סגור

פי 10 מבשנה שעברה: רווח רבעוני ענק של 4.5 מיליארד שקל לצים

הגאות במחירי התובלה הקפיצה את חברת הספנות הישראלית לשיאים חדשים ברבעון השלישי; בתשעת החודשים הראשונים של השנה הרוויחה צים 9 מיליארד שקל

הגאות במחירי התובלה הימית ממשיכה להקפיץ את חברת צים לשיאים חדשים - בלתי נתפסים עבור חברות ישראליות עד כה. החברה מסכמת את הרבעון השלישי עם רווח נקי של 1.46 מיליארד דולר - זינוק של פי 10 ביחס לרבעון המקביל אשתקד.
במונחים שקליים מדובר ברווח נקי של 4.49 מיליארד שקל ברבעון בודד. בתשעת החודשים הראשונים של השנה רשמה צים רווח נקי של 2.94 מיליארד דולר, או 9 מיליארד שקל - זינוק של פי 18.6 ביחס לתקופה המקבילה ב-2020.
ההכנסות של צים הנסחרת בניו יורק (המוחזקת על ידי קנון, הנסחרת בת"א) הסתכמו ברבעון ב-3.1 מיליארד דולר, קפיצה של פי 3 ביחס להכנסות של מעל למיליארד דולרי ברבעון המקביל בשנה שעברה. תזרים המזומנים החופשי של החברה יצר לה מזומנים בהיקף של 1.7 מיליארד דולר ברבעון השלישי, מול 237 מיליון דולרים בלבד ברבעון המקביל.
צים הובילה 884 אלף מכולות (TAU) ברבעון שחלף, מול 762 אלף מכולות (TEU) בתקופה המקבילה אשתקד. מתחילת השנה שינעה 2.62 מיליון מכולות, מול 2 מיליון בתקופה המקבילה ב-2020. הרווח התפעולי של החברה זינק פי 10 בתוך שנה והסתכם ב-1.86 מיליארד דולר ברבעון השלישי.
1 צפייה בגלריה
אוניה של צים ב נמל חיפה ים אניה
אוניה של צים ב נמל חיפה ים אניה
אוניה של צים
(צילום: אריאל ורהפטיג )
צים הודיעה על מעבר למדיניות של תשלום דיבידנד על בסיס רבעוני בשיעור של כ-20% מהרווח הנקי. בסיכום 2021 יחליט דירקטוריון החברה האם להגדיל את הדיבידנד הכולל לעד 50% מהרווח השנתי. אם יחליט הדירקטוריון להגדיל את הדיבידנד, הדיבידנד עבור הרבעון הרביעי יכלול בתוספת ל-20% מרווחי הרבעון גם את ההפרש הנדרש.
בעקבות תוצאות הרבעון השלישי צים מחלקת לבעלי המניות דיבידנד במזומן של 2.5 דולר למניה רגילה ובהיקף כולל של כ-296 מיליון דולר, המשקף כ-20% מהרווח הנקי ברבעון. התשלום יתבצע ב-27 בדצמבר.
מניית צים נסחרת בבורסת ניו יורק, והמניה מזנקת ב-7.3% טרם פתיחת המסחר, למחיר שמשקף לחברה שווי שוק של 6.3 מיליארד דולר. החברה הונפקה ב-25 בינואר השנה, ומאז נסקה ב-346%.
לפני ארבע שנים מעריך חיצוני נתן לחברה הערכה שווי נכסי שלילי של 200 מיליון דולר. החברה יצאה ונכנסה מהסדרי חובות נמשכים מול מחזיקי האג"ח והנושים. בעלת המניות העיקרית בצים (28%) היא קנון הולדינגס שבשליטת עידן עופר (60.3%).
אלי גליקמן, נשיא ומנכ"ל צים מסר כי "אנו גאים מאד בהישגים המשמעותיים של צים מאז ההנפקה שלנו בראשית השנה. התוצאות המרשימות שאנו ממשיכים להציג נובעות באופן ישיר מהמקצועיות של הצוות שלנו וההצלחה שלנו למנף את תנאי השוק האטרקטיביים ואת הגישה המבדלת שלנו. התוצאות יוצאות הדופן שלנו ברבעון השלישי משקפות הכנסות, EBITDA מתואם, רווח נקי ותזרים מזומנים מפעילות שוטפת הגבוהים ביותר שצים הציגה אי פעם. חשוב לציין ששוב השגנו שולי רווח מהמובילים בתעשייה, וביצועים טובים יותר מהממוצע בענף".