לאור ההתפתחויות בנושא שחרור החטופים, ראש הממשלה יכנס את קבינט המלחמה ב-18:00, את הקבינט המדיני-ביטחוני ב-19:00 ואת הממשלה ב-20:00".
העסקה צפויה לכלול שחרור של 50 חטופים ישראלים על-ידי חמאס, שיעשה מאמץ לשחרר 20 נוספים. בתמורה לשחרור 53 החטופים הראשונים, ישראל מסכימה לארבעה ימי הפוגה במלחמה - בשונה מהדרישה המקורית של חמאס לחמישה ימים. ואולם, יש הסכמה שאם חמאס ישחרר עוד 20 חטופים - ניתן יהיה להוסיף עוד שני ימי הפוגה. עם זאת, בישראל נערכים לאפשרות שימי ההפוגה יהיו מעבר לשישה ימים, בהתאם לשחרור חטופים.
על פי ההסכם, ישראל מתחייבת להימנע מפעילות אווירית ברצועה במשך שש שעות בכל יום בימי ההפוגה הראשונים שבהם חמאס ינסה לאתר את שאר החטופים. חמאס התעקש על זה כדי שישראל לא תוכל להתחקות אחרי מיקומם. ההנחה בישראל שחלק מ-20 החטופים הנוספים ישנם ילדים ואימהות שלא ישוחררו בהתחלה. הרשימה אינה כוללת זרים שאין להם אזרחות ישראלית, ולא ברור מה יקרה אם חמאס יאתר פחות חטופים. ההערכה היא שהעסקה תכלול גם נשים מבוגרות.
בתמורה לעסקה ישראל תשחרר כ-150-140 אסירים נשים ונערים, כלומר שלושה אסירים על כל חטוף שישוחרר, וכן תאפשר הכנסה של דלק לרצועה והגדלה של הכנסת הסיוע ההומניטרי. לחמאס תמריץ לשחרר חטופים נוספים כדי להביא לשחרור אסירים, וגם כדי להאריך את ימי ההפוגה. ישנה אפשרות שמספר המשוחררים יגיע עד ל-100. במקרה כזה ישראל תשחרר 300 אסירים וימי ההפוגה יגיעו עד ל-10 ימים - כלומר יום הפוגה לכל 10 משוחררים, ו-3 אסירים על כל חטוף ישראלי מעבר ל-53 שישוחררו.
16 צפייה בגלריה
משפחות ה חטופים הערב מלחמת עזה 20.11.2023
משפחות ה חטופים הערב מלחמת עזה 20.11.2023
משפחות החטופים אתמול, לפני הפגישה עם קבינט המלחמה
(צילום: דנה קופל)
15:21 - "נתניהו על עסקת חטופים: אנחנו מתקדמים, מקווה לבשורות טובות בקרוב". ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם לוחמי גדוד מילואים 8101 של חטיבת אלכסנדרוני, ואמר בנוגע להשבת החטופים: "אנחנו מתקדמים". עוד אמר נתניהו: "אני לא חושב שכדאי להכביר במילים, אפילו לא ברגע הזה, אבל אני מקווה שיהיו בשורות טובות בקרוב". (איתמר אייכנר)
15:00 - חזרת תושבי העוטף לא כל כך מהר - "ההיבט הבטחוני הוא רק אחד השיקולים". "על פי הערכת המצב המבצעית, הרמטכ"ל אומנם אישר כי ברמה הביטחונית מתאפשרת חזרתם של תושבי הטווח 4-7 ק"מ מרצועת עזה לביתם, אבל ההיבט הביטחוני הוא רק אחד מההיבטים שיאפשרו את שיבת המפונים לבתים", כך אמר היום (ג') גורם בכיר במשרד הביטחון ל"כלכליסט", בעקבות דיון בוועדת הכלכלה לגבי עתיד המפונים ששוהים בבתי מלון, אצל משפחה או בקהילה.
"כשיתחילו הישובים לעזוב את המלונות – וזה יקרה בדרום הארץ לפני צפון הארץ – ננסה לבנות תוכנית שתשמור על קהילות ביחד", אמר שמוליק קלמי, סגן ראש רשות החירום הלאומית (רח"ל) שבמשרד הביטחון. "מנהלת תקומה מתכללת את כלל ההיבטים (חינוך, רווחה ותשתיות) שיאפשרו את חזרתם של התושבים", הוסיף קלמי. היום, כך הודיעה הממשלה, יוארכו כל תוכניות הפינוי עד לתאריך 31.12. (תומר גנון)
16 צפייה בגלריה
משפחות של מפונים מ יישובי עוטף עזה מתארחים ב מלון לאונרדו ב נתניה
משפחות של מפונים מ יישובי עוטף עזה מתארחים ב מלון לאונרדו ב נתניה
מפוני עוטף עזה במלון בנתניה
(צילום: דנה קופל)
14:18 - דיווח: 4 הרוגים בתקיפת כטב"מ ישראלי על טנדר בדרום לבנון. העיתון הלבנוני "א-נאהר" דיווח כי ארבעה בני אדם נהרגו בתקיפת כטב"מ ישראלי על הטנדר באזור א-שעיתיה, דרומית לעיר צור.
16 צפייה בגלריה
טנדר באזור צור ב לבנון שלפי דיווחים צה"ל תקף 21.11.23 מלחמה בעזה חרבות ברזל
טנדר באזור צור ב לבנון שלפי דיווחים צה"ל תקף 21.11.23 מלחמה בעזה חרבות ברזל
טנדר באזור צור שלפי הדיווחים צה"ל תקף
13:15 - מתחילת המלחמה הוגשו כבר יותר מרבע מיליון בקשות להוצאת רישיון לנשק פרטי. כך אמר ראש האגף לכלי ירייה במשרד לביטחון לאומי ישראל אבישר בדיון המתנהל בכנסת. מספר הבקשות גבוה יותר מבכל 20 השנים קודם לכן - יחד. (עמיר קורץ)
12:55 - הממשלה תאשר את הארכת תוכנית הפינויים למלונות ובתי הארכה עד ל-31 בדצמבר. הממשלה צפויה לאשר היום את הארכת תוכנית הפינויים למלונות וחדרי הארחה, ומתן מענק מחייה למתפנים שלא בהסדר המדינה, עד ל-31 בדצמבר 2023. ברגעים אלה מנוסחת הצעת המחליטים המפורטת בנושא (עמיר קורץ)
16 צפייה בגלריה
מלחמת עזה פעילות תרבות ל מפוני עוטף עזה מלון יערים 10.10.23
מלחמת עזה פעילות תרבות ל מפוני עוטף עזה מלון יערים 10.10.23
ילדי מפונים מעוטף עזה במלון יערים במעלה החמישה
(צילום: אלכס קולומויסקי)
11:50 - פצמ"רים נפלו בברעם שבצפון, אין נפגעים. כמה פצמ"רים נפלו בקיבוץ ברעם שבגליל העליון, זמן לא רב לאחר האזעקה שנשמעה באזור. אין נפגעים בתקרית. (יואב זיתון)
11:30 - צה"ל: כל תושבי היישובים שמרוחקים יותר מ-4 ק"מ מגבול עזה יכולים לשוב לבתיהם. מרכז העורף באוגדת עזה עדכן כי בעקבות התקדמות הלחימה ושינוי המצב המבצעי, "תושבים המתגוררים בדרך קבע ביישובים המרוחקים יותר מארבעה קילומטרים מרצועת עזה - יוכלו לשוב לבתיהם לשהייה לזמן בלתי מוגבל". עם זאת, בהודעה צוין כי "יש להישמע להנחיות פיקוד העורף היומיות, בדגש על סוגיות התרעה, מיגון והפעלת מערכות חינוך, עבודה והתנדבות". בצה"ל עדכנו כי התוכנית טרם אושרה, אך תאושר בימים הקרובים. לצפייה ברשימה המלאה של הישובים שיכולים לשוב לבתיהם לחצו כאן (מתן צורי)
10:57 - בניסיון למנוע חדירת כטב"מים מתאבדים של חיזבאללה: שובשה קליטת ה-GPS בצפון. חיזבאללה ממשיך בניסיונות שיגור כטב"מים מתאבדים שמכוונים למטרות לאורך גבול הצפון. כחלק מהמאמץ למנוע את חדירתם לישראל, משבשים במערכת הביטחון את קליטת לווייני ה-GPS ברחבי אזור הצפון. (יאיר קראוס)
10:00 - לאחר שיגור טילי הנ"ט למטולה: גל תקיפות של יעדי חיזבאללה בדרום לבנון. לאחר שיגור טילי הנ"ט למטולה, מטוסי קרב של חיל האוויר החלו בגל תקיפות של יעדי חיזבאללה בדרום לבנון. בסך הכול זוהו שלושה שיגורים מוקדם יותר, וטיל אחד פגע ישירות בבית. (יואב זיתון)
9:55 - חמאס פרסם את תנאי העסקה לשחרור חטופים שאושרו על ידו. התנאים כוללים הפסקת אש של חמישה ימים ו"שחרור חמישים חטופים ובעלי אזרחות זרה שאינם חיילים, בתמורה לכך שרשויות הכיבוש ישחררו 300 אסירים ילדים ונשים". עוד נמסר מחמאס כי הפסקת האש תכלול "הפסקה מוחלטת של טיסות ישראל בשמי עזה, למעט אזורי הצפון שבהם ישראל תפסיק טיסות לשש שעות בלבד ביום". לפי חמאס, ייכנסו גם 300 משאיות של מזון, סיוע רפואי ודלק "לכל אזורי הרצועה". עוד נמסר מחמאס כי החטופים הישראלים ישוחררו בשלבים, עשרה בכל יום. (עינב חלבי)
9:10 - צה"ל השלים את כיתור ג'באליה. אוגדה 162 (עוצבת הפלדה) השלימה הלילה את כיתור העיר ג'באליה בצפון רצועת עזה - היעד הגדול האחרון שנותר לצה"ל לכבוש בצפון הרצועה. כחלק מהלחימה, כוחות ארטילריה של חטיבה 215 תקפו מטרות טרור בסיוע מטוסי קרב וכטמ"מים בין היתר, הותקפו שלושה פירים תת-קרקעיים בהם נמצאו מחבלים. כמו כן, כוחות של חטיבה 401 וחטיבת הנח"ל ניהלו קרבות מול מחבלים בפאתי ג'באליה באמצעות טנקים, ובסיוע אש של כטמ"מים. כמו כן, חטיבה 551, בשילוב כוחות מיוחדים, פעלה מצפון לג'באליה על מנת לפתוח את הציר לכוחות האוגדה. (יואב זיתון)
8:25 - שריל סנדברג נגד ארגוני נשים שמתעלמים ממעשי אונס של החמאס: "שתיקה מחרישת אוזניים". המיליארדרית, שהיתה בעבר בכירה במטא, שלחה מסר תקיף ברקע שתיקה כמעט מוחלטת מצד ארגוני נשים בינלאומיים, שלא מצאו לנכון לגנות את פשעי המין שבוצעו במהלך השבת השחורה: "איך אנחנו יכולות להתעלם מהדרך שבה נשים אלו סבלו ברגעים האחרונים של חייהן?".
8:20 - נ"ט פגע בבית במטולה, חיזבאללה לקח אחריות. נ"ט פגע פגיעה ישירה בבית במטולה, אין נפגעים. צה"ל משיב כעת באש למקורות הירי ותוקף יעדים בלבנון. חיזבאללה לקח אחריות על השיגור, וציין כי הוא נעשה "כחלק מתמיכה בעמנו ברצועת עזה ובתגובה על כך שישראל תקפה בתים בדרום לבנון". לפי דיווח של ערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה "אל-מנאר", ישראל תקפה שני בתים ריקים בכפר כילא שבדרום לבנון. (יאיר קראוס, ליאור בן ארי)
16 צפייה בגלריה
פגיעת טיל ב מטולה מלחמה בעזה חרבות ברזל 21.11.23
פגיעת טיל ב מטולה מלחמה בעזה חרבות ברזל 21.11.23
פגיעת הטיל במטולה
7:50 - צה"ל: התקפנו 250 מטרות טרור של חמאס בעזה ביממה האחרונה. דובר צה"ל הודיע כי 250 מטרות טרור של חמאס ברצועת עזה הותקפו מהאוויר ביממה האחרונה, בהן עשרות מחבלים, משגרי טילים ותשתיות טרור שונות. בנוסף, לוחמי צוות קרב של חטיבת הראל איתרו בבית מחבל נוחבה מצבור אמצעי לחימה, וצוות קרב חטיבתי של חטיבה 14 איתר טיל נ"ט שהוסתר מתחת למיטת תינוק. (יואב זיתון)
7:40 - דיווחים בעזה: הופסקה התקשורת בצפון הרצועה. דיווחים על הפסקת תקשורת בצפון רצועת עזה ובעיר עזה עצמה. זאת לאחר הפצצת מגדלי תקשורת בשעות האחרונות. (עינב חלבי)
7:00- סיכום חדשות הלילה. צה"ל התיר לפרסום את שמותיהם של שני לוחמי צה"ל שנפלו בקרבות ברצועת עזה: סרן (במיל׳) ארנון משה אברהם בנבניסטי וספי, בן 26 מיסוד המעלה, קצין לוחם בסיירת גבעתי חטיבת גבעתי; וסמ"ר איליה סנקין, בן 20 מנוף הגליל, לוחם בגדוד רותם חטיבת גבעתי.
מנהיג חמאס איסמעיל הנייה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארגונו "קרוב להגיע להסכם הפסקת אש". לדבריו, "חמאס מסר את תשובתו לקטארים". במקביל חבר הלשכה המדינית של חמאס עיזאת א-רישק אמר ל"אל-גז'ירה" כי פרטי הפסקת האש יפורסמו על-ידי קטאר כשהם יושלמו. לדברי א-רישק, ההסכם יכלול שחרור של נשים וילדים ישראלים מעזה בתמורה לנשים וילדים פלסטינים מהכלא הישראלי.
סוכנות הידיעות הפלסטינית "וואפא" דיווחה הלילה כי 17 בני אדם נהרגו בהפצצה ישראלית במחנה נוסייראת שבמרכז רצועת עזה. לפי הדיווח, התקיפה אירעה סמוך לחצות. מזכ"ל האו"ם: "אלפי ילדים נהרגו בעזה, זה חסר תקדים בעולם מאז שאני בתפקיד".
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר במסיבת עיתונאים כי מספר האזרחים שנהרגו ברצועת עזה הוא "חסר תקדים" בהשוואה לכל סכסוך שהיה בעולם מאז 2017 - השנה שבה הוא נכנס לתפקידו. "מה שברור הוא שבמשך כמה שבועות נהרגו אלפי ילדים. אנחנו עדים להרג של אזרחים שאין שני לו בכל סכסוך מאז שאני מזכ"ל", הוא אמר.
גוטרש דחה את האפשרות שהאו"ם ישלוט ברצועה ביום שאחרי המלחמה, ואמר: "כולם צריכים להתאחד כדי ליצור את התנאים שיאפשרו לרשות פלסטינית מחוזקת לקחת אחריות על עזה".
מוקדם יותר, קצת לאחר חצות, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "השבת החטופים היא משימה קדושה ועליונה, ואני מחויב לה". נתניהו אמר את הדברים בתום הפגישה בין קבינט המלחמה למשפחות החטופים. לדברי נתניהו, "לא נרפה מהמשימה להשבתם וזאת האחריות שלי ושל קבינט המלחמה". ראש הממשלה הוסיף: "‏הקשבתי לכאב המשפחות. דיברנו מלב אל לב, שיתפתי אותם ככל שיכולתי במאמצים המדיניים, המודיעיניים והמבצעיים שאנו מובילים מסביב לשעון".
לעומת זאת, חלק ממשפחות החטופים אמרו כשיצאו מהפגישה עם קבינט המלחמה: "התחושה היא שלא מספיק רואים אותנו כאנשים, כבני אדם. אלה לא יעדים ואסטרטגיות, מדובר פה על אנשים, על קהילות".
16 צפייה בגלריה
משפחות החטופים חטופים מחוץ לקריה מלחמה בעזה חרבות ברזל 20.11.23
משפחות החטופים חטופים מחוץ לקריה מלחמה בעזה חרבות ברזל 20.11.23
משפחות החטופים מחוץ לקריה
(צילום: דנה קופל)
מוקדם יותר, קצת לאחר חצות, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "השבת החטופים היא משימה קדושה ועליונה, ואני מחויב לה". נתניהו אמר את הדברים בתום הפגישה בין קבינט המלחמה למשפחות החטופים. לדברי נתניהו, "לא נרפה מהמשימה להשבתם וזאת האחריות שלי ושל קבינט המלחמה". ראש הממשלה הוסיף: "‏הקשבתי לכאב המשפחות. דיברנו מלב אל לב, שיתפתי אותם ככל שיכולתי במאמצים המדיניים, המודיעיניים והמבצעיים שאנו מובילים מסביב לשעון".
לעומת זאת, חלק ממשפחות החטופים אמרו כשיצאו מהפגישה עם קבינט המלחמה: "התחושה היא שלא מספיק רואים אותנו כאנשים, כבני אדם. אלה לא יעדים ואסטרטגיות, מדובר פה על אנשים, על קהילות".