סגור
קורונה חינוך חרדי ירושלים בנות חרדיות 12.10.20
תלמידות בחינוך החרדי (צילום: אלכס קולומויסקי)

פרשנות
גם החינוך החרדי יוצא לקרב - אבל רק על תוספות תקציב ושכר

מנכ"ל החינוך העצמאי החרדי הודיע למורים שלו שיוצאים למערכה כדי לכבוש את היעד המבוצר של רפורמת אופק חדש. כל מגזר והמלחמות שהוא עסוק בהן עכשיו

ספק אם יש משהו שמעיד על הניתוק של הממסד החרדי מהמלחמה כמו המכתב שהוציא מנכ"ל החינוך העצמאי הרב אליעזר סורוצקין למורים של הרשת שבו כתב כי "כבר כעת כולנו יודעים שהמערכה שנכפתה עלינו היא 'להנאתך ולטובתך'. עלינו לחרוק שיניים ולעמוד בניסיון". סורוצקין לא מתכוון למלחמת עוטף עזה. הוא מתכוון למלחמה שהמערכת הפוליטית החרדית מנהלת עכשיו על תוספות שכר של 2,000-1,000 שקל לשכר המורות החרדיות במסגרת החלת רפורמת אופק חדש על רשתות החינוך החרדיות.
סורוצקין כתב גם ש"כנציגי החינוך העצמאי איננו יכולים להרשות לעצמו כל סוג של פשרה שתסכן את המשך יישום התוכנית". לדבריו, כמו אברהם אבינו, "גם אנחנו בחינוך העצמאי מתקדמים תוך ניסיונות מורכבים". האטימות מגיעה לשיא נוסף כשסורוצקין מתחייב: "נוביל את ספינת הענק במשט הגדול ליעד המבוצר". מתברר שכל אחד והיעדים המבוצרים שעליהם הוא נלחם בימים אלה. מהחינוך העצמאי נמסר בתגובה כי "מכתב המנכ"ל נועד ליידע את העובדים במצב שנוצר, מבלי שום כוונת מכוון לשאול לשון זו או אחרת משדה הקרב".
הסיבה למלחמת התקציבים שבהן פתחו רשתות החינוך החרדיות - החינוך העצמאי של אגודת ישראל ומעיין החינוך התורני בני יוסף של ש"ס - ברורה. כמעט שום תוספת תקציב מ־14 מיליארד השקלים שהעניקה להם הממשלה הזו על חשבון כלל אזרחי ישראל - אינה בטוחה בשנה הבאה עם הקיצוצים הגדולים. אבל תוספות השכר במסגרת רפורמת אופק חדש אם יהפכו לחלק משכר המורים, יהיה קשה מאוד לקצץ. לכאורה, מדובר בתוספות שכר גבוהות של 1,000 עד 2,000 שקל לחודש למורים ומורות. בפועל, כחצי מהמורות או יותר נשואות לאברכים ולכן מדובר במימון עקיף לאברכים שיסייע להם לא לצאת לעבוד אולי אפילו יותר מקצבת האברך עצמה.
צריך להיות ברור. אין לרשתות החרדיות שום בעיה לשלם את שכר המורים בלי התוספת. הן לא עושות את זה כי ברור להן שאם התוספת תבוטל עכשיו, יש סיכוי טוב שלא תחזור לעולם. הן גם לא מסתירות את זה במכתבים ששלחו המנכ"לים למורים.
נוהג שהתפשט בשנים האחרונות בתעמולת המפלגות החרדיות היא להשתמש ברטוריקה של זכויות אדם כדי לתרץ ניסיונות לעוות אותן. דוגמה מובהקת לכך היא הטענה שאין סיבה שהילדים החרדים יקבלו פחות. בפועל יש סיבה מצוינת: מדובר בחינוך פרטי פורש שעליו מוטל פיקוח מופחת ומעצם טבעו הוא אמור לקבל פחות. אם יש עיוות, זה החוק שמעניק לחינוך הזה תקציבים דומים לחינוך הממלכתי. במדינות המערב הנורמה היא שלא מממנים כלל חינוך פרטי או שמממנים רק את תוכנית הליבה.
טענה שקרית נוספת היא שבכל המוסדות ברשתות לומדים 100% ליבה. בפועל, כפי שחשף תחקיר "כלכליסט", עשרות מוסדות מתנהגים כאילו הם לא חלק מהרשתות אך מלמדים רק תוכני ליבה חלקיים.
צריך להביא בחשבון גם שהדיון הציבורי נושא בשמה של רפורמת אופק חדש לשווא. לא מדובר באופק חדש לחינוך החרדי אלא במשכורות המורים החרדים בלבד. בניגוד לרפורמת אופק חדש שיצרה מהפכה של ממש בנושא כמות השעות הפרטניות שמורים מקדישים לתלמידים שלהם, בחינוך החרדי איש לא מתכוון לשום רפורמה חוץ מאשר התוספת של 1,000 עד 2,000 שקל למשכורות המורות החרדיות. זאת בין היתר בשל ההנחה שמורים חרדים עובדים ממילא יותר שעות.
הרפורמה היחידה היתה אמורה להיות שמנהלי בתי הספר החרדים ייתנו דיווח מלא על המורים שלהם ועבודתם, מה שיקשה על קומבינות בתקציב. עכשיו אפילו זה לא יקרה.