סגור
חיילי מילואים סיירת דובדבן תחת פיקודו של סגן אלוף ד ב פעילות ב חאן יונס ב דרום רצועת עזה לוחמי צהל
חיילי מילואים ברצועת עזה (צילום: גיל נחושתן)

הכנסת אישרה את הצעת החוק להעלאת גיל הפטור משירות מילואים

הוראת השעה המעלה בשנה את גיל הפטור תוארך עד 30 ביוני; חלק ממשרתי המילואים יקבלו פטור רק בגיל 50

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להעלאת גיל הפטור משירות מילואים במסגרת הוראת שעה. חברי הקואליציה תמכו בהצעה, למעט חברי המחנה ממלכתי שנעדרו. האופוזיציה התנגדה.
לפי ההצעה שאושרה, הוראת השעה המעלה בשנה את גיל הפטור משירות מילואים תוארך עד 30 ביוני 2024. הוראת השעה המקורית נקבעה לחודשיים ואמורה היתה לפקוע מחר, 29 בפברואר.
לפי ההוראה, ביחס ליוצא צבא שאינו קצין יינתן הפטור בגיל 41 במקום בגיל 40; בעבור יוצא צבא קצין יינתן הפטור בגיל 46 במקום בגיל 45; וביחס ליוצאי צבא המשרתים במקצועות או בתפקידים מסוימים שנקבעו בצו שר הביטחון (מקצועות מתחום הרפואה, מקצועות המהווים חלק אינטגרלי מצוותי האוויר בצה"ל, מכונאים, טכנאים וכיוצא בזאת) יועלה גיל הפטור ל-50 במקום 49.
הקריאה למשרתי המילואים בתקופת העלאת גיל הפטור תהיה רק לתפקידים במערך הלוחם, אלא אם יחולו נסיבות חירום המחייבות קריאה למילואים גם את מי שאינו נמנה על מערך זה.
יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד), הציג את הצעת החוק ואמר: "אנו נמצאים בתקופה מאתגרת ביותר. מחד, הצורך הצבאי באנשי מילואים לשם הבטחת רציפות וכשירות מבצעית הוא ברור. מנגד, אל לנו להתעלם מהנטל הכבד שאנו מטילים על אזרחי מדינת ישראל. עלינו לעשות כמיטב יכולתנו להבטיח את זכויותיהם של אזרחינו ולדאוג לרווחתם במיוחד בימים קשים אלו. אנו מאמינים בשלב זה כי הצעת החוק מאזנת כראוי בין העקרונות החשובים האלו".
ח"כ מירב בן ארי (יש עתיד) אמרה: "ה-7 באוקטובר הבהיר לנו שהצבא שלנו קטן, ואם אנו רוצים לשמור על צה"ל כעל צבא העם – הרי שאנו חייבים שכולם ייקחו חלק בנטל. אני מאוד מקווה שבג"ץ יקבור את הצעת החוק הזו. כולם חייבים לשאת בנטל כי אם לא אנו מפקירים את המדינה ואת האזרחים שלה. אנו חייבים לעצור את מנגנון ההשתמטות שהולך ומתרחב פה. נמשיך להילחם עד שמדינת ישראל ומשרד הביטחון יציגו מתווה הולם של שוויון בנטל".