סגור
מכללת ספיר
מכללת ספיר. "התוכנית נועדה למנוע הסללה של סטודנטים חלשים למכללות בפריפריה". (צפריר אביוב)

התוכנית לביטול המלגות לחיילים משוחררים במכללות הפריפריה הוצאה מחוק ההסדרים

האוצר הציע להפסיק להעניק מימון מלא לשנת לימודים ראשונה לחיילים משוחררים שלומדים בפריפריה ולחלק את הכסף לפי מצב סוציו אקונומי, אך נסוג לאחר התנגדות המכללות וראשי רשויות מהפריפריה

הממשלה החליטה להוציא מחוק ההסדרים את היוזמה לביטול מלגות שנת לימודים ראשונה בחינם לחיילים משוחררים במכללות בפריפריה. על כך דיווחה רכזת תחום תקשורת והשכלה גבוהה באגף התקציבים באוצר נעם דין, בישיבת הועדה לחיזוק הנגב והגליל. ליוזמה של אגף התקציבים התנגדו בחריפות ראשי המכללות וראשי רשויות מהפריפריה. היא הוצאה מחוק ההסדרים אחרי שגם שר החינוך יואב קיש, שהוא יו"ר המועצה להשכלה גבוהה, הצטרף להתנגדות.
משנת 2009 מממנת הקרן לקליטת חיילים משוחררים במשרד הביטחון את שנת הלימודים הראשונה לחיילים משוחררים הלומדים במכללות בנגב, בצפון, ביהודה ושומרון ובירושלים. כמו כן היא מממנת שנת לימודים ראשונה לסטודנטים מהפריפריה הלומדים בכל מוסד להשכלה גבוהה. בסך הכל, מדובר ב-9,000, סטודנטים, מתוכם 7,500 שלומדים במכללות בפריפריה, ועלות הסיוע נאמדת ב-90 מיליון שקל. הדבר מחזק את המכללות בפריפריה.
האוצר הציע בחוק ההסדרים להעביר את התקציב למימון לפי המצב הכלכלי-חברתי של כל סטודנט. הטענה המרכזית שלו היא שהמצב הנוכחי מונע סיוע מסטודנטים בפריפריה החברתית במרכז הארץ ומעניק סיוע מיותר לסטודנטים ממשפחות חזקות הלומדים בפריפריה. התאחדות הסטודנטים תמכה בעמדתו. ועד ראשי המכללות התנגד לה בחריפות בטענה שהצעה זו תפגע קשה במכללות בפריפריה.
נציגת אגף התקציבים נעם דין הודיעה בדיון שבדיוני הממשלה על אישור התקציבים וחוק ההסדרים הוחלט להוציא את הנושא מהחוק. המשמעות היא שקיים סיכוי קלוש שהתוכנית תעבור עד חוק ההסדרים הבא בעוד שנתיים. לפי הנתונים שדין מסרה, 55% ממקבלי המלגה בשל לימודים במכללות מגיעים ממשפחות מהחציון העליון של ההכנסה ו-21% מגיעים מעשירונים 8-10 הגבוהים. 25% ממקבלי המלגה לומדים במכללות בירושלים ולא בפריפריה. עוד אמרה שמבין הסטודנטים שמגיעים ממשפחות מהחציון התחתון 50% לומדים במרכז או באוניברסיטאות ולכן לא זכאים למלגה. לדבריה, "מטרת התוכנית היתה למנוע הסללה של סטודנטים חלשים למכללות בפריפריה".
יו"ר הועדה מיכאל ביטון מהמחנה הממלכתי, אמר ש"ממשלות משקיעות משאבים רבים למשיכת אוכלוסיות חזקות לפריפריה, למשל סבסוד מגרשים. לא נכון לעזור לסטודנטים חלשים על חשבון המכללות". שר הרווחה לעבר מאיר כהן מיש עתיד אמר ש"זה ככל כך ציני שבתקציב שמעבירים 2.5 מיליארד לאברכים ומישהו חשב לקחת את הפרוטות לפריפריה".