סגור
אליהו רביבו חבר כנסת מהליכוד
יו"ר ועדת העובדים הזרים אליהו רביבו. דרש לעצור את העברת הכספים

המדינה העבירה לחברות הסיעוד 3 מיליארד שקל מעבר לנדרש

יו"ר ועדת העובדים הזרים טען שחברות הסיעוד קיבלו ב־15 השנים האחרונות 215 מיליון שקלים עודפים מדי שנה, שחלקם הגדול כלל לא הגיע לעובדים עצמם

הביטוח הלאומי שילם ב־15 השנים האחרונות יותר משלושה מיליארד שקלים מיותרים לחברות הסיעוד עבור דמי נסיעות ושיפוי דמי ביטוח לאומי לעובדים הזרים, כך התברר בישיבת ועדת העובדים הזרים של הכנסת אתמול.
מדובר בסכומים שמכסים הוצאות שאינן קבועות בחוק.
לטענת יו"ר הוועדה ח"כ אליהו רביבו מהליכוד, חלק גדול מהכספים אינם מועברים כלל לעובדים הזרים אלא נשארים בחברות הסיעוד. בחברות הסיעוד מכחישים ומאשימים אותו בתגובה ב"פופליזם ובהאשמות נטולות בסיס".
רביבו העלה אתמול שתי טענות על תשלום מיותר של סכומי ענק לחברות הסיעוד. אחת היא תשלום של 2.84 שקל לשעה (114 שעות בחודש ל־40 אלף עובדים זרים) שמסתכם ב־153 מיליון שקלים לשנה. השני הוא תשלום של 3.5% מהשכר כשיפוי עבור ביטוח לאומי כאשר חברות הסיעוד משלמות רק 0.6%. רביבו מעריך את זה ב־62 מיליון שקל לשנה. מכרז הסיעוד האחרון התפרסם ב־2008.
מדובר אם כן בתשלום מיותר שנתי של 215 מיליון שקל ועל פני 15 שנה כ־3.2 מיליארד שקלים.
על הטענה שעובדים זרים אינם זכאים על פי חוק להחזר חופשי חודשי, כמו עובדים ישראלים, אלא רק להחזר נסיעות מוגבל לפי הוצאות בפועל, לא היתה כמעט מחלוקת. גם סגן היועץ המשפטי של הביטוח הלאומי עו"ד רועי קרת ונציג קו לעובד הסכימו על כך. המחלוקת היתה על טענת רביבו שחברות רבות אינן מעבירות את הכסף לעובדים מול טענות החברות שהן כן עושות זאת. רביבו אמר שיש לו תלושים רבים של עובדים זרים שלא מופיע בהם תשלום נסיעות.
ניתן להבין די בבירור שמדובר במחדל. התשלומים הבעייתיים התגלו ב־2015, כשהכינו את מכרז הסיעוד החדש והכוונה היתה לתקן אותם במסגרתו, אך הוא יצא רק בשנת 2022 והוא עדיין בתחילתו.
יועמ"ש הביטוח הלאומי עו"ד רועי קרת אמר שבעיניו הדרך לתקן את הבעיה היא במסגרת המכרז החדש. עם זאת, יש לציין כי עברו כבר שבע שנים מסוף המכרז הקודם, וכאמור המכרז החדש יצא רק בשנה שעברה והוא בשלב מוקדם. רביבו טען ש"מדובר בעושק של מיליארדי שקלים" ודרש לכנס מיד את ועדת התעריפים כדי שתעצור את המשך העברת הכספים המיותרים.
נציגי משרדי הממשלה טענו לעומת זאת שעצירת כספים שמשולמים לפי מכרז היא הליך מסובך משפטית שבדרך כלל אינו זוכה לגיבוי של בתי המשפט. סמנכ"ל התקציבים של משרד הרווחה חנן פריצקי אמר שנציגי המשרדים ידונו באפשרות לעצור את התשלומים.
סגן חשב הביטוח הלאומי סער אושינסקי הודה ש"המצב הקיים לא נוח לי", אך עם זאת, אמר שכדי לעצור את התשלומים יש צורך הן בהמלצה של הוועדה המקצועית והן בהמלצה של הלשכה המשפטית.
יו"ר איגוד חברות הסיעוד דורון רז אמר בתגובה ש"כל העובדים הזרים מקבלים החזר נסיעות". לדבריו, אצל חלקם זה מופיע במפורש בתלוש ואילו אצל אחרים זה מתבטא בהעלאת התעריף לשעה.
בנושא השיפוי על דמי הביטוח הלאומי טען רז שחברות הסיעוד מקבלות תעריף ממוצע של מטפלות ישראליות ועובדים זרים. לדבריו, רביבו הוא "פופליסט שמנסה לבנות את הלשכות של מתווכי עובדים זרים פרטיים וחושב שלעובדים הזרים לא מגיעות זכויות. שיבדוק גורמים שמקבלים 15 אלף דולר מעובדים זרים".