סגור

מתווה התיירות הנכנסת יחל לפעול מחר, ככה זה יעבוד

זרים שחוסנו פעמיים יוכלו להיכנס לישראל אם חלפו 180-14 ימים מאז קיבלו את החיסון. מי שחוסן בחיסון שלישי יוכל להיכנס החל מ-14 יום לאחר שחוסן, וזאת כפוף לבדיקות. מחר יחל לפעול מערך בדיקות חדש בנתב"ג לתיירים היוצאים, כשחברת פנגיה תחליף את חברת אומגה

ישראל תיפתח מחר רשמית לתיירות נכנסת עם מתווה חדש שגובש על ידי משרד הבריאות ומשרד התיירות ובמסגרתו יוכלו תיירים מחוסנים ומחלימים להיכנס לישראל. זו הפעם הראשונה שבה המדינה מאפשרת לתיירים יחידים להיכנס לישראל באופן רשמי מאז תחילת משבר הקורונה. במקביל, מחר יחל לפעול מערך בדיקות קורונה חדש בנתב"ג, כשחברת פנגיה תחליף את חברת אומגה (צ'ק טו פליי) בבדיקות לתיירים היוצאים.
מתווה כניסת התיירים החדש קובע כי זרים שחוסנו פעמיים יוכלו להיכנס לישראל אם חלפו 180-14 ימים מאז קיבלו את החיסון. כמו כן, מי שחוסן בחיסון שלישי יוכל להיכנס לישראל החל מ-14 יום לאחר שחוסן.
כל המעוניינים להיכנס לישראל ייאלצו לבצע בדיקת PCR כ-72 שעות לפני כניסתם לארץ, בדיקה נוספת לאחר הנחיתה וכניסה לבידוד של 24 שעות או עד לקבלת תוצאה שלילית מהבדיקה.
לגבי מחלימים, אלו ייאלצו לבצע בדיקת NAAT (בדיקה דומה ל-PCR), לפני כניסתם לארץ,, בדיקת PCR כמו כל תייר אחר, והצגת אישור רשמי שמוכיח שהם אכן החלימו מקורונה. זרים שיפרו את ההנחיות או יפרו בידוד צפויים לסנקציות דוגמת גירוש מהארץ ומניעת כניסה לשלוש שנים.
ישראל מכירה באופן מלא בחיסונים של פייזר, מודרנה, אסטרהזניקה, סינובאק וסינופארם. החל מ-15 בנובמבר גם זרים שחוסנו בחיסון של ספוטניק הרוסי יוכלו להיכנס לישראל באותו אופן, אך יחויבו גם בבדיקה סרולוגית. זרים שחוסנו בחיסון של ג'ונסן אנד ג'ונסון יוכלו להיכנס לישראל לאחר שחוסנו בחיסון אחד בלבד ושחלפו 180-14 ימים מאז קיבלו את החיסון.
אף שהמתווה ייכנס לתוקף באופן רשמי רק מחר, כבר היום ייכנסו כ-2,600 תיירים צרפתים והמתווה כבר יחול עליהם.
יצוין כי תנועת הזרים לישראל לא נפסקה מעולם ואפילו בחודשים שבהם "נסגרו השמיים" היתה תנועה כלשהי של יוצאים ונכנסים בנתב"ג. בחודשים האחרונים נכנסו עשרות אלפי זרים לארץ, כאשר מרביתם עשו זאת דרך בקשה חריגה לוויזת תייר. כמו כן, בחודשים האחרונים נכנסו אלפי תיירי קבוצות לישראל, כאשר כמה מאות מהם נכנסו דרך מתווה תיירות הקבוצות של משרד התיירות ואלפים נוספים דרך פרויקט תגלית.
על פי נתוני רשות האוכלוסין, החודש שבו נכנסו הכי מעט זרים לישראל מאז פרוץ המשבר היה אפריל 2020 שבו נכנסו לישראל כ-1,764 זרים בלבד. מאותה נקודה מספר הזרים הנכנסים לישראל נמצא במגמת עלייה כאשר החל מאוגוסט 2020 מספרם לא ירד את ה-10,000 בחודש. בחודשים האחרונים עלה מספרם משמעותית כאשר החודש נכנסו כ-60 אלף זרים לישראל. עם זאת, המספרים מעולם לא חזרו להיקפים של לפני הקורונה שעמדו על מאות אלפי כניסות של זרים מדי חודש.
2 צפייה בגלריה
ח"כ יואל רזבוזוב יש עתיד
ח"כ יואל רזבוזוב יש עתיד
יואל רזבוזוב, שר התיירות
(צילום: אלכס קולומויסקי)
פנגיה תחליף את אומגה
כאמור, מחר יחל מערך בדיקות קורונה חדש בנתב"ג, כשחברת פנגיה תחליף את חברת אומגה (צ'ק טו פליי) בבדיקות לתיירים היוצאים. חברת פנגיה תציע לנבדקים בדיקה "רגילה" ב-89 שקל שתוצאותיה יתקבלו בתוך 14 שעות, ובדיקה מהירה ב-139 שקל שתוצאותיה יתקבלו בתוך 4 שעות. בניגוד למערך הבדיקות של הנכנסים לנתב"ג, אין חובה להשתמש דווקא בשירותיה של חברת פנגיה לטסים וניתן להשתמש גם בבדיקות פרטיות שמציעים גופים שונים דוגמת סופר-פארם, רשת BE ומערך המעבדות שחברת אומגה פתחה לאחרונה בעזריאלי. ניתן להשתמש גם בבדיקות פרטיות שמציעים גופים שונים דוגמת סופר-פארם, רשת BE, חברת AID GENOMICS ומערך המעבדות שחברת אומגה פתחה לאחרונה בעזריאלי.
שר התיירות יואל רזבוזוב: "זה לא קו הסיום של המאבק, אלא רק קו הזינוק. מעכשיו נוכל לצאת לדרך הארוכה להחזרת כל התיירים, כי חייבים להחזיר לעובדי התיירות את הפרנסה".