סגור

"צים גרמה נזק למערכת סייבר מסווגת ומתקדמת שישראל מכרה להונדורס"

כך טוענת אלתא, חטיבת המוצרים האלקטרוניים של תע"א, בתביעה על סך 10 מיליון שקל שהגישה נגד חברת הספנות, חברת השילוח הבינלאומי טרנסוורלד וחברות הביטוח מגדל וכלל, שביטחו את הציוד. לפי התביעה, המטען כלל מערכות תקשורת ומחשוב יקרות ערך שנועדו להישלח לצבא הונדורס במסגרת פרויקט ממשלתי רגיש

חברת הספנות צים גרמה נזק של כ-10 מיליון שקל למערכת סייבר מתקדמת ומסווגת שנמכרה לצבא של מדינת הונדורס שבמרכז אמריקה; כך עולה מתביעה שהגישה היום (ד') לבית המשפט המחוזי בחיפה אלתא – חטיבת המוצרים האלקטרוניים של החברה הממשלתית התעשייה האווירית (תע"א).
אלתא טוענת בתביעה, שהוגשה גם נגד חברת השילוח הבינלאומי טרנסוורלד וחברת הביטוח מגדל וכלל שביטחו את המטענים שלה, כי הציוד הרגיש שנשלח מישראל להונדורס בספינה של צים טולטל באופן חריג, ונגרם לו נזק רב.
3 צפייה בגלריה
מכולה של צים עם ציוד של אלתא
מכולה של צים עם ציוד של אלתא
הציוד במכולה בסמוך לפתיחתה
"המטען כלל מערכות תקשורת ומחשוב יקרות ערך שנועדו להישלח ללקוח התובעות בהונדורס במסגרת פרויקט ממשלתי רגיש שנחתם בין ממשלת ישראל לממשלת הונדורס", נכתב בתביעה. "בסמוך להגעת האונייה לנמל פוארטו קורטס שבהונדורס בנובמבר 2020 נפרקה המכולה מהאונייה ונפתחה. עם פתיחת דלתות המכולה הבחינו נציגי אלתא בהונדורס כי חיישני הטלטול שהותקנו על גבי ארגזי המשלוח הופעלו באופן שהצביע שארגזים אלה עברו טלטול חריג באופן הובלתם המעלה חשש כי תכולתם ניזוקה".
3 צפייה בגלריה
עידן עופר על רקע אניית צים
עידן עופר על רקע אניית צים
עידן עופר ואונייה של צים
(צילומים: סיון פרג', צים)
אלתא הוסיפה תמונות של הציוד שניזוק לכאורה וציינה שעם פריקת המכולה היא עודכנה על המצב על ידי נציגי הממשל בהונדורס. היא הוסיפה כי "היות והמטען נועד לפרויקט ממשלתי רגיש, לאחר פריקתו בנמל פוארטו קורטס הובלתו היבשתית של המטען אובטחה על ידי רשויות הונדורס והמטען הובל לבסיס צבאי במדינה להמשך טיפול. נציגי מקבלי המטען לא דיווחו על כל ממצא חריג במהלך ההובלה היבשתית של המטען לעיר טגוסיגלפה, שם אוחסן המטען עד להגעת נציגי אלתא ובדיקת הנזק".
3 צפייה בגלריה
נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדס
נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדס
נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדס
(צילום: איי פי)