סגור

סוף לפקקים בכניסה לירושלים? נחנך מחלף גינות סחרוב

הפרויקט בוצע ונוהל על ידי חברת מוריה, בהשקעה של כ-330 מיליון שקל, ונמשך כ-3.5 שנים; בין השאר נסלל נת"צ דו-כיווני באורך של 3 ק"מ

עיריית ירושלים ומשרד התחבורה חנכו היום (שלישי) את מחלף גינות סחרוב והרחבת המקטע של כביש 1 שבכניסה לעיר. במסגרת הפרויקט נבנה נת"צ (נתיב תחבורה ציבורית) דו-כיווני ו"קיר פורח". הפרויקט בוצע ונוהל על ידי חברת מוריה, בהשקעה של כ-330 מיליון שקל ונמשך כ-3.5 שנים.
הפרויקט כלל הקמת מחלף חדש בצומת גינות סחרוב, בכניסה לבירה, בהפרדה מפלסית ושני גשרים. הקמת המחלף החדש הביאה לביטולם הסופי בפועל של הרמזורים בצומת סחרוב. במסגרת הפרויקט בוצעו גם עבודות פיתוח מקיפות שכללו שדרוג והעתקת תשתיות, ייצוב מדרונות וחידוש מערכות שליטה ובקרה, רמזורים ושילוט.
מלבד שדרוג המחלף שנועד לשרת את הבאים לעיר ברכב פרטי, במסגרת הפרויקט נסלל נת"צ דו-כיווני באורך של כ-3 ק"מ בכניסה וביציאה מירושלים – ממחלף 9 (מוצא) עד צומת גבעת שאול. מי שתהיה אחראית על האכיפה בנת"צ תהיה משטרת ישראל.

3 צפייה בגלריה
מחלף הכניסה ל ירושלים נחנך גינות סחרוב
מחלף הכניסה ל ירושלים נחנך גינות סחרוב
הכביש החדש
(ארנון בוסאני באדיבות חברת מוריה)

בנוסף להיבט התשתיתי, הוקם כחלק מהפרויקט "קיר פורח", המתפרס על שטח של כ–3,000 מ"ר ובו למעלה מ- 100 אלף צמחים, מהווה את הקיר הצומח הגדול בישראל. הקיר מורכב מכ-18 מינים שונים של צמחים רב שנתיים. בחברת מוריה מתארים כי הצמחים שתולים בתוך "מכלים מיוחדים" אשר כוללים מערכת השקיה "המספקת טפטוף מדויק לכל צמח וצמח" ומערכת איסוף לניקוז עודפי המים המובלים בצינור אנכי לתעלת הניקוז התחתונה. השכבה העליונה של "הקיר הפורח" הושלמה על ידי חורש ארצישראלי הכולל עצי אלה, כליל, שקד, אורן הסלע ושיזף.
בטקס החניכה של המחלף החדש נכחו בין השאר ראש העיר ירושלים משה ליאון, מנכ"ל העירייה איציק לארי, הנהלת עיריית ירושלים, ומנכ"ל חברת מוריה גלעד בר-אדון.

3 צפייה בגלריה
מחלף הכניסה ל ירושלים נחנך גינות סחרוב
מחלף הכניסה ל ירושלים נחנך גינות סחרוב
הקיר הפורח
(ארנון בוסאני באדיבות חברת מוריה)

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מרב מיכאלי: "אני מברכת את תושבות ותושבי ירושלים על חנוכת המחלף החדש, המשדרג את הכניסה לעיר ללא הכר. מהיום נחווה פחות פקקים, פחות עיכובים ופחות בזבוזי זמן ודלק יקרים. מרכיב משמעותי בפרויקט הוא נת''צ לשני הכיוונים, המקנה העדפה ובלעדיות לתחבורה הציבורית, מקצר את זמני הנסיעה, ומספק חוויה נסיעה נעימה וזורמת. יחד עם קווי הרכבת הקלה החדשים, קו הרכבת המהיר לתל אביב וחיזוק מערך האוטובוסים, ירושלים נכנסת לעידן חדש של תחבורה ציבורית מתקדמת".

3 צפייה בגלריה
מימין גלעד בר-אדון מנכ"ל מוריה משה ליאון ראש העיר ירושלים איציק לארי מנכ"ל העירייה בטקס חניכת מחלף הכניסה לירושלים גינות סחרוב
מימין גלעד בר-אדון מנכ"ל מוריה משה ליאון ראש העיר ירושלים איציק לארי מנכ"ל העירייה בטקס חניכת מחלף הכניסה לירושלים גינות סחרוב
גלעד בר-אדון מנכ"ל מוריה, משה ליאון ראש העיר ירושלים, ואיציק לארי מנכ"ל העירייה בטקס
(ארנון בוסאני באדיבות חברת מוריה)

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "עידן חדש מתחיל. מחלף סחרוב משנה פניו, ומאפשר זרימה קלה, מהירה ובטוחה, של רכבים לכניסה לעיר. מדובר באחד מהפרויקטים החשובים לעיר. כזה שיצטרף לשאר הפרויקטים התחבורתיים שיציבו את העיר ירושלים בקדמת תשתיות התנועה במדינה - הרכבת הקלה, כביש 16, הכניסות לעיר ובתוך העיר. חלק בלתי נפרד מהפרוייקט הוא הקיר הפורח, הראשון מסוגו במדינה, אשר יקבל את באי הבירה. אני מבקש להודות לכל העוסקים במלאכה, ועכשיו בכוח מלא קדימה לפרוייקטים הבאים".
מנכ"ל חברת מוריה, גלעד בר-אדון: "הפרויקט מביא לחיבור נגיש ומהיר יותר לירושלים וממנה, ומשפר את זרימת התנועה ובטיחות הנסיעה באזור הכניסה לעיר. מחלף סחרוב החדש מצטרף אל פרויקטים נוספים אשר ינגישו את יתר הכניסות לעיר כגון הכפלת כביש המנהרות (כביש 60) פרויקט מנהרות הגבעה הצרפתית, וזאת לצד עשרות פרויקטי תחבורה ותשתיות נוספים אותם מנהלת ומבצעת חברת מוריה ברחבי ירושלים לרווחת תושבי העיר ומשתמשי הדרך".