סגור

עד המדינה מפרשת דנקנר ואי.די.בי חוזר לזירת הפשע

עדי שלג נעצר במסגרת פרשת משה חוגג. בפעם הקודמת, בפרשת הרצת המניות, חילץ עצמו ללא עונש. עתה יצטרך למצוא נתיב אחר כדי להימלט מהחשדות הכבדים

תשע שנים בדיוק לאחר שנעצר על ידי חוקרי רשות ניירות ערך בחשד להרצת מניות, וסיפק בהמשך תחת הסכם עד מדינה עדות מפלילה ששלחה לכלא את שותפיו לתרמית – יו"ר אי.די.בי אחזקות לשעבר, נוחי דנקנר, ובנקאי ההשקעות והבוס שלו, איתי שטרום – נשמעו שוב בשעת הבוקר המוקדמת של יום חמישי דפיקות חזקות על דלת ביתו של עדי שלג. הפעם היו אלה חוקרי המשטרה ורשות המסים עם צו מעצר בחשד לביצוע עבירות של קשירת קשר לפשע, גניבה בידי מורשה, מרמה, הלבנת הון ועבירות מס הכנסה בפרשת ההונאה בקרן סינגולריטים.לדאבונו של שלג, שמפרשת אי.די.בי הצליח לחלץ את עצמו ללא עונש למרות שהיה זה שביצע בפועל את פעולות המסחר שמנעו קריסה של שער המניה ערב הנפקת חייו של דנקנר, הפעם החוקרים כבר הצטיידו מראש בלפחות עד מדינה אחד. שלג יצטרך כנראה הפעם למצוא נתיב אחר כדי להימלט מהחשדות הכבדים.

1 צפייה בגלריה
עדי שלג מעיד בפרשת הרצת המניות של דנקנר ב2015
עדי שלג מעיד בפרשת הרצת המניות של דנקנר ב2015
עדי שלג מעיד בפרשת הרצת המניות של דנקנר ב2015
(אוראל כהן)

"החשוד הנ"ל הוא ציר מרכזי בפרשייה – הן בתפקידו והן כשותף (בקרן סינגולריטים - ת"ג וע"ק)", אמרו נציגי המשטרה בדיון על שלג (47), שהחזיק עד תחילת שנת 2019 ב־22.5% ממניות סינגולריטים. "החשוד עזב את הארץ (ללונדון – ת"ג וע"ק) בשל חשוד אחר. יש חשש לשיבוש והימלטות", הם הוסיפו לפני שהשופט ארז מלמד האריך את מעצרו של שלג עד יום שלישי.
מאז העדות הדרמטית שסיפק בפרשת אי.די.בי, וכדי שעברו לא ידבק בקרן שבשליטת חוגג, שלג ניסה להתנהל מתחת לרדאר התקשורתי. לא בהצלחה רבה. לאחר שנחשפה מעורבותו בפרשת אי.די.בי, שלג אמנם קטע קריירה של כ־15 שנים כסוחר מניות, 3.5 מתוכן בבית ההשקעות ליהמן ברדרס, ושמו ותמונות הוסרו מאתר סינגולריטים, אלא שבתחום הקריפטו הפרוץ והלא מוסדר רגולטורית, שדמויות מפוקפקות מסתובבות בו בחופשיות ללא חשש, כולם ידעו היטב על מעורבותו מאחורי הקלעים.
שותפו לשעבר של שלג, שטרום, מי שהעסיק אותו כמנכ"ל פעילות הברוקראז' בחברת ההשקעות ISP שהיתה בבעלותו והופלל על ידו, הגיש נגד שלג תביעת פיצויים של 185 אלף שקל. זאת בטענה שגנב ממנו כספים בעת פעילותם המרמתית המשותפת, לאחר שהתגלה במהלך חקירת אי.די.בי כי שלג ביצע עסקאות מול החשבונות של גרושתו כיום, מאיה, כדי להריץ את המניה, והרווחים נותרו אצלו. "דנקנר ושטרום יצאו למסע נקמה נגדי", טען שלג בתגובה בכתב ההגנה שהגיש. המשפט עוד מתנהל.
על אף שפעל מאחורי הקלעים בסינגולריטים, משקיעים בהנפקת המטבעות הווירטואלים גררו אותו לעיתים מהצללים. אחד מהם שהגיש נגדו תביעה בהיקף של 2.7 מיליון שקל, טען כי שלג עקץ אותו במהלך הנפקת מטבע וירטואלי בשם לידקוין במרץ 2018. שלג טען אז בתגובה שהוא כלל לא מכיר את האיש. אלא שהטענות שהעלה המשקיע הן בדיוק אלה שבלב חקירת המשטרה ורשות המסים נגדו, שטוענת כי שלג לא דיווח על כספים ומטבעות דיגיטליים שמשך לכיסו ובכך התחמק מתשלום מס הכנסה.
סנגורו של שלג, עו"ד אבי חימי: "עדי לא הונה משקיעים, הוא לא הבטיח הבטחות. הוא אמר לי: 'לאחר הגיוס (כספים בהנפקת קריפטו) ברבעון הראשון של 2018 סיימתי את חובי. קיבלתי את הרווחים ודיווחתי לשלטונות הישראליים. רק לאחרונה עדי הגיע להסדר תשלום האם הוא צריך לשלם 30% או 50% מס. הכל מדווח".