סגור
חוק הגיוס חרדים מפגינים נגד גיוסם
הפגנת חרדים נגד גיוס לצה"ל (צילום: EPA/ABIR SULTAN)

פרשנות
חוק ההשתמטות: בליכוד נערכים לכניעה מבישה לחרדים

שר החינוך יואב קיש מדבר על גיוס של 3,000 חרדים, וחברי כנסת אחרים בליכוד קוראים לחקיקה בהסכמה, כאילו שיש פרטנר. טלי גוטליב אפילו לחשה בשאריות קולה שאיבדה: "שוויון בנטל זו לא מילת קודש"

אם לשפוט על פי ההתבטאויות של חברי הכנסת של הליכוד ביום הדיונים הראשון על חוק ההשתמטות, הם לא אלה שימנעו העברת חוק שקר כלשהו. להיפך, הם כבר התחילו היום (שלישי) לספר לציבור את השקר-כלשהו. בלט בעניין הזה שר החינוך יואב קיש, מי שרכב לפוליטיקה כל הדרך על מאבק השוויון בנטל בקמפיין שנקרא "מאבק הפראיירים". מה שנכון, הוא הוציא את כולנו פראיירים.
היום אנשי מאבק החינוך הגישו לקיש עצומה של 480 מנהלי בתי ספר ו-1,500 אנשי חינוך תחת הכותרת "חקיקת ההשתמטות - קו אדום". רקחתם דיל פוליטי - סחרתם בדמנו, מאשימה העצומה. אם היא הותירה רושם על קיש שכבר הוכיח שיש לו עור של פיל חסין במיוחד, זה לא ניכר אתמול.
קיש נדד היום מוועדה לוועדה בכנסת וחזר על הטענה ש"החרדים ייכנסו מתחת לאלונקה. כל הקואליציה בעמדה שמה שהיה לא יהיה". אבל כשהוא התחיל לפרט התברר שמה שהיה די דומה למה שיהיה. הוא למשל טען שצה"ל רוצה 3,000 חרדים בשנה הקרובה וזה מה שהוא יקבל, כמו יעד הגיוס לפני עשור. במציאות, צה"ל הודיע שזה המספר המינימלי שהוא מוכן להתחייב לקלוט והוא עובד על זה שיהיו הרבה יותר.
"נביא אלפי בני נוער שאפשר להביא בהסכמת המגזר החרדי", אמר קיש. הוא הסביר שיש אלפים רבים שנמצאים ב"ישיבות עבודה" למיניהן והכריז: "אין יותר ללמוד ולעבוד". אם רק היתה לקיש גישה ישירה לשר החינוך כדי שהוא יוכל לבטל את התקציבים לישיבות לנושרים שהן ערי מקלט מהצבא. קיש הבהיר שמתווה הגיוס שלו לא חל על תלמידי ישיבות בפועל.
האמירה של קיש שיוצרת פייק של עמדת צה"ל מתחילה את התופעה, שכנראה נהיה עדים לה רבות במהלך דיוני ועדת החוץ והביטחון - המשחק במספרים. זה צפוי לכלול כנראה הרחבה של הגדרת החרדי כך שתכלול בוגרי ישיבות על גבול החרדיות והרחבה של הגדרת השרות כך שהוא יכלול גם גיוס לשלושה חודשים או שלושה שבועות. שוויון בנטל זה לא. לעג לאנשי המילואים דווקא כן.
אחרי שח"כ ניסים ואטורי התנצל בוועדת החוץ והביטחון על כך שאמר קודם לכן שהמפגינים נגד הממשלה הם זרוע של החמאס הוא גם אמר ש"צריך לשמור על לומדי התורה ולגייס את מי שלא לומדים" וגם הבהיר ש"צריך להגיע להסכמה". הוא גם דרש שגם הערבים ישרתו. גם זה מסוג הקלישאות שמיועדות להצדיק השתמטות חרדית. היתה לו דוגמה היסטורית להמחיש את הצורך בהסכמה – ההפיכה המשטרית. ח"כ טלי גוטליב לא נעמדה על הרגליים האחוריות כמו בעניין חוק הג'ובים: "שוויון בנטל זו לא מילת קודש", לחשה בשאריות הקול שאיבדה אתמול. גם היא הבהירה: "החוק צריך לעבור בהסכמה והתחשבות בכל האוכלוסיות".
את העובדה שבליכוד לא מבינים שהשיח השתנה אחרי 7 באוקטובר המחיש גם ח"כ עמית הלוי שאמר: "גם בחקיקה צריך להסתכל על המציאות וצריך חוק שייצר את הדינמיקה". זו בדיוק היתה האמירה של ועדת טל לבדיקת גיוס בחורי הישיבות בשנת 2000 - שצריך לפתוח בתהליך. חצי יובל כבר מנסים לפתוח בדינמיקה. הלוי גם הסביר מה באמת חשוב בחוק ההשתמטות: "לא צריך לפרק ממשלה בעת מלחמה".