סגור

הגל החמישי בפתח: משרדי הממשלה בדרך ל-50% נוכחות פיזית בעבודה

מנהלי משאבי אנוש במשרדי הממשלה ויחידות הסמך קיבלו אמש לאחר נאום בנט הודעה כי יש להיערך לצמצום הנוכחות הפיזית במשרדים, "בשל התגברות התחלואה ובמסגרת היערכות הממשלה לגל חמישי". הוראות מפורטות ברוח הגלים הקודמים צפויות להתפרסם לאחר שתעבור החלטת ממשלה. בכירים בשרות הציבורי מעריכים שזה יקרה כבר בתחילת השבוע הבא

ישראל נערכת להגבלות משמעותיות לנוכח הגל החמישי של זן האומיקרון. בדומה לגלי הקורונה הקודמים, המגזר הציבורי נערך גם בגל הנוכחי למעבר לנוכחות פיזית מצומצמת בשיעור של 50% מהעובדים בלבד בו-זמנית תוך כדי עבודה מהבית של היתר. כך נודע ל"כלכליסט".
אחרי שראש הממשלה נפתלי בנט הפציר אמש במעסיקים בשוק הפרטי להעביר את העובדים לעבודה מהבית עוד בטרם פרסמה הממשלה הנחיות מפורטות, בממשלה מתכננים גם להוציא הנחיות לכלל עובדי הממשלה ויחידות הסמך.
1 צפייה בגלריה
ראש הממשלה נפתלי בנט
ראש הממשלה נפתלי בנט
גם המגזר הציבורי בדרך לעבודה מהבית. ראש הממשלה נפתלי בנט
(צילום: EPA)
אמש, זמן קצר לאחר נאום בנט, שלח אבי חליבה, מנהל אגף בכיר למשרדי הממשלה ויחידות הסמך בנציבות שרות המדינה, הודעה לסמנכ"לי משאבי אנוש במשרדים השונים, שהגיעה לידי "כלכליסט": "בשל התגברות התחלואה ובמסגרת היערכות הממשלה לגל חמישי, אנו נערכים לצמצום הנוכחות הפיזית במשרדי הממשלה ויחידות הסמך להיקף של 50% נוכחות. הנחיית נציב שרות המדינה והממונה על השכר תופץ בסמוך לקבל החלטת הממשלה".
היות שעדיין לא התקבלה החלטה רשמית לגבי כלל הפרטים וההנחיות המדויקות, חתם חליבה את הודעתו בהסבר הבא: "רוח הדברים תהיה דומה להנחייתנו הקודמת שעסקה בצמצום הנוכחות הפיזית במשרדי הממשלה".
הנחיות מפורטות לעובדי המדינה, כך אומרים בכירים בשרות הציבורי, ייצאו לכלל העובדים רק לאחר שתעבור ותתקבל החלטת ממשלה בנושא. אולם לפי ההערכות של בכירים בשרות הציבורי, צמצום הנוכחות יתחיל כבר בתחילת השבוע הבא והוא יימשך לפחות חודש – כאמור, בכפוף להחלטות הסופיות שיתקבלו בהמשך.
כבר עתה, עובדים במשרדי הממשלה וביחידות הסמך השונות בחדרי חדרים מביעים חשש לנזק כספי שעלול להיגרם להם אם יועברו לעבוד מהבית בחלק מהזמן ויבוטלו להם שעות נוספות, כוננויות, סבסוד ארוחות, תשלום דמי כלכלה ואש"ל ועוד – בדומה להנחיות בגלי הקורונה הקודמים.
בתחילת גל הקורונה הרביעי בתחילת חודש אוגוסט האחרון, כפי שפורסם אז ב"כלכליסט", החליטה הממשלה גם כן לצמצם את הנוכחות הפיזית של עובדי הממשלה ויחידות הסמך על רקע התפשטות זן הדלתא.
בהתאם להחלטה הפיצו אז נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ והממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר קובי בר נתן לעובדים, הנחיות שלפיהן יצומצם שיעור העובדים השוהים בו-זמנית במקום העבודה ל-50% ממצבת העובדים, תוך מתן אפשרות למנכ"לי המשרדים, ככל שהדבר יידרש, לאשר שהייה בו-זמנית של שיעור עובדים גבוה יותר. בין השאר, הונחו העובדים אז לצמצם את קבלת הקהל הפרונטלית ולעבור לשירותי קבלת קהל באופן מקוון או טלפוני. הוטל איסור גורף על הגעת ילדים למשרדי הממשלה.
בהנחיות אז צוין לגבי מעבר לעבודה מרחוק כי ניתן לאשר היקף של עד שלושה ימים בשבוע עבודה מהבית לעובד בכפוף להחלטת מנכ"ל המשרד או יחידת הסמך או סמנכ"ל בכיר להון אנושי ומינהל. אולם, אליה וקוץ בה: לא ניתן היה לדווח ביום העבודה מרחוק על שעות נוספות, למעט החרגות נדרשות שאותן היה צריך לאשר מראש מול נציבות שרות המדינה.
כאמור, ההערכה היא שגם בגל הקורונה הנוכחי ובמטרה למנוע את התפשטות זן האומיקרון, ההנחיות שיינתנו לעובדי המדינה יהיו בעלות אופי דומה, כפי שצוין בהודעתו של חליבה לסמנכ"לי משרדי הממשלה.