סגור
אבריאל בר יוסף
אבריאל בר יוסף (צילום: אוראל כהן)

אבריאל בר יוסף, לשעבר המשנה לראש המל"ל, העלים הכנסות משכר דירה - ושילם כופר

בר יוסף, אחד הנאשמים בפרשת הצוללות, העלים הכנסות של 970 אלף שקל - ושילם כופר של 145 אלף שקל; רוזה לייקין, דיקאנית הפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה, שילמה כופר של 29 אלף שקל עקב העלמת הכנסות מחו"ל; שלושה הסכמי כופר נחתמו עם יבואניות כלי פלסטיק מהרשות הפלסטינית

מה משותף לפרופסורית לחינוך מחיפה, תת אלוף בדימוס, מסעדן מהמרכז, פנסיונר מירושלים, מפקח בנייה, מדריך אמנות לחימה, סוחר נשק, ובעל צ'יינג' בצפון? כל אלו ועוד מופיעים בדו"ח של רשות המסים שמסכם את החלטות הכופר שהתקבלו בשנת 2022. החלטת כופר מהווה חלופה להליך הפלילי נגד מעלימי מס - וכוללת תשלום קנס מעבר למס עצמו. הדו"ח מציג באופן פרטני את שמות החייבים, העבירה שביצעו, וסכום המס והכופר שהם נדרשו לשלם.
לדו"ח המלא לחצו כאן
הדו"ח כולל 87 החלטות כופר. 11 החלטות נוגעות להעלמות מסים מהכנסות משכר דירה; סכום הכופר הכולל על עבירות מס מסוג זה הגיע ל-1.53 מיליון שקל, המהווים למעלה מ-17.4% מסך תשלומי הכופר שהטילה הרשות ב-2022. יצוין כי האוצר מנסה בימים אלה לקדם הטלת חובת דיווח על הכנסות משכר דירה, הצפויה להקטין את היקף העלמות המס בתחום.
בין השאר, תא"ל בדימוס אבריאל בר יוסף, שהיה משנה לראש המל"ל (וב-2021 הוגש נגדו כתב אישום בפרשת הצוללות), נקנס בכופר של 145 אלף שקל על העלמת הכנסות של 970 אלף שקל מהשכרת דירה. על רחל ועקנין מירושלים הוטל כופר של 337 אלף שקל אחרי שהעלימה הכנסות מהשכרת דירה של 2.2 מיליון שקל במשך כ-9 שנים.
רוזה לייקין, דיקאנית הפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה, שילמה כופר של 29 אלף שקל על העלמת הכנסות מחו"ל בהיקף של 291 אלף שקל.
הרשות הגיעה גם להסכמי כופר סביב העלמות מס הנובעות מדיווחים לא מלאים למיסוי מקרקעין. כך למשל, נחתמה עסקת כופר עם זוג פנסיונרים מחו"ל שדיווח על מכירת דירה במחיר נמוך במיליון שקל מהמחיר שבו בוצעה העסקה בפועל. תופעות דומות כללו ניסיון להפחית את סכום הרכישה המדווח כדי להימנע מתשלום מס רכישה.
שלוש עסקאות כופר שבוצעו עם חברות מהרשות הפלסטינית חושפות את השפעת המס על הכלים החד-פעמיים שהוטל ב-2022, דבר שעודד הברחות בתחום זה. החברות ייבאו כלי פלסטיק לישראל תוך כדי התחמקות מתשלום מס של למעלה מ-400 אלף שקל. מלבד המס, נדרשו החברות לשלם כופר של מעל 150 אלף שקל.